Kominek z DGP i rekuperator - opinia fachowca

artykuł promocyjny


Czy system grzewczy oparty o kominek z dystrybucją gorącego powietrza może współpracować z rekuperatorem? Czy można poprowadzić gorące powietrze odbierane znad wkładu kominkowego przez rekuperator na zewnątrz budynku. Prezentujemy opinię fachowca. 

 

 

Jak połączyć kominek z DGP do wentylacji mechanicznej z rekuperatorem?

 

Podłączenie kominka do układu wentylacji nie jest sprawą prostą. Zasadniczo lepszym rozwiązaniem jest stworzenie dwóch osobnych systemów pracujących niezależnie. Takie rozwiązanie ma same zalety, jedyny minus to osobne prowadzenie kanałów. W takim wypadku powietrze wentylacyjne nawiewane od góry do pomieszczeń. Natomiast ciepłe z kominka nawiewać należy od dołu, gdyż jest cieplejsze od powietrza w pomieszczeniu. Dodatkowo unikamy niespodzianek typu uszkodzenie centrali, co jest bardzo częste w przypadku włączonego kominka, a wyłączonej centrali. Wtedy gorące powietrze cofa się do centrali i po prostu ją uszkadza. Często nie pomagają nawet przepustnice zwrotne, gdyż albo są kiepskiej jakości albo nieszczelne.

Jeżeli jednak bardzo chcemy połączyć te dwa systemy razem, dobry instalator musi dobrać odpowiednie średnice kanałów - większe niż przy samej wentylacji, gdyż podczas włączenia w sieć ogrzewania i wentylacji ilość strumienia powietrza znacznie się zwiększa. Musi zastosować szczelne i odporne na temperaturę kanały i przepustnice zwrotne, odpowiednie anemostaty nawiewne, które pozwolą na kierowanie ciepłego powietrza w dół. Bez dobrego i polecanego instalatora lub projektanta układ może okazać się w pracy mało efektywny i kłopotliwy.

 

 

Czy podłączyć kominek z DGP do instalacji wentylacyjnej?

 

Korzystniejszym rozwiązaniem jest oddzielne wykonanie ogrzewania kominkowego i systemu wentylacji. Powietrze ogrzane przez kominek powinno być nadmuchiwane przy podłodze, natomiast powietrze wentylacyjne jest trochę chłodniejsze od temp. powietrza w pomieszczeniu i lepiej gdy wyprowadzane jest przy suficie. Wielu instalatorów odradza łączenie tych dwóch systemów, które pracują przecież zupełnie inaczej: kominek działa z przerwami, a wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - 24 godziny na dobę. Rekuperatory trudno ustawić na uzyskanie określonych wydajności wentylatorów i systemu dystrybucji gorącego powietrza.



Kominek z DGP

fot.: schemat kominka z systemem DGP

 

 

O czym trzeba pamiętać wykonując wentylację z rekuperatorem, w domu, w którym jest kominek?

 

Montowane obecnie w domach kominki, posiadają zamkniętą komorę spalania i doprowadzenie powierza do spalania z zewnątrz ( tzn. nie pobierają go z pomieszczenia). W takim wypadku powinniśmy zadbać więc o tylko o to, by zaprojektowana instalacja wentylacji była z lekkim nadciśnieniem w domu. Chodzi o to aby spaliny z kominka nie były wyciągane do pomieszczenia przez nieszczelności.
 

Kontakt w sprawie produktów:

Pro-Vent Systemy Wentylacyjne
tel. (77) 44 044 98; kom. 666 610 405
www: www.pro-vent.pl
mail: wyślij wiadomość




Zobacz także
Przegląd szlifierek kątowych Makita do prac budowlanych

Przegląd szlifierek kątowych Makita do prac budowlanych

Szlifierki kątowe Makita to wydajne elektronarzędzia o niezwykle przemyślanej konstrukcji.... ¬ więcej...
 
Dodatki do ogrzewania 2024 - kto może liczyć na dofinansowania

Dodatki do ogrzewania 2024 - kto może liczyć na dofinansowania

W 2024 roku będą obowiązywać kolejne regulacje mające na celu wspieranie polskich... ¬ więcej...
 
Ulga termomodernizacyjna 2024 - jak zyskać 53 tys. zł?

Ulga termomodernizacyjna 2024 - jak zyskać 53 tys. zł?

Rozliczając roczne zeznanie podatkowe, możemy skorzystać z jednej z ulg podatkowych,... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet









Facebook