gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Geberit     KOLO  

logo VABO   Werit

Ferdom     Akra

Pipelife   Roth Polska

Grupa ArmaturaSanSwiss

Gamrat    

   Nibco

Invena     logo Wilo

Intersoft    

CED'OR   

SFA Poland Sp. z o.o.   Setma

znajdź fachowca

Połączenia zaprasowywane z gwarancją bezpieczeństwa

aktualizacja: 21-08-2015, 08:16 – artykuł promocyjny


Ze względu na dokładność produkcji, po nasunięciu złączki na rurę, nawet niezaprasowane połączenie może być szczelne podczas próby szczelności. W trakcie eksploatacji może jednak ulec rozszczelnieniu. Rozwiązaniem są kształtki z profilem SC-Contur firmy Viega. Nawet przy niewielkim ciśnieniu podczas próby szczelności, z niezaprasowanej złączki wypływa woda. Pozwala to natychmiast zauważyć przeoczone połączenie i uniknąć poważnych szkód powstałych w czasie użytkowania instalacji.

SC-Contur to celowa nieszczelność, która pozwala wykryć niezaciśnięte połączenia już podczas próby szczelności lub napełniania instalacji. W przypadku metalowych złączek o średnicy do 54 mm osiągnięto to dzięki specjalnie wyprofilowanej kształtce, w której uszczelka przylega prawidłowo dopiero po zaprasowaniu połączenia. Przy większych średnicach oraz w przypadku systemu PexFit Pro efekt ten uzyskano przy pomocy tolerancji wymiaru.

 

 

Lepszy od kontroli wzrokowej

 

SC-Contur gwarantuje, że nawet przy bardzo niskim lub bardzo wysokim ciśnieniu, niezaprasowane połączenie jest natychmiast widoczne. Podczas próby wodnej w zakresie od 1 do 6,5 bara zaczyna z niego wypływać woda. Potwierdziły to niezależne testy, przeprowadzone przez jedną z wyższych uczelni na zlecenie międzynarodowego towarzystwa ubezpieczeniowego. SC-Contur jest szczególnie przydatny w instalacjach o niskim ciśnieniu - tam właśnie istnieje największe ryzyko przeoczenia niezaprasowanej złączki podczas zwykłej kontroli wzrokowej.

 

 

Centralna kontrola szczelności

 

Viega jest pierwszą firmą na rynku, której produkty umożliwiają centralną kontrolę szczelności całej instalacji na manometrze, jeżeli wszystkie elementy instalacji, jak złączki, armatura i kołnierze, są wyposażone w złączki z SC-Contur. Jedynie złączki gwintowane muszą być wcześniej skontrolowane indywidualnie. Centralna kontrola szczelności zapewnia większe bezpieczeństwo i wyższy komfort, gdyż pozwala uniknąć koniecznego w innym przypadku sprawdzania każdego połączenia zaprasowywanego. Jeżeli przez przeoczenie połączenie nie zostało zaprasowane, z instalacji wycieka medium, a manometr wskazuje spadek ciśnienia. W dopuszczonych zakresach ciśnienia system SC-Contur działa ze sprężonym powietrzem i wodą. Gwarantuje wykrywanie nie zaprasowanych połączeń w całym zakresie od 22 mbar do 3 bar na sucho i od 1 do 6,5 bar na mokro. Przeprowadzenie suchej próby szczelności i obciążenia zamiast próby mokrej pozytywnie wpływa na higienę w instalacji. Unikamy w ten sposób negatywnych efektów związanych z wodą stojącą w przewodach od momentu pierwszego napełnienia do uruchomienia.

 

 

Pomyłka wykluczona

 

Oferta firmy Viega obejmuje systemy zaprasowywane do wszystkich najważniejszych zastosowań. Za pomocą tej techniki można łączyć rury miedziane (Profipress), ze stali nierdzewnej (Sanpress  Sanpress Inox), stali ocynkowanej (Prestabo), a także stabilne rury warstwowe (Pexfit Pro). W zależności od materiału i przeznaczenia (instalacje wody użytkowej, grzewcze, gazowe, sprężonego powietrza, gaśnicze) Viega proponuje odpowiednie złączki zaprasowywane wraz z elementami uszczelniającymi. Aby wykluczyć ryzyko użycia niewłaściwego elementu, są one oznaczone kolorowymi kropkami. Barwa zielona informuje o dopuszczeniu do instalacji wody użytkowej, żółta - do instalacji gazowych, a czerwona - do instalacji grzewczych.

 

Technologia zparasowywania - Viega

 

Nawet przy niewielkim ciśnieniu z niezaprasowanej złączki wyposażonej w SC-Contur wypływa woda. Pozwala to zauważyć pomyłkę i uniknąć późniejszych szkód.

 

Viega Sp. z o.o. - Profil SC-ConturProfil SC-Contur firmy Viega

 

Jeżeli przez przeoczenie połączenie nie zostało zaprasowane, z instalacji wycieka medium. W dopuszczonych zakresach ciśnienia system SC-Contur działa z wodą i ze sprężonym powietrzem.

 

Viega - Systemy zaprasowywane

 

Oferta firmy Viega obejmuje systemy zaprasowywane do wszystkich najważniejszych zastosowań. Aby wykluczyć ryzyko użycia niewłaściwej złączki, są one oznaczone kolorowymi kropkami.
 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Viega Sp. z o.o.


Zobacz także
Technologia zaprasowywania na zimno również dla rur stalowych w dużych instalacjach

Technologia zaprasowywania na zimno również dla rur stalowych w dużych instalacjach

Firma Viega upowszechnia nowoczesną technikę zaprasowywania na zimno, pozwalającą... ¬ więcej...

 
Gebo Basic Set - profesjonalny zestaw narzędzi do rur Gebo ze stali nierdzewnej AISI 316L

Gebo Basic Set - profesjonalny zestaw narzędzi do rur Gebo ze stali nierdzewnej AISI 316L

Gebo Basic Set to profesjonalny zestaw narzędzi dedykowany do rur Gebo ze... ¬ więcej...

 
SURE SEAL oraz WEBSTONE - nowe produkty w NIBCO

SURE SEAL oraz WEBSTONE - nowe produkty w NIBCO

NIBCO INC to amerykańska firma z długoletnią tradycją w branży instalacji sanitarnych.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet