Wentylacja wywiewno-nawiewna z odzyskiem ciepła LUNOS

aktualizacja: 22-09-2017, 10:21 – artykuł promocyjny


Systemy wentylacyjne LUNOS z odzyskiem ciepła mogą być stosowane wszędzie. Zdecentralizowana konstrukcja umożliwia instalację poszczególnych jednostek wyposażenia wentylacyjnego dokładnie w miejscach, gdzie są potrzebne.

 

Wentylacja w salonie jest taka sama jak w sypialni z e2


System wentylacyjny LUNOS z odzyskiem ciepłaZastosowanie wentylatorów e2 jest preferowane w pomieszczeniach mieszkalnych, w których zazwyczaj pracują równolegle dwa urządzenia. Dlatego zawsze należy zainstalować parzystą liczbę wentylatorów, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie systemu

e² działa tak samo jak regeneracyjny wymiennik ciepła. Element rekuperatora ładuje się w podobny sposób jak akumulator – energią cieplną w procesie odwracalnym - i przenosi ciepło do powietrza dostarczanego z zewnątrz. Wentylator z odzyskiem ciepła wykazuje bardzo niskie zużycie energii elektrycznej wynoszące tylko 1,4 W w trybie obciążenia podstawowego (0,09 W/m3/h) i emituje ledwie słyszalny dźwięk na poziomie 16,5 dB(A).

 

 

Wentylacja łazienek, toalet i kuchni za pomocą ego

 

Wentylatory ego opracowano w celu lepszego dostosowania e2 do wentylacji łazienek, toalet i kuchni. Praca w parach nie jest konieczna, ponieważ dwa niewielkie e2 w ego zapewniają wlot i wylot powietrza z odzyskiem ciepła.

ego działa tak samo jak regeneracyjny wymiennik ciepła. Element rekuperatora ładuje się energią cieplną tak samo, jak dobrze znany e2. Ciepło jest rozdzielane pomiędzy 2 wentylatory, dzięki czemu nawiew i wywiew zachodzą jednocześnie. Praca drugiego urządzenia nie jest konieczna. System można przełączyć na tryb wywiewu, w którym jest usuwana bardzo duża ilość powietrza (przepływ: 45 m3/h) w celu umożliwienia świeżemu powietrzu szybkiego wlotu do pomieszczenia (np. toalety lub łazienki).

W przypadku pomieszczeń bez okien należy zainstalować odpowiedni system wentylacji wywiewnej (np. typu Silvento), ponieważ systemy e²/ ego nie mogą być podłączone do szybów ani rurociągów. Wynika to z konstrukcji urządzeń i, niestety, nie da się tego wyeliminować. 

 

System wentylacyjny LUNOS z odzyskiem ciepłaSystem wentylacyjny LUNOS z odzyskiem ciepła

 

 

Wentylacja wywiewno-nawiewna z odzyskiem ciepła LUNOS e2 ego

e2 ego

16,5 dB przy 18 m3/h
19,5 dB przy 31 m3/h
26 dB przy 38 m3/h

16,8 dB przy 5 m3/h
24,0 dB przy 10 m3/h
38,1 dB przy 20 m3/h 
38,1 dB przy 45 m3/h w trybie wentylacji wywiewnej
1,4 W przy 18 m3/h
2,8 W przy 31 m3/h
3,3 W przy 38 m3/h
1,0 W przy 5 m3/h
1,7 W przy 10 m3/h
4,5 W przy 20 m3/h 
4,9 dB przy 45 m3/h w trybie wentylacji wywiewnej

Jedna funkcja zwrotnego przepływu powietrza
na wentylatorze e2. W celu zbilansowania powietrza nawiewnego i wywiewnego należy zainstalować co najmniej dwa lub inną parzystą liczbę urządzeń.

Dwa silniki EC dostarczają jednocześnie dwa zwrotne strumienie powietrza na potrzeby wentylacji.

Wymiary wentylatora: Ø x długość: 160 x 300 do max. 700 mm, sprawność odzysku ciepła: do 99,5 %

Wymiary wentylatora: Ø x długość: 160 x 300 do max. 700 mm, sprawność odzysku ciepła: do 87,7 %

Kompatybilny ze wszystkimi urządzeniami serii 160 wraz z LUNOtherm jako zewnętrznym końcem. Kompatybilny ze wszystkimi urządzeniami serii 160; może być używany z panelami wewnętrznymi i zewnętrznymi ego.
Można go stosować w budynkach nowych i modernizowanych.
Grubość ściany – min. 300 mm
Można go stosować w budynkach nowych i modernizowanych.
Grubość ściany – min. 300 mm

 

Porównanie wentylacji bez regulacji z modelem odzysku ciepła dla domu wolnostojącego

 

Wynik obliczeń
przy zastosowaniu e2 w połączeniu z systemem wentylacji wywiewnej AB 30/60 obciążenie grzewcze jest mniejsze o 15% a straty ciepła przez wentylację o 43% (oszczędność 57 %). Obliczenia strat cieplnych wykonuje zazwyczaj wykwalifikowany projektant, który na podstawie oszczędności określonych w %oblicza w wymiarze finansowym, ile w ciągu roku może zaoszczędzić właściciel.


Założenia do przykładu obliczeniowego:

obszar wentylowany: 124,90 m2, kubatura pomieszczeń wentylowanych: 312,25 m3, średnia wysokość pomieszczeń: 2,50 m, normalna temperatura wewnątrz i na zewnątrz: Θi = 20°C i Θa=-12°C, nowo zbudowany dom wolnostojący, standard KFW70, współczynnik przepływu ciepła (wartość U): ściana zewnętrzna U = 0,16 W/m2K, okno U= 1,10 W/m2K, dach U= 0,20 W/m2K, płyta podstawy U=0,23 W/m2K.
 

Kontakt w sprawie produktów:

Iglotech sp. z o.o.
tel. (55) 645 73 00
www: www.iglotech.com.pl
mail: wyślij wiadomośćZobacz także
FanGrid - mniej znaczy więcej

FanGrid - mniej znaczy więcej

W celu osiągnięcia wysokiej wydajności powietrza w technice wentylacyjnej, duże,... ¬ więcej...

 
Dom z rekuperacją - jaki system grzewczy najlepszy

Dom z rekuperacją - jaki system grzewczy najlepszy

Decydując się na rekuperację w momencie planowania budowy, możemy skorzystać podwójnie.... ¬ więcej...

 
Filtr elektrostatyczny - jak działa

Filtr elektrostatyczny - jak działa

Filtr służy do uzdatniania powietrza, jednak na rynku mamy różne rodzaje... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Uniwersal     Metalplast    Wienkra GlenDimplex    Ventec      Lindab Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech   Klimor   Klima-Therm      Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet