gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex   logo Daikin

Junkers

BuderusHewalex

nVent     Galmet
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom


Instal-Projekt

logo Wilo   De Dietrich

ZĘBIEC   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet    REGULUS-system
Imers
  

Intersoft

  Grupa Armatura

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

NTS Energy


Opłacalność instalacji z pompą ciepła

aktualizacja: 21-12-2017, 07:06 – artykuł promocyjny


Pompy ciepła są wciąż jednym z mniej znanych urządzeń grzewczych. O ile sama nazwa jest już większości znana, o tyle wiele osób nie jest przekonanych o funkcjonalności i oszczędności takiego rozwiązania. Na temat tego, że jest to urządzenie potrafiące samodzielnie dostarczyć odpowiednią ilość energii do ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej napisano już wiele, dlatego w niniejszym artykule poruszona została kwestia opłacalności instalacji z pompą ciepła.

 

Hydro-Tech - pompa ciepła glikol/woda

 

Potencjalni inwestorzy często sądzą, że koszty inwestycyjne systemów grzewczych z pompą ciepła są bardzo wysokie. Powodem takiej opinii jest porównywanie cen pompy ciepła i kotła olejowego lub gazowego. W prawidłowo przeprowadzonym rachunku ekonomicznym należy wziąć pod uwagę nie koszt inwestycji centrali z pompą ciepła, a różnicę pomiędzy kosztami całych instalacji z pompą ciepła i kotłem.

Porównanie przeprowadzone zostało przy założeniu budowy typowego domu o powierzchni 200 m2. Zastosowanie kotła olejowego, gazowego lub węglowego wymaga większej powierzchni pomieszczenia na kocioł i zasobnik ciepłej wody oraz dodatkowo magazynu paliwa. Sama kotłownia to dodatkowe 6-10 m2, co przy koszcie budowy 1 m2 na poziomie 3.000 złotych podraża inwestycję o co najmniej 20.000 złotych. Pomieszczenie na składowanie opału to kolejne kilka metrów kwadratowych wybudowanych jedynie z powodu zastosowania tradycyjnego urządzenia grzewczego. Obojętnie, czy ciepło zostanie uzyskane ze spalania oleju, gazu czy węgla, spalanie to odbywa się na miejscu, co wiąże się z koniecznością postawienia komina (ok. 5.000 zł).

To prace budowlane, a co z wyposażeniem? Kocioł, podgrzewacz ciepłej wody użytkowej, pompy obiegowe, naczynia wzbiorcze - to przeciętnie wydatek około 10.000 zł. Przy kotłach gazowych trzeba jeszcze doliczyć cenę przyłącza gazowego. I teraz porównajmy to z kosztem instalacji pompy ciepła - nie wymagającej specjalnego pomieszczenia, magazynu na opał, komina...

 

Hydro-Tech - pompa ciepła

 

Firma Hydro-Tech sprawdziła na rynku konińskim cenę pompy ciepła (WZS 101H produkcji firmy Alpha-InnoTec, o mocy grzewczej 9,6 kW) ze zintegrowaną hydrauliką i zasobnikiem ciepłej wody. Na zakup takiej pompy, wykonanie kolektora poziomego i instalację wydacie Państwo około 45.000 złotych netto.

Nie uwzględniamy tu kosztów wykonania instalacji grzewczej, ponieważ tę trzeba kupić bez względu na stosowany system.

Jak widać, koszty inwestycyjne są praktycznie na jednakowym poziomie, teraz kilka słów o eksploatacji. W przypadku pomp ciepła sprawa jest prosta, liczymy zużycie prądu w ciągu roku. Inne źródła ciepła także zużywają paliwo, ale nie jest to jedyny element kosztów. Trzeba liczyć się z wydatkami na obowiązkowe przeglądy kotła i komina oraz analizę spalin. Przy piecach węglowych doliczymy jeszcze oczyszczenie i wywóz żużla. Nie wspominając o zwiększonych kosztach mycia okien, fasady oraz czyszczenia infrastruktury działki. Warto również zwrócić uwagę na aspekt ekologiczny i reklamacje sąsiadów na zanieczyszczenie powietrza. Porównując same wydatki na prąd i na paliwo okaże się, że przy obecnych cenach najtaniej ogrzejemy budynek pompą ciepła (w ciągu roku nie powinniśmy wydać więcej niż 2.500 zł). Nikogo nie zdziwi to, że ogrzewanie gazem (ok. 7.000 zł) lub olejem (ponad 11.000 zł) jest droższe, jednak nawet spalanie ekogroszku czy miału węglowego to wydatek 4.000 zł.

Dokładniejsza analiza kosztów pozwala zrozumieć, dlaczego pompy ciepła zdobywają coraz większą popularność.


 

Kontakt w sprawie produktów:

alpha innotec - pompy ciepła.
Przedsiębiorstwo Hydro-Tech Konin:
wyłączny przedstawiciel marki w Polsce

tel. 58 778 90 90
www: www.alphainnotec.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Naturalny czynnik R290 w pompach ciepła alpha innotec

Naturalny czynnik R290 w pompach ciepła alpha innotec

O tym, że przyszłość branży pomp ciepła należy do naturalnych czynników... ¬ więcej...

 
Naturalne chłodzenie w gruntowych pompach ciepła

Naturalne chłodzenie w gruntowych pompach ciepła

Współczesny inwestor coraz częściej docenia komfort i kompleksowe rozwiązania... ¬ więcej...

 
Monoblokowa pompa ciepła HPA-O Premium STIEBEL ELTRON

Monoblokowa pompa ciepła HPA-O Premium STIEBEL ELTRON

STIEBEL ELTRON oferuje szeroką gamę wysokowydajnych pomp ciepła do ogrzewania, przygotowania... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet