APA - patron działu inteligenty budynek


Ile kosztuje system inteligentnego budynku

aktualizacja: 13-01-2020, 10:23 – artykuł promocyjny


Inteligentny dom to system, umożliwiający zautomatyzowanie wielu czynności wykonywanych przez nas na co dzień. System pozwala m.in. na sterowanie: oświetleniem, ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją, żaluzjami, markizami i roletami, sygnalizacją, zarządzanie energią. Inteligentne zarządzanie może odbywać się na odległość (spoza domu) – poprzez telefon lub Internet. Ile kosztuje taka wygoda?
 

Koszt Inteligentnego budynku

fot.: Hager - zakup systemu inteligentnego sterowania budynkiem jest korzystną inwestycją nawet dla przeciętnego gospodarstwa domowego

 

 

Każdy system ma inne elementy - różne koszty

 

Zważywszy na fakt, że inteligentny dom składa się z wielu elementów, które wymagają indywidualnego doboru wycena domowej instalacji inteligentenego zarządzania budynku możliwa jest po dokładnej analizie oczekiwań inwestorów. Podstawowym czynnikiem, który determinuje koszty jest liczba i zakres zautomatyzowanych instalacji. A faktem jest, że nie istnieje optymalny system możliwy do zastosowania w każdym domu.

To tak jakby porównywać dwa samochody tej samej marki. Ich wartość zależeć będzie jednak od wyposażenia oraz tego, co dealer oferuje w standardzie, a za co trzeba dopłacić. Przygodę z Inteligentnym Domem zaczynamy od określenie potrzeb inwestora. Następny krok to zwrócenie się o wycenę przez kilka firm, które przygotują również wstępny projekt instalacji i wybór najkorzystniejszej opcji.

 

Najprostszy system można stworzyć już za kilkanaście tysięcy złotych, górnej granicy nie ma. Koszt rozbudowanej wersji może sięgnąć nawet 100 000 zł.

 

Warto przy tym pamiętać, że Inteligentny Dom w perspektywie czasu ma nam przynieść zyski, które mogą pokryć koszt inwestycji. Szacuje się, że przy optymalnym wykorzystaniu technologii czas zwrotu to ok. 10-15 lat.

Kontrola zużycia prądu

fot.: APA - systemy sztucznej inteligencji mają nam zapewnić oszczędności na co dzień

 

 

Koszt inteligentnej instalacji - przykład wyceny


Ceny obejmujące koszt kompletnej instalacji, czyli - projekt, rozdzielnice, okablowanie, gniazdka, urządzenie EIB, uruchomienie zależą od rodzaju wariantu jaki wybierzemy oraz powierzchni domu. Wycena wykonania takiego systemu często jest oferowana bezpłatnie, przy późniejszej realizacji całego projektu. Kosztorys przygotowuje się na podstawie projektu domu - pozwala to określić liczbę urządzeń potrzebnych do stworzenia systemu.

 


Przykładowy kosztorys prezentuje się następująca:

  • Wariant podstawowy - 200-250zł/m2 mieszkania. Instalacja obejmuje sterowanie światłem uwzględniające montaż systemu włączania i wyłączania lamp.
     
  • Wariant typowy - oprócz sterowania świtałem wliczone jest również sterowanie ogrzewaniem, a także opuszczaniem i podnoszeniem rolet. Cena za m2 mieszkania to 250-350zł
     
  • Wariant komfortowy obejmujący sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, roletami i klimatyzacją to koszt rzędu 350-500zł/m2 mieszkania
     
  • Wariant luksusowy obejmujący wariant komfortowy plus dodatki ponad 500zł/m2 uwzględniające szereg dodatkowych funkcji i powiekszony o dowolną ilość zarządzanych urządzeń. 


Dla domu o powierzchni około 150 - 200 m² przeciętna cena instalacji Inteligentnego Domu wynosi około 10 tys. złotych.

 

WAŻNE!

Stosowanie systemów zarządzania budynkiem będzie koniecznością w budynkach nowej generacji (po 2020 roku). Wynika to z konieczności spełnienie coraz wyższych standardów energooszczędności, które można osiagnąć stosując układy sterujące odpowiedzialne za optymalizację pracy poszczególnych urządzeń i instalacji.Zobacz także:

 


 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Redakcja, stan na kwiecień 2018
Zdjęcia: Hager, APA


Zobacz także
Sterowanie bezprzewodowe - rozwiązania do każdego wnętrza

Sterowanie bezprzewodowe - rozwiązania do każdego wnętrza

Wygodny, bezpieczny i oszczędny dom to marzenie każdego z nas. Już na etapie jego... ¬ więcej...

 
Komfort, bezpieczeństwo, oszczędności - co jeszcze zyskasz ze smart home?

Komfort, bezpieczeństwo, oszczędności - co jeszcze zyskasz ze smart home?

Inteligentne systemy zostały wprowadzone do naszych domów głównie w... ¬ więcej...

 
Nowoczesne systemy sterowania SALUS Smart Home

Nowoczesne systemy sterowania SALUS Smart Home

Nowoczesne ogrzewanie musi spełniać wiele oczekiwań. Jednym z nich jest nasz komfort.... ¬ więcej...

 


All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet