Taśmy LED - jak wybrać najlepszą

aktualizacja: 08-07-2019, 08:38 – artykuł promocyjny


Taśmy LED są obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem stosowanym przy oświetleniu w domach oraz ogrodach. Na rynku pojawia się coraz więcej różnych modeli i konfiguracji taśm LED. Cechą wspólną wszystkich rodzajów taśm jest elastyczność, możliwość cięcia nożyczkami oraz samoprzylepne podłoże.

 

Taśma LED jednokolorowa 5m, 3528, 60led/m - marka SOLED

fot.: Taśma LED jednokolorowa 5m, 3528, 60led/m - marka SOLED

 

 

Taśmy LED można zweryfikować pod kątem:

 

  • rodzaju użytych diod (np. standardowe - 3528 i ok. 3 razy jaśniejsze - 5050)
  • zagęszczenia diod (30, 60, 120 LED/m)
  • koloru świecenia (jednokolorowe lub wielokolorowe RGB)
  • poboru mocy 1mb taśmy (im jaśniejsza taśma, tym większy pobór mocy)
  • długości (standard 5m)
  • klasy szczelności (niewodoodporna IP20, wodoodporna w silikonie IP65, wodoodporna zewnętrzna w gumie IP68)

 

 

Czym należy się kierować przy wyborze taśmy LED

 

W przypadku wyboru odpowiedniej taśmy LED musimy kierować się przede wszystkim parametrami świetlnymi, posiadaniem przez taśmy odpowiednich atestów CE i ROHS oraz jakością. Taśmy LED słabszej jakości, a co za tym idzie w niższej cenie, mimo obiecywanej żywotności do 50000 h, będą ulegały przepalaniu bądź osłabianiu jasności świecenia po miesiącach lub latach użytkowania. Musimy także zastanowić się nad przeznaczeniem taśmy. Od miejsca zastosowania zależy niezbędna jasność diod, szczelność, konieczność zastosowania profilu aluminiowego oraz barwa światła.

Do oświetlenia funkcjonalnego np. oświetlenia blatu w kuchni, schodów potrzebujemy jak najjaśniejszej taśmy LED, natomiast do podświetlenia dekoracyjnego np. sufitów, ścian, wnęk wystarczy taśma o standardowej jasności.

 

Oświetlenie schodów LED - SOLED Kuchnia - oświetlenie LED, podświetlenie blatu kuchennego, zastosowanie taśm

     fot.: Podświetlenie schodów i blatu                             fot.: Zastosowanie taśm LED
              kuchennego - SOLED

 

Ze względu na niewielkie gabaryty oraz elastyczność, taśmy LED są wykorzystywane w miejscach trudno dostępnych dla innych form oświetleniowych. Spotykamy się z zastosowaniem taśm dosłownie we wszystkich pomieszczeniach mieszkania/domu, a także w hotelach, restauracjach, dyskotekach oraz na zewnątrz np. w ogrodach czy do podświetlenia podjazdu lub elewacji. Przy pomocy taśmy LED podświetla się półki, schody, wnęki, meble, podłogi, sufity, ściany.

 

Oświetlenie sypialni, łóżka, Zastosowanie taśm LED - SOLED Oświetlenie LED salonu kosmetycznego, Zastosowanie taśm LED - SOLEDPodświetlenie podjazdu - profil LED, Zastosowanie taśm LED - SOLED

fot.: Zastosowanie taśm LED - SOLED

 

Taśmy LED z klasą szczelności IP65 (taśma LED w silikonie) są stosowanie w łazienkach, łaźniach i innych pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Dzięki taśmie RGB ze sterownikiem na pilot możemy uzyskać kolorowe efekty świetlne, ustawić jeden kolor lub ustawić sekwencję zmian kolorów. Sterownik RGB dobiera się w zależności od długości taśmy LED RGB oraz potrzeb i zastosowania. Do mieszkań zwykle wybierane są taśmy o barwie białej ciepłej (najczęściej) i zimnej.

 

Zestaw oświetlenia sufitu LED RGB ze sterownikiem RGB - producent SOLED

fot.: Zestaw oświetlenia sufitu LED RGB ze sterownikiem RGB - producent SOLED

 

 

Jak zapobiegać efektowi punktowo świecących diod?

 

Taśmy LED najkorzystniej spełniają swoją funkcję, gdy są skrzętnie ukryte. Jeśli nie ma możliwości ich zamaskowania, a chcemy zniwelować efekt punktowo świecących diod, dobrym rozwiązaniem są profile aluminiowe LED. Są niezbędne przede wszystkim w oświetleniu schodów, blatów kuchennych i dyskretnym oświetleniu meblowym. Obowiązkowo stosowane na zewnątrz oraz w łazienkach. Różne wymiary i rodzaje profili umożliwia łatwe dobranie do danego zastosowania. Profile LED dodatkowo zabezpieczają oświetlenie przed uszkodzeniami mechanicznymi, wilgocią, a także zapobiegają odklejaniu się taśmy z upływem czasu.

 

Zestaw oświetlenia schodowego LED - producent SOLED

fot.: Zestaw oświetlenia schodowego LED - producent SOLED

 

 

Długość taśmy LED a wybór zasilacza

 

Dobór odpowiedniej taśmy LED zależy od docelowego miejsca jej zastosowania. Standardowo taśmy LED występują na 5m rolkach, jednak są spotykane też dłuższe wersje.

Dla przykładu do podświetlenia wnęki przy suficie odcinek 5m taśmy LED przeważnie jest niewystarczający. Należy połączyć kilka odcinków ze sobą, aby stworzyć estetyczne i równomiernie podświetlenia sufitu. Taśmy LED nie można łączyć w dowolnej długości odcinki. Taśmy jednokolorowe pozwalają na cięcie co 5cm, natomiast taśmy LED RGB co 10cm.

Możliwości łączenia taśm LED i LED RGB z zasilaczami i sterownikami - producent SOLED

fot.: Możliwości łączenia taśm LED i LED RGB z zasilaczami i sterownikami - producent SOLED

 

Ważne, aby zadbać o odpowiednie połączenie elektryczne. W zależności od zagęszczenia diod na taśmie LED oraz poboru mocy, taśmę powinno łączyć się w odcinki o ograniczonej długości. Do prawidłowego działania należy dobrać także odpowiedniej mocy i klasy szczelności zasilacz. Poprawnie dobrany układ zapewnie długie i bezawaryjne działanie zestawu.

Przygotowanie odpowiedniego zestawu taśmy LED o odpowiednim wymiarze z zasilaniem najlepiej jest zlecić doświadczonej firmie. Natomiast z montażem oświetlenia LED w naszych wnętrzach powinien poradzić sobie każdy doświadczony elektryk.

Zobacz więcej informacji o parametrach taśm LED na stronie producenta www.soled.pl oraz w sklepie internetowym www.sklep.soled.pl.
 

Kontakt w sprawie produktów:

SOLED Projekty i Dekoracje Świetlne Jacek Solka
tel. 531 185 153
www: www.soled.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Szeregowe i równoległe łączenie taśm LED

Szeregowe i równoległe łączenie taśm LED

Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest pytanie o sposób podłączenia... ¬ więcej...

 
Jak podświetlić sufit podwieszany?

Jak podświetlić sufit podwieszany?

Jak zrobić podwieszany sufit z oświetleniem LED? Po zamontowaniu płyty gips karton,... ¬ więcej...

 
Lampy LED na wymiar

Lampy LED na wymiar

Oświetlenie LED wykonane przy pomocy taśmy LED umieszczonej w profilu aluminiowym,... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet