strona główna » instalacje grzewcze » kotły CO i armatura

Czyszczenie chemiczne instalacji centralnego ogrzewania dużych obiektów

aktualizacja: 27-04-2015, 08:47


Obecnie większość spółdzielni mieszkaniowych i społeczności wspólnotowych decyduje się na termodernizację budynków. Jest to spowodowane szukaniem oszczędności oraz możliwością otrzymania dopłat. Termomodernizacja oznacza nie tylko docieplenie budynku czy wymianę okien na nowoczesne i szczelne, ale bardzo często ważniejszym zadaniem jest modernizacja istniejącej instalacji centralnego ogrzewania.

 

 

Czyszczenie chemiczne instalacji centralnego ogrzewania

 

Kamień, szlam i rdza to najwięksi wrogowie instalacji. W większości kilku czy kilkunastoletnich osiedli operacja czyszczenia chemicznego jest koniecznością. Bierze się to z jakości wody i z polskich realiów - pseudo oszczędności, które już w fazie montażu i późniejszej eksploatacji instalacji doprowadzają do silnego zanieczyszczenia skutkującego utratą sprawności instalacji - 30% i więcej. Są to braki odstojników szlamu, specjalistycznych filtrów i odmulaczy, a najważniejsze - stosowanie nieuzdatnionej wody.

Idealnym terminem czyszczenia instalacji jest czas tuż po zakończeniu sezonu grzewczego gdyż wszelkie osady powstałe wewnątrz są ?poruszone? i łatwiej je wypłukać. Instalacja będąca nieczynną kilka miesięcy charakteryzuje się dużo większą twardością osadów i te, które w czasie sezonu grzewczego były w postaci płynnej - szlam, po kilku miesiącach są już twardymi, mocno przywartymi do ścianek i ciężkimi do usunięcia elementami.

Czyszczenie chemiczne instalacji pozwala na udrożnienie istniejących instalacji i przywrócenie im pierwotnej sprawności. Cały proces - w zależności od wielkości budynku a tym samym instalacji c.o., rodzaju użytego preparatu i sposobu czyszczenia trwa od kilku do kilkunastu dni.

 

 

Preparaty do czyszczenia instalacji

 

Przykładem środka czyszczącego instalacje o dużej skuteczności jest preparat DS-50.

 

FERDOM - DS-50 silny środek czyszczący do instalacji

 

DS-50 to silny środek czyszczący oparty na bazie kwasu fosforowego. Przeznaczony do silnie zanieczyszczonych instalacji  i dający wysoką gwarancję skuteczności.
 

  • Usuwa produkty korozji, szlam i osady mineralne (kamień kotłowy) z urządzeń chłodniczych i systemów C.O..
  • Możliwość stosowania ?na zimno? - bez konieczności nagrzewania systemu.
  • Do czyszczenia należy używać pomp czyszczących POWER-FLUSH itp.
  • Do stosowania w instalacjach z każdego materiału z wyjątkiem aluminium.
  • Kolorowy wskaźnik aktywności preparatu: czerwony  - ?aktywny?, szaro-żółty - ?zużyty? (ponowić czyszczenie).

 

 

Czyszczenie instalacji przy pomocy pompy czyszczącej

 

Najczęściej stosowaną i najefektywniejszą metodą czyszczenia jest metoda czyszczenia pompą czyszczącą. Pamiętać należy jednak, iż dobór pompy czyszczącej ilości preparatu jak i cały proces czyszczenia powinny wykonywać osoby wykwalifikowane i przeszkolone w tym zakresie. W przypadku rozległych instalacji - w miarę możliwości - można je podzielić na sekcje pozwalające na czyszczenie mniejszych gałęzi instalacji co powoduje możliwość większej kontroli.

 

FERDOM - pompa do czyszczenia instalacji

fot.: pompa do czyszczenia instalacji

 

 

Czyszczenie polega na wprowadzeniu odpowiedniego stężenia preparatu do instalacji i pozostawienie go w cyrkulacji (co zapewnia pompa czyszcząca) na określony czas. Pamiętać należy by w całym budynku otworzyć wszystkie zawory przygrzejnikowe oraz inne zawory w instalacji - co pozwoli dotrzeć do najdalszych zakątków instalacji.

Po procesie czyszczenia należy przeprowadzić neutralizację: W analogiczny sposób jak preparat czyszczący wprowadzamy neutralizator w celu zatrzymania procesów jakie zapoczątkował preparat czyszczący.

Ostatnią czynnością jaka jest konieczna do przeprowadzenia po czyszczeniu i neutralizacji jest odpowiednie zabezpieczenie instalacji przed kolejnymi osadami. W tym celu do wody instalacyjnej, która będzie miała pozostać w instalacji konieczne jest dodanie preparatu uzdatniającego i zabezpieczającego jakim jest CH-3. Pozwoli to na dużo dłuższe utrzymanie instalacji w odpowiednim stanie a tym samym zaoszczędzi pracy i energii wkładanej w ogrzanie budynku i utrzymaniu instalacji w należytym stanie.

Należy podkreślić, że modernizacja za pomocą czyszczenia chemicznego jest o wiele tańsza i mniej czasochłonna od wymiany całej instalacji w budynku na nową. 

Kontakt w sprawie produktów:

FERDOM
ul. Farbiarska 73
02-862 Warszawa
tel. (22) 323 73 23; (22) 219 64 62
fax. (22) 323 65 86
www: www.ferdom.pl
mail: wyślij wiadomość

poczytaj o FERDOM w portalu
zobacz wszystkie zdjęcia w galerii FERDOMHydronics

Ekspert Kan
Instalacje
wodne

Ekspert Kan
Instalacje
grzewcze

Ekspert Mieszkajbezpiecznie.pl
Systemy alarmowe
inteligentny dom

Ekspert Fibaro
Inteligentny
budynek

 

Ekspert Junkers
Pompy
ciepła

Ekspert Gamrat
Systemy
rynnowe

All rights reserved © 2004-2015 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet