Junkers - patron


Jak zapobiec zamarzaniu instalacji

aktualizacja: 16-08-2018, 12:29 – artykuł promocyjny


Zamarznięta instalacja c.o. niesie za sobą wiele niebezpieczeństw. Każdy, kto kiedyś miał styczność z tym problemem, wie jakie spustoszenie potrafi zrobić niska temperatura z rurami, grzejnikami i innymi elementami instalacji. Niesie to ze sobą olbrzymie koszty związane nie tylko z remontem instalacji ale także struktury budynku - ściany, posadzki itp.

 

 

Zamarznięta instalacja - skutki nie do przewidzenia

 

Nowoczesne instalacje C.O. wyposażone są wprawdzie w automatykę utrzymującą temperaturę wody na bezpiecznym poziomie (funkcja pieca, sterownik). Zabezpieczenie to wydaje się jednak niewystarczające w wielu wypadkach np. przerw w dopływie prądu lub gazu, awarii kotła grzewczego.

Największy problem z zamarzaniem instalacji mają właściciele domów letniskowych lub czasowo zamieszkałych w okresie zimy, słabo docieplonych hal czy warsztatów.

Nawet po niedługim czasie przestoju – w warunkach niskich temperatur – może dojść do tzw. miejscowych przymrorzeń, które jeśli szczęśliwie nie spowodują rozsadzenia rur powodują tworzenie się zatorów w instalacji, awarię pomp cyrkulacyjnych a pływające w wodzie kawałki lodu skuteczne uszkodzenia armatury pomocniczej i sterującej takiej jak naczynia przeponowe, mieszacze czy czujniki.

Skutki nawet miejscowego zamarznięcia instalacji są nie do przewidzenia ale bardzo kosztowne. W większości przypadków nowoczesne kotły nie włączają się automatycznie po przerwie w dopływie prądu lub gazu, wymagany jest „reset” – czyli ręczne uruchomienie, co w sytuacji kiedy nie ma nikogo w domu jest niemożliwe.

Dla laika dobrym porównaniem będzie sytuacja zamarzniętej wody w chłodnicy samochodowej. Każdy z nas wie, że należy na zimę wlać płyn przeciwzamarzaniowy. Wiemy tez jakie konsekwencje i koszty poniesiemy jeśli tego nie zrobimy.

 

 

Jak zapobiegać zamarzaniu instalacji

 

Do niedawna jedynym sposobem na zamarzanie było spuszczanie wody z instalacji na zimę ale powoduje to powstanie korozji tlenowej w całym systemie, co przyczynia się do szybkiej utraty jego sprawności, a w rezultacie awarii.

Zastosowanie środka STOP-ICE "FERDOM"® całkowicie zabezpieczy system C.O. przed mrozem a dodatkowo przed korozją.

Środek przeznaczony jest do zabezpieczania przed mrozem instalacji C.O. ale zalecany także w instalacjach chłodniczych, klimatyzacyjnych, jak i w obiegach ogrzewania słonecznego.
 

FERDOM - preparat antymrozowy STOP-ICE

 

 

Zalety preparatu STOP-ICE "FERDOM"®

 

 

 • Produkowany na bazie nietoksycznych składników:
  - glikolu monopropylenowego
  - inhibitora korozji CH-2 "FERDOM"®
  - środków przeciwosadowych,
  - środków przeciwpieniących,
  - organicznych fosfonianów i sulfonowanych polimerów,
  - biocydów
   
 • Zapobiega zamarzaniu instalacji i dba o jej trwałość
 • Zapobiega korozji elektrolitycznej (tlenowej) i galwanicznej (bimetalicznej),
 • Zabezpiecza instalacje pasywacją anodową tworząc warstwę ochronną na powierzchni metali,
 • Zapobiega odkładaniu się kamienia, osadów mineralnych i zgorzeliny,
 • Zapobiega zapowietrzaniu instalacji, eliminując skażenie biologiczne,
 • Niweluje problemy związane z głośną praca systemu (bulgotanie, trzaski, metaliczne dźwięki),
 • Chroni grzejniki, pompy, zawory TRV, itp.  - zwiększając  żywotność  systemu.


Dzięki użyciu do produkcji nietoksycznego glikolu monopropylenowego, środek STOP-ICE "FERDOM"® jest zalecany do stosowania w instalacjach ogrzewania, w których może nastąpić przeciek do wody pitnej (np. w wężownicach do zbiornika z gorącą wodą). Jest bezpieczny dla zdrowia. STOP-ICE "FERDOM"® zapewnia ponadto kompleksową ochronę stali przed korozją, osadem wapniowym i rozwojem mikroorganizmów. Dodatkowym atutem preparatu jest to, że jest to koncentrat, którego odpowiednią ilość dodajemy do wody instalacyjnej w zależności od tego do jakiej ujemnej temperatury chcemy mieć zabezpieczenie – a nie jak w przypadku innych preparatów gdzie należy zalać nimi całą instalację. Przy temperaturze nieznacznie przekraczającej najniższą dopuszczalną w danym stężeniu mieszanka wody i STOP-ICE "FERDOM"® nie zamarza w taki sposób jak woda – rozsadzając rury - lecz tworzy się tzw. kaszka lodowa która nie powoduje uszkodzeń.

Należy pamiętać, że temperatura w budynku (w większości przypadków) nie spadnie do takiej jaka panuje na zewnątrz. Dlatego też dobieranie stężenia powinno się przeprowadzać z rozsądkiem. Preparat STOP-ICE "FERDOM"® należy stosować do czystej instalacji, wolnej od zanieczyszczeń powstałych podczas wcześniejszej eksploatacji.

Wykaz temperatury krzepnięcia w zależności od stężenia podano w poniższej tabeli.

 

 

Ile litrów preparatu STOP-ICE zastosować? Ile jest litrów wody w instalacji?

 

Stężenie STOP-ICE FERDOM w zładzie 15%* 20% 25% 30% 35% 40%
Temp. krzepnięcia °C -6°C -9°C -11°C -15°C -18°C -32°C
Najniższa dopuszczalna temp. °C -9°C -12°C -15°C -20°C -24°C -35°C


Orientacyjnie w nowoczesnych systemach C.O. 100 litrów wody w zładzie ogrzewa powierzchnię 120m2.
Na żółto zaznaczono typowe stężenie STOP-ICE. Na 100 litrów wody zalecane jest 15 do 20-25 litrów STOP-ICE.

"Temp. krzepnięcia" - do tej temperatury system i pompa C.O. jeszcze pracują
"Najniższa dopuszczalna temp." - system i pompa C.O. już nie pracują, ale rury nie pękają

*) w celu utrzymania ochrony antykorozyjnej należy dodać 1 litr CH-2 na 100 litrów wody w zładzie.

 

Sposób użycia antymrozowego preparatu STOP-ICE

 

Aby uzyskać wymaganą ochronę przed mrozem należy dodać do wody dostateczną ilość preparatu. Skuteczność działania  STOP-ICE "FERDOM"® zależy od dokładnego rozprowadzenia preparatu w całym obiegu (instalacji). Przed oddaniem do instalacji systemu otwartego należy sprawdzić stan wewnętrznej powierzchni naczynia wzbiorczego i w razie potrzeby usunąć nagromadzony osad. Do instalacji systemu zamkniętego płyn STOP-ICE "FERDOM"® można łatwo wprowadzić przez zawór odpowietrzający grzejnika. Produkt może być wprowadzony przez naczynie wzbiorcze, wlany bezpośrednio do instalacji w dowolnym jej miejscu lub wprowadzony za pomocą inżektora (stosowanego np. do prac ogrodniczych). W warunkach normalnej eksploatacji preparat zostanie równomiernie rozprowadzony w całej instalacji w ciągu 3-10 dni.

UWAGA !!! Instalacja z preparatem przeciw zamarzaniu powinna być oznakowana przywieszką z napisem „Nie opróżniać instalacji”, która zapobiega przypadkowemu opróżnianiu instalacji. Dodatkowo wywieszka powinna informować, że wody nie można zamrozić dla dokonania naprawy oraz podawać sposób kontroli stężenia STOP-ICE "FERDOM"®.

Kontrola stężenia-okresowa konserwacja.

STOP-ICE "FERDOM"® zabezpiecza instalacje przez 5 lat pod warunkiem podania go do czynnej (szczelnej) instalacji i wymieszaniu obu cieczy w instalacji. Obowiązkiem kupującego jest sprawdzenie właściwego rozprowadzenia preparatu w całej instalacji. Należy tego dokonać poprzez pobranie próbek w różnych miejscach instalacji i sprawdzenie ich za pomocą refraktometru lub umieszczenia w zamrażarce w celu sprawdzenia ich stopnia odporności na zamarzanie.


 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: FERDOM


Zobacz także
KELLER typ CRS25 - nowa pompa obiegowa wody pitnej

KELLER typ CRS25 - nowa pompa obiegowa wody pitnej

KELLER CRS25 to najnowsze rozwiązanie w ofercie Grupy SBS, które dedykowane... ¬ więcej...

 
TacoSetter Inline - nowe wersje klasycznego zaworu

TacoSetter Inline - nowe wersje klasycznego zaworu

Firma Taconova, chcąc zapewnić instalatorom jeszcze większą możliwość wyboru... ¬ więcej...

 
Armatury instalacyjna i grzewcza FERRO - sprawdź nowości

Armatury instalacyjna i grzewcza FERRO - sprawdź nowości

FERRO od 25 lat dostarcza rozwiązania z zakresu armatury sanitarnej, instalacyjnej... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2018 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj