Czyszczenie chemiczne instalacji centralnego ogrzewania dużych obiektów

aktualizacja: 27-04-2015, 08:47 – artykuł promocyjny


Obecnie większość spółdzielni mieszkaniowych i społeczności wspólnotowych decyduje się na termodernizację budynków. Jest to spowodowane szukaniem oszczędności oraz możliwością otrzymania dopłat. Termomodernizacja oznacza nie tylko docieplenie budynku czy wymianę okien na nowoczesne i szczelne, ale bardzo często ważniejszym zadaniem jest modernizacja istniejącej instalacji centralnego ogrzewania.

 

 

Czyszczenie chemiczne instalacji centralnego ogrzewania

 

Kamień, szlam i rdza to najwięksi wrogowie instalacji. W większości kilku czy kilkunastoletnich osiedli operacja czyszczenia chemicznego jest koniecznością. Bierze się to z jakości wody i z polskich realiów - pseudo oszczędności, które już w fazie montażu i późniejszej eksploatacji instalacji doprowadzają do silnego zanieczyszczenia skutkującego utratą sprawności instalacji - 30% i więcej. Są to braki odstojników szlamu, specjalistycznych filtrów i odmulaczy, a najważniejsze - stosowanie nieuzdatnionej wody.

Idealnym terminem czyszczenia instalacji jest czas tuż po zakończeniu sezonu grzewczego gdyż wszelkie osady powstałe wewnątrz są ?poruszone? i łatwiej je wypłukać. Instalacja będąca nieczynną kilka miesięcy charakteryzuje się dużo większą twardością osadów i te, które w czasie sezonu grzewczego były w postaci płynnej - szlam, po kilku miesiącach są już twardymi, mocno przywartymi do ścianek i ciężkimi do usunięcia elementami.

Czyszczenie chemiczne instalacji pozwala na udrożnienie istniejących instalacji i przywrócenie im pierwotnej sprawności. Cały proces - w zależności od wielkości budynku a tym samym instalacji c.o., rodzaju użytego preparatu i sposobu czyszczenia trwa od kilku do kilkunastu dni.

 

 

Preparaty do czyszczenia instalacji

 

Przykładem środka czyszczącego instalacje o dużej skuteczności jest preparat DS-50.

 

FERDOM - DS-50 silny środek czyszczący do instalacji

 

DS-50 to silny środek czyszczący oparty na bazie kwasu fosforowego. Przeznaczony do silnie zanieczyszczonych instalacji  i dający wysoką gwarancję skuteczności.
 

  • Usuwa produkty korozji, szlam i osady mineralne (kamień kotłowy) z urządzeń chłodniczych i systemów C.O..
  • Możliwość stosowania ?na zimno? - bez konieczności nagrzewania systemu.
  • Do czyszczenia należy używać pomp czyszczących POWER-FLUSH itp.
  • Do stosowania w instalacjach z każdego materiału z wyjątkiem aluminium.
  • Kolorowy wskaźnik aktywności preparatu: czerwony  - ?aktywny?, szaro-żółty - ?zużyty? (ponowić czyszczenie).

 

 

Czyszczenie instalacji przy pomocy pompy czyszczącej

 

Najczęściej stosowaną i najefektywniejszą metodą czyszczenia jest metoda czyszczenia pompą czyszczącą. Pamiętać należy jednak, iż dobór pompy czyszczącej ilości preparatu jak i cały proces czyszczenia powinny wykonywać osoby wykwalifikowane i przeszkolone w tym zakresie. W przypadku rozległych instalacji - w miarę możliwości - można je podzielić na sekcje pozwalające na czyszczenie mniejszych gałęzi instalacji co powoduje możliwość większej kontroli.

 

FERDOM - pompa do czyszczenia instalacji

fot.: pompa do czyszczenia instalacji

 

 

Czyszczenie polega na wprowadzeniu odpowiedniego stężenia preparatu do instalacji i pozostawienie go w cyrkulacji (co zapewnia pompa czyszcząca) na określony czas. Pamiętać należy by w całym budynku otworzyć wszystkie zawory przygrzejnikowe oraz inne zawory w instalacji - co pozwoli dotrzeć do najdalszych zakątków instalacji.

Po procesie czyszczenia należy przeprowadzić neutralizację: W analogiczny sposób jak preparat czyszczący wprowadzamy neutralizator w celu zatrzymania procesów jakie zapoczątkował preparat czyszczący.

Ostatnią czynnością jaka jest konieczna do przeprowadzenia po czyszczeniu i neutralizacji jest odpowiednie zabezpieczenie instalacji przed kolejnymi osadami. W tym celu do wody instalacyjnej, która będzie miała pozostać w instalacji konieczne jest dodanie preparatu uzdatniającego i zabezpieczającego jakim jest CH-3. Pozwoli to na dużo dłuższe utrzymanie instalacji w odpowiednim stanie a tym samym zaoszczędzi pracy i energii wkładanej w ogrzanie budynku i utrzymaniu instalacji w należytym stanie.

Należy podkreślić, że modernizacja za pomocą czyszczenia chemicznego jest o wiele tańsza i mniej czasochłonna od wymiany całej instalacji w budynku na nową. 

Kontakt w sprawie produktów:

FERDOM
tel. (22) 323 73 23; (22) 219 64 62
www: www.ferdom.pl
mail: wyślij wiadomość

Zobacz także
Wybór naczynia przeponowego i akcesoriów

Wybór naczynia przeponowego i akcesoriów

Naczynia przeponowe to rowiązania, które odpowiadają za stabilizację... ¬ więcej...

 
Elektrofiltr do walki ze smogiem - polski wynalazek od TECH Sterowniki

Elektrofiltr do walki ze smogiem - polski wynalazek od TECH Sterowniki

Powietrze nad naszym krajem jest bardzo złej jakości. Kolejne badania oraz raporty... ¬ więcej...

 
Zbigniew Urbański testuje urządzenia firmy TECH Sterowniki

Zbigniew Urbański testuje urządzenia firmy TECH Sterowniki

Sterowniki to przydatne akcesoria w każdym domu. Często jednak nie wiemy jak one... ¬ więcej...

 


All rights reserved © 2004-2017 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj