Liczniki energii elektrycznej z interfejsami komunikacyjnymi


Liczniki energii elektrycznej z interfejsami komunikacyjnymi są podstawowym elementem systemów do monitorowania i zarządzania energią elektryczną. Liczniki te pozwalają nie tylko na rejestrację zużycia energii, ale również na kontrolę i ingerencję przebiegu procesu.

W ciągu ostatnich lat portfolio liczników energii elektrycznej firmy Saia Burgess Controls znacznie się powiększyło. Pierwsze elektromechaniczne liczniki energii szwajcarskiego producenta przeznaczone do bezpośrednich pomiarów energii czynnej w układach jednofazowych pojawiły się na rynku już w 1998 roku. W trakcie kolejnej dekady producent poszerzał  ofertę liczników elektromechanicznych, opracowano nowe rodziny jedno- i dwutaryfowych liczników trójfazowych.

Dynamiczny rozwój tej grupy produktów rozpoczął się w 2009 roku, gdy do oferty dołączyły elektroniczne liczniki z wyświetlaczem LCD, a także modele przeznaczone do pomiarów półpośrednich. Następnym, milowym krokiem na drodze rozwoju było zabudowanie w licznikach protokołów komunikacyjnych, umożliwiających włączenie tych urządzeń w większe systemy. Droga od zwykłego zbierania danych pomiarowych dotyczących zużycia energii do rozległych systemów monitorowania i zarządzania energią elektryczną przy użyciu elektronicznych liczników energii najnowszej generacji została otwarta.

Jeszcze do niedawna zdalny odczyt danych o poborze energii elektrycznej w licznikach Saia był możliwy za pomocą wyjścia impulsowego. Informacje o innych mierzonych i parametrach dostępne były lokalnie na wyświetlaczu LCD licznika. Implementację rozwiązań umożliwiających komunikację liczników ze światem zewnętrznym planowano i opracowywano już od momentu, gdy Saia wprowadziła na rynek pierwsze liczniki z wyświetlaczem LCD. W konsekwencji najnowsze modele liczników energii producenta zostały wyposażone w moduł interfejsu komunikacyjnego zabudowany w urządzeniu.

 

Sabur - licznik

Liczniki energii elektrycznej Saia Burgess Controls są podstawowym
elementem systemu S-Energy Manager

 

 

 

Protokół Saia S-Bus

 

Jako pierwsze pojawiły się na rynku liczniki wyposażone w interfejs szeregowy RS485 z protokołem S-Bus, który umożliwia komunikację ze wszystkimi urządzeniami Saia PCD oraz panelami do monitoringu energii - Saia S-Energy Manager. Dzięki możliwości komunikacji liczników z urządzeniami zewnętrznymi użytkownik otrzymał szereg dodatkowych funkcjonalności. Pierwszą z nich jest dostęp za pośrednictwem sterownika lub S-Energy Managera do wszystkich wartości pomiarowych, które wyświetla licznik: wartości chwilowych mocy, napięcia i prądu, mocy czynnej, mocy biernej dla pojedynczej fazy i trzech faz, zużycia energii (całkowitej i częściowej), cos fi.

 

System S-Energy Manager

 

Liczniki energii wyposażone w interfejs S-Bus wraz z panelem Saia S-Energy Manager tworzą prosty w obsłudze system, który nie tylko rejestruje zużycie energii, ale także umożliwia kontrolę i ingerencję w przebieg procesu. Dzięki komunikacji poprzez Ethernet S-Energy Manager umożliwia integrację z zakładowymi systemami IT, pozwalając na zdalny dostęp do danych za pomocą przeglądarki internetowej i komputera PC bądź urządzenia mobilnego typu PDA, smartphone czy IPad. Zintegrowany w panelu sterownik logiczny (programowalny w języku Step 7) zapewnia elastyczność niezbędną do monitorowania nawet bardzo złożonych sekwencji procesów i do natychmiastowej identyfikacji stanów krytycznych. Umożliwia to na przykład wykrywanie kosztownych szczytów poboru mocy oraz zapobieganie ich występowaniu w przyszłości. S-Energy Manager zapewnia zarówno przejrzystą rejestrację wartości zużycia energii, jak i rozładowanie szczytów zapotrzebowania w celu obniżenia kosztów. Rozwiązanie to pozwala na kontrolę mocy pobieranej przez odbiory, a gdy pobór przekracza  określoną wartość, z poziomu panela można ten odbiór wyłączyć. Dzięki dostępowi do danych gromadzonych w panelu możliwie jest także prognozowanie kosztów zużycia energii czy taryfikowanie odbiorców. Do jednego panelu S-Energy Manager można dołączyć do 254 liczników.
 

 

Sabur - Rys 1. Liczniki energii elektrycznej Saia-Burgess są podstawowym elementem systemu S-Energy Manager

Liczniki energii elektrycznej Saia Burgess Controls są podstawowym
elementem systemu S-Energy Manager

 

 

Protokoły M-Bus i Modbus

 

Równolegle do liczników z komunikacją w protokole S-Bus zostały opracowane wersje liczników z innymi standardami komunikacyjnymi:  M-Bus oraz Modbus. M-Bus, zgodny ze standardem EN13757-2, pozwala na włączanie liczników energii w systemy zliczające i monitorujące zużycie ciepła czy wody oraz ich kompletną, spójną integrację w systemach rozliczeniowych i zarządzania zużyciem mediów. Modbus zaś pozwala na łączenie liczników Saia do dowolnych systemów opartych o ten de facto standard komunikacyjny.


Za pomocą interfejsu komunikacyjnego liczniki energii Saia mogą być częściowo zerowane (podobnie  jak w samochodach „licznik dzienny km”), co jest bardzo przydatną funkcją w przypadku aplikacji bilingowych np. w hostelach czy na kempingach, by zliczać nie tylko całkowitą pobieraną energię, ale także móc rozliczyć zmieniających się odbiorców. Interfejsy komunikacyjne dostępne są we wszystkich modelach liczników energii Saia z wyświetlaczem LCD, zarówno jednofazowych - rodziny ALD1 (Imaks=32A), jak i trójfazowych - ALE3 (linia przeznaczona do pomiarów bezpośrednich, Imaks=65A) oraz  AWD3 (do pomiarów półpośrednich, z przekładnikiem prądowym do 1500A).

Wszystkie typy elektronicznych liczników energii szwajcarskiego producenta mają dopuszczenie do stosowania w systemach zużycia energii elektrycznej (zgodność z dyrektywą MID, możliwość zakładania plomb zabezpieczających). Ich kompaktowa budowa (szerokość 1 modułu, czyli 17,5 mm w przypadku liczników jednofazowych lub 70 mm w modelach do układów trójfazowych) i montaż na szynie DIN35 mm pozwalają na bardziej efektywną zabudowę w szafach elektrycznych, małych obudowach czy panelach dystrybucyjnych. Temperaturowy zakres pracy liczników Saia wynosi od -10 do +55°C (temperatura przechowywania od -10 do +85°C). Urządzenia charakteryzuje wysoka odporność na warunki klimatyczne i elektryczne, niezawodność, stabilność oraz precyzja pomiarów, którą gwarantuje ich klasa dokładności - B według MID, klasa 1 zgodnie z IEC 62053-21.

W ofercie liczników energii elektrycznej Saia  występują również tradycyjne modele elektromechaniczne, z liczydłem mechanicznym, których zaletą jest możliwość odczytu wskazań licznika nawet w przypadku braku zasilania. Zarówno liczniki elektromechaniczne, jak i elektroniczne z wyświetlaczem LCD w podstawowych wersjach są wyposażone w wyjścia impulsowe.

 

 

Podstawowe zastosowania

 

Dedykowany obszar zastosowań liczników energii szwajcarskiego producenta to instalacje rozliczeniowe we współdzielonych powierzchniach takich jak biurowce, centra handlowe, zakłady przemysłowe, lotniska czy dworce, a także w systemach reklamy wizualnej, pomiaru energii odnawialnej do prywatnych zastosowań, np. z ogniw fotowoltaicznych, systemach oświetleniowych, w domach jedno- i wielorodzinnych, hotelach, szpitalach czy szkołach.

Oprócz omawianego systemu monitoringu energii S-Energy Manager, liczniki energii elektrycznej Saia stanowią podstawowy element systemu zarządzania mediami SOiRE (System Odczytu i Rozliczania Energii) oraz znajdują zastosowanie w systemach firm trzecich.

 

Kontakt w sprawie produktów:

Sabur Sp. z o.o.
tel. 22 549 43 53
www: www.sabur.com.pl
mail: sabur@sabur.com.plAll rights reserved © 2004-2017 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj