gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Karlik   Legrand

Hager     Ospel   

 nVent Werit


Dahua   Solsum

KOS  Fluke

NoarkIntersoft

Ideal TS    Apator

 Elektra   Pawbol

Ropam

Laskomex

znajdź fachowca

Karlik - patron działu Gniazda, wtyczki, włączniki


Jak rozplanować kable, przewody, gniazdka i oświetlenie w domu

aktualizacja: 21-12-2018, 06:32 – artykuł promocyjny


Instalacje elektryczne w domu jednorodzinnym to skomplikowana sieć przewodów o różnych przekrojach i grubościach zgrabnie ukrytych w ścianach, w podłogach i sufitach. W tym pozornym nieładzie panuje jednak całkowity porządek. Przewody łączą się w grupy i wspólnie biegną do tablicy rozdzielczej gdzie zabezpieczone są bezpiecznikami. Każde zakończenie instalacji jest zabezpieczone. Z punktu widzenia norm i wytycznych budowlanych instalacje musi wykonać uprawniony elektryk, tak aby była ona bezpieczna dla ludzi i pracujących w niej urządzeń.

 

Zobacz także: Elementy instalacji elektrycznej

 

Kwestie bezpieczeństwa to jedno a wygoda, praktyczność i uniwersalność instalacji elektrycznej to druga równie ważna sprawa. Żeby oba warunki były spełnione instalacja elektryczna musi zostać starannie zaprojektowana w oparciu o wymagania inwestora. Problem w tym, że projektując instalację musimy wiedzieć wstępnie jak każde pomieszczenie w naszym domu będzie urządzone. Dylematy pojawiają się praktycznie w każdym pomieszczeniu.

 

Zobacz także: Domowa instalacja elektryczna - zasady bezpiecznego użytkowania

 

 

Rozmieszczenie gniazdek i oświetlenia w gabinetach, pracowniach, pokojach dziecięcych

 

Zasadniczo w każdym pomieszczeniu powinno być oświetlenie główne - umieszczone w centralnej części sufitu, w większych pomieszczeniach możemy umieścić dwa symetrycznie zamontowane źródła światła.
Drugie oświetlenie to lampa robocza, która oświetli biurko, deskę do prasowania czy inne miejsce pracy. Jeśli lampa będzie biurkowa to wystarczy zaplanować gniazdko w pobliżu biurka. Na etapie stanu surowego gniazdka bezpiecznie jest umieścić ok. 50-100 cm od każdego rogu pomieszczenia. Najczęściej właśnie tam będziemy potrzebować prądu zarówno dla lamp biurkowych czy stojących, lub zasilenia odkurzacza czy żelazka. W pokojach do 20 m2 wystarczy zaplanować 3 gniazdka. W pokojach zarówno do oświetlenia jak i zasilania gniazdek można zastosować przewody YDYp 3x1,5mm2.

 

instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym

 

 

Rozmieszczenie gniazd i oświetlenia w kuchni oraz jadalni

 

Kuchnia jest warsztatem dlatego najważniejsze jest w niej oświetlenie robocze. Najlepiej sprawdzają się lampy ledowe lub świetlówki zainstalowane nad blatem. W przypadku wyspy należy zaplanować oświetlenie bezpośrednio nad nią. W jadalniach najlepiej sprawdza się żyrandol zainstalowany nad stołem zasilany jedną lub dwoma świetlówkami energooszczędnymi.

Gniazdka w kuchni powinny znajdować się bezpośrednio przy blatach roboczych do zasilenia drobnego sprzętu agd. Za szafkami w rogach należy zaplanować zasilanie lodówki, piekarnika, zmywarki itp. Dla płyty grzejnej należy zaplanować instalację trójfazową o przewodzie np. YDYp 5x4mm2. Pozostałe gniazda bezpiecznie jest zasilić przewodami YDYp 3x2,5mm2.

W kuchni i jadalni warto zaplanować również jeden lub dwa dodatkowe obwody oświetleniowe do opraw halogenowych sufitu podwieszanego oraz oświetlenia akcentującego LED. Sterowanie do całego oświetlenia w kuchni warto zaplanować w jednym miejscu.

 

Zobacz także: Montujemy gniazda elektryczne w kuchni

 

 

Rozmieszczenie gniazd i oświetlenia w łazience

 

Najbezpieczniej użyć przewodów YDYp 3x2,5mm2 tak aby suszarka, lokówka czy żelazko nie uszkodziło instalacji. Główne miejsca oświetlenia to sufit oraz oświetlenie nad lustrem, dlatego warto znać już docelowe miejsca usytuowania tych elementów w łazience i ubikacji. Podobnie jak w kuchni warto zaplanować sobie jeden lub dwa obwody oświetlenia akcentującego w suficie lub za stelażem WC.

 

instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym - prosty schemat elektryczny domu

 

Gniazda należy umieścić w okolicach umywalki, w wybranym rogu do zasilenia pralki. Nie należy zapomnieć o zasilaniu wanny z hydromasażem. W tym celu jeden przewód YDYp 3x1,5mm2 wyprowadźmy w okolice montażu wanny. Pamiętajmy, że w łazience należy stosować gniazda z klapką bryzgoszczelną.

 

Zobacz także: Gniazda elektryczne w łazience

 

 

Rozmieszczenie gniazd i oświetlenia w salonach, pokojach dziennych, pokojach rozrywki (multimedialnych)

 

W ostatnich czasach oświetlenie stało się bardzo ważne jeśli chodzi o jego wpływ na wystrój pomieszczeń. Pokoje dzienne, salony to miejsca, w których design odgrywa dużą rolę. Często w salonach zaplanowane jest więcej niż jeden obwód oświetlenia głównego (stylowe żyrandole) oraz kilka obwodów oświetlenia akcentującego. Warto zaplanować rezerwowe obwody dla kinkietów, oświetlenia przy zasłonach, oświetlenia sufitu podwieszanego LED. Włączniki do oświetlenia powinny znajdować się w jednym miejscu. Wyjścia przewodów do oświetlenia akcentującego w suficie powinny znajdować w górnym rogu pomieszczenia. W salonach z telewizorem, pokojach multimedialnych warto zaplanować oświetlenie dla instalacji ściennej (np. za telewizorem) lub podświetlenia sprzętu hifi. Na takiej ścianie powinniśmy zaplanować też więcej gniazd elektrycznych - co najmniej 4-5.

 

 

Rozmieszczenie gniazd i oświetlenia w sypialni

 

Elementem wyróżniającym instalację elektryczną w sypialni jest umieszczenie dwóch gniazd elektrycznych dla lamp nocnych oraz ładowarek telefonów komórkowych symetrycznie po obu stronach łóżka. W przypadku oświetlenia akcentującego należy postępować podobnie jak w przypadku salonów.

 

 

Rozmieszczenie gniazd i oświetlenia w korytarzach, ciągach komunikacyjnych oraz przy schodach

 

W korytarzach nie ma sensu instalować większej ilości gniazd - wystarczy jedno na 5 metrów długości korytarza, w przypadku schodów gniazdko powinno znajdować się na dole i na górze ciągu komunikacyjnego. Obok typowych obwodów oświetlenia sufitowego i bocznego często stosuje się małe energooszczędne oprawy podświetlające stopnie schodów lub podłogę. Takie oświetlenie pozwala bezpiecznie przemieszczać się bez zaświecania lamp w suficie.

 

instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym

 

Wyróżniającym elementem instalacji oświetleniowej korytarzy jest zastosowanie włączników schodowych oraz krzyżowych. Pozwalają one załączyć oświetlenie na początku korytarza i wyłączyć go na końcu. W przypadku długich ciągów komunikacyjnych w środku można zainstalować dodatkowy włącznik krzyżowy. Działanie włączników schodowych jest zamienne - możemy dowolnie włączać i wyłączać oświetlenie w korytarzu każdym włącznikiem.

 

 

Rozmieszczenie gniazd i oświetlenia w garażu i warsztacie

 

Garaż wraz z warsztatem to kolejne miejsce pracy w naszym domu. Tutaj najpopularniejsze są oprawy umieszczane w centranej części sufitu. W przypadku pomieszczeń powyżej 20 m2 można zainstalować dwa sufitowe źródła światła. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie opraw świetlówkowych hermetycznych na dwie świetlówki T18. Oczywiście warto zadbać również o oświetlenie stołu lub blatu roboczego - podobną lub mniejszą oprawą świetlówkową.

 

instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym

 

W przypadku oświetlenia w kanale najlepiej zastosować włącznik schodowy tak aby włączać i wyłączać oświetlenie zarówno w kanale jak i przed wejściem do niego.

W pobliżu warsztatu nie zapomnijmy o zainstalowaniu co najmniej 4 gniazd na elektronarzędzia. Warto też zainstalować jedno gniazdo trójfazowe - najlepiej sprawdza się ono wewnątrz garażu tuż przy bramie. Takie usytułowanie pozwala korzystać z dużych odbiorników elektrycznych (spawarka, betoniarka) na zewnątrz budynku chroniąc gniazdo jest przez warunkami atmosferycznymi.

 

 

Rozmieszczenie gniazd i oświetlenia na tarasach i wokół budynku

 

Na tarasie zaplanujmy dwa źródła światła - główne i akcentujące boczne oraz co najmniej jedno gniazdko elektryczne z osłoną bryzgoszczelną z tyłu i przodu. Podobnie przed domem - lampa nad drzwiami wejściowymi oraz nad bramą garażową. Wszystkie włączniki niech znajdują się wewnątrz budynku. Dodatkowo warto wyprowadzić dodatkowy obwód oświetleniowy w okolice okapu - na halogeny wbudowane. Włączniki do oświetlenia zewnętrznego niech będą wewnątrz budynku.

 

instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym

 


Na etapie instalacji elektrycznej budynku warto wyprowadzić rezerwowy obwód elektryczny w stronę bramy oraz w stronę ogrodu. Jeśli nie chcemy kłaść kabli wyprowadźmy niebieskie rury AROT DVR 50 wyposażone w sznurek prowadzący, w razie potrzeby wciągniemy nim kable.

 

Zobacz także: Gdzie montować gniazda wtykowe

 

 

 

Przydatne zasady planowania instalacji:

 

  • planuj więcej obwodów tak aby nie kuć wykończonych ścian mimo, że teraz wydają się zbędne. Końcówkę przewodu zatynkujesz i za jakiś czas będziesz mógł z niego skorzystać bez kosztowych remontów
  • nie eksperymentuj i w pierwszej kolejności instaluj gniazda i oświetlenie zgodnie z obowiązującą tendencją
  • instaluj gniadka w każdym rogu pomieszczenia
  • zaplanuj obwód zasilania awaryjnego dla lodówki, urządzeń w kotłowni tak aby ważne urządzenia mogły pracować bez przerwy
  • sprecyzuj sobie kierunek otwierania drzwi we wszystkich pomieszczeniach tak aby włączniki zainstalować w wygodnym miejscu
  • kable prowadź mniej niż 10 cm lub więcej niż 20 cm od sufitu - tak aby nie przewiercić ich podczas instalacji sufitów podwieszanych

 


Szukasz inspiracji przy wyborze osprzętu? Zobacz koniecznie:

 

Łączniki Valena - ekonomiczne gospodarowanie energią

Łączniki Valena - ekonomiczne gospodarowanie energią

 

 

 

Uniwersalny osprzęt Celiane i Niloe firmy Legrand

Uniwersalny osprzęt Celiane i Niloe firmy Legrand

 

 

 

Karlik Elektrotechnik gniazda i łączniki

Karlik Elektrotechnik gniazda i łączniki

 

 

 

Seria łączników i gniazd podtynkowych AS

Seria łączników i gniazd podtynkowych AS

 Gniazda multimedialne Berker by HagerGniazda multimedialne Berker by Hager

 


 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Redakcja, TA


Zobacz także
Czym jest gniazdko hermetyczne - właściwości i zastosowanie

Czym jest gniazdko hermetyczne - właściwości i zastosowanie

Instalacja elektryczna, czy to w domu, czy w zakładzie pracy, powinna być wykonana... ¬ więcej...

 
Osprzęt elektroinstalacyjny: gniazdka, włączniki, przewody, ramki w ofercie producentów

Osprzęt elektroinstalacyjny: gniazdka, włączniki, przewody, ramki w ofercie producentów

Wszystkie elementy łączące i dające możliwość obsługi instalacji elektrycznej... ¬ więcej...

 
Ramki uniwersalne z betonu

Ramki uniwersalne z betonu

Uniwersalne ramki z betonu to nowa propozycja, która dołączyła do bogatej... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet