Uniwersal - urządzenia wentylacyjne


Wentylacja w łazience - wentylator łazienkowy

aktualizacja: 19-11-2018, 10:03 – artykuł promocyjny


Wentylacja w łazience jest bardzo ważną kwestią ze względu na ilość różnych zanieczyszczeń powietrza, a przede wszystkim pary wodnej. W łazienkach występuje nadmierna zawartość pary wodnej w powietrzu. Nadmiar wilgoci powietrza w łazience objawa się zwłaszcza w postaci zaparowanych szyb i luster, ale nie tylko. Zbyt duża zawartość pary wodnej w powietrzu prowadzi do powstawania nieprzyjemnego zapachu oraz do problemów z suszeniem mokrych ręczników. Większe wymagania odnośnie jakości wentylacji mają łazienki z piecykiem gazowym lub kotłem dwufunkcyjnym (i do c.o., i ciepłej wody).

W celu zapewnienia skutecznej wentylacji w łazience należy obok wentylacji naturalnej zastosować również wentylatory łazienkowe, które montowane są w kanale wentylacyjnym i wspomagają wentylację grawitacyjną. Jednakże aby instalacja wentylatora łazienkowego przynosiła korzyści musi być zapewniony dopływ świeżego powietrza do mieszkania poprzez zastosowanie takich rozwiązań jak: rozszczelnianie okien, montaż drzwi łazienkowych z otworami nawiewnymi.

 

Flop system - wentylator IntelliventFlop system - wentylator Intellivent

fot. Flop System - wentylator łazienkowy Intellivent

 

 

Jaki wentylator wybrać?

 

Wybór właściwego wentylatora łazienkowego wpływa na skuteczność wentylacji. Głównym kryterium doboru wentylatora jest jego wydajność, którą można obliczyć poprzez pomnożenie kubatury łazienki (długość [m] * szerokość [m] * wysokość [m] łazienki) przez ilośc wymian powietrza (to znaczy ile razy powietrze zostanie wymienione w pomieszczeniu w ciągu 1 godziny). W przypadku łazienki powietrze powinno zostać wymienione 5-8 razy w ciągu jednej godziny.
W sytuacji, kiedy wybierzemy wentylator łazienkowy o zbyt dużej wydajności to spowoduje to hałas i wzrost prędkości powietrza w pomieszczeniu.
 

 

Flop System - wentylator IntelliventOnninen -wentylator łazienkowy Awenta

fot. Flop System                                      fot.: Onninen

 

Drugim czynnikiem mającym wpływ na dobór wentylatora łazienkowego jest ciśnienie całkowite. Łazienki, które nie posiadają bezpośredniego połączenia z indywidualnymi kanałami wentylacji grawitacyjnej, a jedynie z układem przewodów wentylacyjnych, wymagają zastosowania wentylatora o wyższym ciśnieniu.

Kolejnym parametrem decydującym o wyborze wentylatora łazienkowego jest hałas emitowany przez ten wentylator. Wentylator w czasie pracy emituje hałas, który powinien być jak najmniejszy, najlepiej wybierać wentylatory generujące hałas poniżej 30 dB.

Wybierając wentylator warto zwrócić też uwagę na jego szczelność przeciw wilgoci, która decyduje o zdolności wentylatora do pracy w środowisku silnie zawilgoconym. Cecha ta to bryzgoszczelność. Szczelność wentylatorów łazienkowych powinna być jak największa, aby woda nie dostała się na obwody elektryczne.

 

 

Rodzaje wentylatorów łazienkowych

 

Na rynku znajduje się wiele różnych rodzajów wentylatorów łazienkowych, które różnią się między sobą wykonaniem, trwałością, ogólną jakością, formą działania.

Wentylatory łazienkowe w wersji standardowej w celu uruchomienia wymagają włączenia przez wyłącznik elektryczny, co oznacza, że sami musimy włączyć i wyłączyć wentylator, kiedy korzystamy z łazienki.
 

Venture Industries - wentylator łazienkowy DecorVents - wentylator łazienkowy Quiet S

fot.: Venture IndustriesDecor        fot.: Vents - Quiet S       

 

Istnieją także wentylatory łazienkowe wyposażone w pewne elementy automatyki, takie jak: czujnik ruchu, opóźnienie czasowe regulowane, regulowany czujnik wilgotności, czujnik światła. Modele wentylatorów wyposażone w wyżej wymienione elementy są bardziej komfortowe w użytkowaniu, bowiem nie trzeba pamiętać o ich włączaniu i wyłączaniu, odbywa się to automatycznie.
 

Venture Industries - Wentylator łazienkowy Silent z klapą zwrotnąFlop System - wentylator łazienkowy płaski

fot.: Venture Industries - wentylator łazienkowy     fot.: Flop System - wentylator łazienkowy Silent                                                        płaskiPonadto wentylatory łazienkowe mogą być wyposażone w żaluzję grawitacyjną lub
przepustnicę zwrotną, co jeszcze bardziej poprawia wygodę ich użytkowania, gdyż zapobiegają dostawaniu się do pomieszczenia powietrza zewnętrznego i wydostawaniu się powietrza ogrzanego.

Venture Industries - klapa zwrotna wentylatora łazienkowego Silent Ventia - wentylator łazienkowy Havaco Como Design  
fot.: Venture Industries - klapa zwrotna wentylatora Silent fot.: Ventia - wentylator łazienkowy Havaco Como Design ze zintegrowaną przepustnicą zwrotną  


Klapa zwrotna podczas działania wentylatora otwiera się, aby umożliwić wydajne usunięcie niechcianego powietrza. Jednakże zastosowanie żaluzji grawitacyjnej lub przepustnicy zwrotnej ma także wadę, bowiem nie można wtedy stosować wentylacji grawitacyjnej w łazience. Elementy te pozostają zamknięte w czasie, gdy wentylator nie pracuje.

http://www.instalacjebudowlane.pl/obrazki2/wentylator_domowy_ventika_modern_light_vents_group_080316.jpg wentylator domowy Ventika Centro - Vents
fot.: Vents Group - dekoracyjny wentylator domowy
Ventika Modern Light z podświetleniem LED

fot.: Vents Group - wentylator domowy Ventika Centro Na rynku dostępne są również wentylatory dekoracyjne, które zostały zaprojektowane zgodnie z trendami obowiązującymi w dziedzinie dekoracji wnętrz. Jest to idelane rozwiązanie dla osób, które cenią sobie zarówno walory dekoracyjne jak i wysoką sprawność urządzeń wentylacyjnych.

 

 

Wentylacja łazienki z gazowymi urządzeniami grzewczymi

 

Łazienki, w których umieszczone są gazowe urządzenia grzewcze muszą mieć zapewnioną sprawną wentylację, zapobiegającą powstawaniu trującego czadu. Montaż piecyka gazowego lub kotła dwufunkcyjnegp (i do c.o., i ciepłej wody) w łazienkach wymaga dostarczenia odpowiednio większego strumienia powietrza, nie tylko z uwagi na samą wentylację ale głównie ze względu na zapewnienie wystarczających ilości tlenu do spalania gazu. Gazowe urządzenia grzewcze mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. Gazowe przepływowe podgrzewacze wody, nazywane piecykami kąpielowymi lub termami starego typu źle użytkowane groziły zatruciem spalinami lub wybuchem gazu. W termach nowego typu zapewniono odcięcie dopływu gazu w czasie, gdy wentylacja ma mały ciąg.
 

Junkers - piecyk gazowy w łazience

fot.: Junkers - piecyk gazowy w łazienceW łazienkach z grzejnikiem wody przepływowej
może być zastosowana jedynie wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna nawiewno-wywiewna. W łazienkach z tymi urządzeniami kratki wentylacyjne powinny mieć nieregulowany, stały przekrój - bez możliwości zmniejszania.

W łazienkach z kotłem dwufunkcyjnym musi być zapewniony dodatkowy nawiew powietrza. W tym celu najlepszym wyjściem jest zamontowanie w łazience nawiewnika okiennego o stałej wydajności. Nawiewy podokienne nie są dobrym rozwiązaniem w łazienkach, bowiem powodują nieprzyjemne odczucie chłodu oraz możliwość powstawania przeciągów.

W łazienkach, w których zamontowany jest kocioł gazowy z otwartą komorą spalania, czerpiący powietrze do spalania bezpośrednio z pomieszczenia łazienki, zgodnie z polskimi przepisami prawa konieczne jest doprowadzenie powietrza oddzielnym przewodem z zewnątrz.


Zobacz także >> Sposoby wentylacji w domach i mieszkaniach


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Flop System, Junkers, Venture Industries, Onninen, Vents Group, VentiaZobacz także
Centrale KOMFOVENT od VENTIA w Programie Czyste Powietrze - dofinansowanie do 90 procent ceny!

Centrale KOMFOVENT od VENTIA w Programie Czyste Powietrze - dofinansowanie do 90 procent ceny!

Program Czyste Powietrze ma na celu poprawę jakości powietrza. Jest skierowany również... ¬ więcej...

 
Tester szczelności Wöhler DP 700

Tester szczelności Wöhler DP 700

Urządzenie Wöhler DP 700 do badania szczelności zostało zaprojektowane w celu... ¬ więcej...

 
Etapy w historii CAREL w sektorze chłodniczym

Etapy w historii CAREL w sektorze chłodniczym

Już w 1990 r. CAREL wprowadził swój pierwszy produkt dla sektora chłodniczego,... ¬ więcej...

 


Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Uniwersal     Metalplast    Daikin     Ventec     Lindab Rosenberg Klima   Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech   Klimor   Klima-Therm   Flop System Sp. z o.o.   Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Wienkra GlenDimplex
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet