Wybieramy stelaż podtynkowy


Funkcjonalność, harmonia oraz zapewnienie czystości i higieny w łazience to najważniejsze aspekty, na które zwracamy uwagę, urządzając lub remontując łazienkę. Stelaże podtynkowe są rozwiązaniem, dzięki którym możemy w sposób wygodny i estetyczny powiesić na ścianie ceramikę sanitarną. Stelaże pozwalają także odmienić wnętrze łazienki poprzez dobudowanie np. dodatkowej ścianki lub wyspy i zamontowanie na niej miski WC, bidetu czy też umywalki.Takie rozwiązania z pewnością dodają wnętrzu uroku, zaskakują nietuzinkowym rozwiązaniem, a przy tym okazują się bardzo praktyczne.

Najpopularniejszym rodzajem stelaży podtynkowych są te przeznaczone do misek WC. Na polskim rynku pojawiły się w połowie lat 90. XX wieku i początkowo klienci podchodzili do nich z rezerwą, obawiając się ewentualnych usterek instalacji zabudowanej w ścianie, czy też oberwania się wiszącej miski. Szybko jednak przekonaliśmy się do stelaży, uznając to rozwiązanie za niezwykle bezpieczne - wytrzymałość stelaży do misek WC i bidetów wynosi 400 kg, do umywalek - 100 kg, a także estetyczne i funkcjonalne. Zamontowanie podwieszanej miski WC czy bidetu daje wrażenie większej przestronności wnętrza, widoczna jest bowiem tylko ceramika i przycisk spłukujący, natomiast cała instalacja schowana jest w ścianie. Ponadto takie rozwiązanie ułatwia utrzymanie czystości zarówno samej ceramiki, jak i podłogi w jej pobliżu.

 

Łazienkaplus.pl - stelaż podtynkowy do wcŁazienkaplus.pl - stelaż podtynkowy do umywalek

     stelaż podtynkowy do wc                                   stelaż podtynkowy do umywalek

 

 

Rodzaje stelaży podtynkowych

 

Jeśli zdecydowaliśmy się na zamontowanie podwieszanej ceramiki, musimy wybrać odpowiedni do tego celu stelaż. Podstawowym kryterium wyboru jest określenie rodzaju ściany, na jakiej ten stelaż chcemy zamontować. Zgodnie z tym rozróżniamy:
 

  • stelaże do zabudowy ciężkiej (nazywanej inaczej zabudową mokrą) - stosowane są do ścian murowanych i wymagają obmurowania. Montaż tego typu stelaży jest bardziej czaso- i pracochłonny, ułatwieniem może być zastosowanie stelaża, który został fabrycznie wypełniony wewnątrz styropianem. Na rynku dostępne są stelaże tego typu do misek WC, bidetów, pisuarów i umywalek. Zaletą tego rozwiązania jest cena - niemal o połowę niższa od stelaży do zabudowy lekkiej. Co ważne, stelaż do zabudowy ciężkiej możemy z powodzeniem zastąpić stelażem do zabudowy lekkiej, montując go przy ścianie murowanej, rozwiązanie odwrotne nie jest już jednak możliwe;
     
  • stelaże do zabudowy lekkiej (nazywanej inaczej zabudową suchą) - są najpopularniejsze. Można je zastosować, jak wcześniej wspomnieliśmy, przy ścianie murowanej i obudować wodoodporną płytą gipsowo-kartonową, lub też - z racji bardzo stabilnej i mocnej konstrukcji - zamontować w lekkiej ściance działowej przymocowanej do podłogi i sufitu lub do podłogi i prostopadle do ściany. Stelaże te przeznaczone są również do powieszenia miski WC, bidetu, pisuaru oraz umywalki. W tej grupie możemy wybierać spośród trzech rodzajów stelaży :
    - do zabudowy niskiej - wysokość ramy nośnej wynosi 80 lub 90 cm,
    - do zabudowy wysokiej - najbardziej popularne - wysokość ramy nośnej wynosi od 110 do 130 cm,
    - samonośne - o wzmocnionej ramie i z profilów o większym przekroju.

 

Łazienkaplus.pl - stelaż podtynkowy do bidetuŁazienkaplus.pl - stelaż podtynkowy do pisuaru

            stelaż podtynkowy do bidetu           stelaż podtynkowy do pisuaru

 

 

Stelaż wysoki czy niski

 

Wybierając odpowiednią wysokość stelaża, decydujemy tym samym, czy przycisk będzie widoczny przy podniesionej desce (stelaż wysoki), czy też nie (stelaż niski). Zaletą drugiego rozwiązania (zastosowania stelaża niskiego) jest konieczność opuszczenia deski w celu spuszczenia wody, co zapewnia większą higienę. Niestety zdarza się też, że mimowolnie spuścimy wodę, opierając się o deskę i tym samym przypadkowo naciskając przycisk. Przy stelażu niskim możemy także wybrać, czy przycisk ma się znajdować na poziomej (czyli na półce) czy pionowej płaszczyźnie obudowy (w stelażach wysokich przycisk znajduje się wyłącznie na pionowej płaszczyźnie). Poza tym wysokość stelaża warunkuje nam wysokość półki - im stelaż jest wyższy, tym wyżej znajdować się będzie półka. Instalując stelaż niski, zyskujemy wygodną półkę nad toaletą, na której możemy postawić akcesoria łazienkowe lub dekoracyjne bibeloty. Przy stelażu wysokim możemy zrezygnować z poziomej póki i pociągnąć płaszczyznę ściany do samego sufitu.

 

 

Na co zwrócić uwagę wybierając stelaż podtynkowy

 

Wybierając stelaż podtynkowy do misek WC, koniecznie należy zwrócić uwagę na pojemność spłuczek wody. Większość ma spłuczki o pojemności 6 L, przy których użytkownik może decydować, czy chce spuścić całą ilość wody - 6 L, czy połowę - 3 L. Niektóre stelaże mają możliwość regulacji poziomu napełnienia zbiornika - od 6 do 9 L w normalnym trybie spuszczania wody oraz od 3 do 5 przy trybie oszczędnym.

Kolejną ważną kwestią jest dobór przycisków do stelaży. Przycisk należy dokupić do stelaża (choć producenci oferują też kompletne zestawy - staż z przyciskiem), dobierając dedykowany model do wybranego wcześniej stelaża - przycisk innego producenta po prostu nie będzie pasować. Przycisk możemy dopasować kolorystycznie do stylistyki łazienki, możemy zdecydować się na przycisk dzielony - wówczas będziemy mogli stosować tryb spłukiwania wody normalny lub oszczędny - lub też z funkcją stop - w tym przypadku powtórne jego wciśnięcie zatrzymuje spłukiwanie.


Wybierając odpowiedni stelaż podtynkowy, powinniśmy ponadto zwrócić uwagę na kilka kwestii technicznych:

 

  • zbiornik spłuczki - powinien być wykonany metodą rozdmuchiwania, z jednego elementu (a nie np. z kilku klejonych); rozszczelnienie takiego zbiornika jest praktycznie niemożliwe,
  • głębokość stelaża
  • gwarancja - upewnijmy się, na jakie elementy producent udziela gwarancji. Nie zawsze bowiem informacja zamieszczona na opakowaniu, np. 10 lat gwarancji, oznacza, że obejmuje ona wszystkie części.
     
Opracowanie: Redakcja
Źródło: Łazienkaplus.pl SA




Zobacz także
Jak bezpiecznie korzystać z drabiny? Sprawdź, na co uważać

Jak bezpiecznie korzystać z drabiny? Sprawdź, na co uważać

Przydaje się podczas pracy w ogrodzie, remontu mieszkania i w trakcie prozaicznych czynności,... ¬ więcej...
 
Przegląd szlifierek kątowych Makita do prac budowlanych

Przegląd szlifierek kątowych Makita do prac budowlanych

Szlifierki kątowe Makita to wydajne elektronarzędzia o niezwykle przemyślanej konstrukcji.... ¬ więcej...
 
Dodatki do ogrzewania 2024 - kto może liczyć na dofinansowania

Dodatki do ogrzewania 2024 - kto może liczyć na dofinansowania

W 2024 roku będą obowiązywać kolejne regulacje mające na celu wspieranie polskich... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet









Facebook