intersoft

Jak urządzić łazienkę dla niepełnosprawnych


Łazienka dla osób niepełnosprawnych powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Minimalna powierzchnia dla takiej łazienki to 2,2 x 2,0 m. Mały metraż łazienki pozwala osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim ograniczyć konieczność przemieszczania się. Podstawowymi elementami wyposażenia łazienki dla osób niepełnosprawnych jest kabina prysznicowa, miska ustępowa, zlew oraz uchwyty ścienne i umywalkowe.

 

Łazienkaplus.pl - łazienka dla niepełnosprawnych

fot.: łazienka dla osób niepełnosprawnych

 

 

Wanna czy prysznic

 

W przypadku ograniczonej przestrzeni wybór kabiny prysznicowej wydaje się być oczywisty. Kabina zajmuje dużo mniej miejsca niż wanna, a dla osoby niepełnosprawnej będzie również bardziej komfortowa w użytkowaniu.

- Najlepiej, aby brodzik kabiny był zainstalowany na równi z podłogą i miał wymiary 100x100 cm z 1-2 proc. spadkiem w kierunku kratki ściekowej. Warto także poszukać brodzika z ryflowaną lub antypoślizgową powierzchnią - mówi Katarzyna Rogowa ze sklepu internetowego Lazienkaplus.pl.

W kabinie powinno być zamontowane uchylne siedzisko prysznicowe, najlepiej z oparciem. Montujemy je na wysokości siedziska wózka, 50 cm od poziomu posadzki i 45 cm od ściany bocznej.

 

 

Umywalka i miska ustępowa w łazience dla niepełnosprawnych

 

Umywalka przystosowana dla potrzeb osoby niepełnosprawnej powinna znajdować się ok. 70 cm od posadzki, a przed umywalką należy zapewnić wolną przestrzeń manewrową o wymiarach 90x120 cm.

 

Łazienkaplus.pl - umywalka dla osób niepełnosprawnych

fot.: umywalka dla osób niepełnosprawnych

 

- W przypadku łazienek dla osób niepełnosprawnych polecam szczególnie umywalki podwieszane, bez postumentów i szafek. Dzięki temu zapewnimy osobom na wózkach komfort przy korzystaniu z umywalki. – radzi Katarzyna Rogowa z portalu Lazienkaplus.pl.

Optymalne wymiary przestrzeni przeznaczonej na miskę ustępową to 100x90 cm. Gdy miska będzie oddalona od obu ścian, można zamocować po obu jej stronach poręcze uchylne. Poręcze powinny znajdować się na wysokości dogodnej dla użytkowników wózka, czyli 75-85 cm.

 

 

Uchwyty ścienne i umywalkowe

 

W przypadku osób poruszających się przy pomocy chodzików lub na wózkach najważniejsze będą poręcze umożliwiające korzystanie ze zlewu, ustępu oraz kabiny prysznicowej. - Dobrym rozwiązaniem są poręcze uchylne i poręcze łamane. Poręcze uchylne można rozkładać w razie potrzeby, natomiast poręcze łamane pozwalają na wykorzystywanie różnych części ręki, takich jak dłoń, łokieć, ramię czy nadgarstek – dodaje ekspert Lazienkaplus.pl.

Osoby, które mają problemy z mocnym chwytem powinny korzystać z poręczy falistych.

 

Łazienkaplus.pl - poręcz prosta, falista Łazienkaplus.pl - uchwyt przywannowy chrom Łazienkaplus.pl - poręcz ścienna łukowa stała

fot.: poręcz prosta, falista   fot.: uchwyt przywannowy   fot.: poręcz ścienna łukowa stała

 

 

Dofinansowanie na dostosowanie łazienki do potrzeb niepełnosprawnych

 

Ustawa z 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych określa, że osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o dofinansowanie ze środków PFRON prac, które zmierzają do likwidacji barier architektonicznych w swoim otoczeniu, włączając pomieszczenia sanitarne. Takie dofinansowanie wynosi do 80 proc. kosztów przedsięwzięcia i nie może przekraczać piętnastokrotności przeciętnego wynagrodzenia.


 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Łazienkaplus.pl SA


Zobacz także
Termokonsola VT-K do montażu okien poza licem muru

Termokonsola VT-K do montażu okien poza licem muru

Termokonsola VT-K to nowość z oferty firmy Ventec. Produkt ten służy do montażu... ¬ więcej...

 
Rama 3D w nowej wersji

Rama 3D w nowej wersji

Z początkiem marca br. wprowadzona została do oferty INTERsoft kolejna, 16. wersja... ¬ więcej...

 
Dużo hałasu o coś. Jak zadbać o poprawną izolację akustyczną szachtów instalacyjnych?

Dużo hałasu o coś. Jak zadbać o poprawną izolację akustyczną szachtów instalacyjnych?

Hałas to temat, o którym w nowoczesnej architekturze mówi się głośno.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2018 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj