Efektywne ogrzewanie kurników

artykuł promocyjny


W każdej dziedzinie życia czy to przemysł wytwórczy, przemysłowy czy rolny producenci dążą do uzyskania jak najlepszych efektów ekonomicznych. Taka sama sytuacja tyczy się także chowu kurcząt rzeźnych. Farmerzy dążą do stworzenia warunków bytowych, jakie zapewnią jak najlepszy rozwój tych ptaków, by w rezultacie uzyskać maksymalne korzyści ekonomiczne.

 

Optymalne warunki chowu

 

Jednym z czynników, wpływających w istotny sposób na efektywny chów kurcząt, jest zapewnienie odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza w kurniku W ciągu 6-tygodniowego cyklu chowu temperatura utrzymywana jest na różnym poziomie w zależności od stopnia rozwoju kurcząt. W początkowej fazie nie są one zdolne do wytwarzania ciepła dlatego należy utrzymywać temperaturę na poziomie 32ºC. W miarę ich wzrostu obniża się temperaturę, która w 6 tygodniu osiąga wartość ok. 21ºC. W okresie przejściowym, w którym następuje czyszczenie kurnika, aby zapobiec nadmiernemu wychłodzeniu obiektu, utrzymuje się temp. na poziomie 20-22ºC.

 

Wykres Flowair temperatura w kurniku nagrzewnica

fot. Flowair - Cykl chowu zwierząt



Bardzo ważna, poza temperaturą, jest również wilgotność powietrza, która powinna zawierać się w granicach 55-75%. Głównym źródłem pary wodnej w kurniku są same ptaki oraz wydzielane przez nie odchody. Jeden chów może liczyć nawet kilkadziesiąt tysięcy ptaków co powoduje znaczny wzrost wilgotności powietrza w obiekcie. Wysoka wilgotność jest bardzo niekorzystna gdyż powoduje gnicie ściółki, którą trzeba wymieniać w czasie chowu oraz konieczność doprowadzenia świeżego powietrza– to generuje dodatkowe koszty a także wnosi dodatkowe ryzyko przewiania kurcząt. Wysoka wilgotność sprzyja również rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych oraz zdecydowanie zwiększa ryzyko zachorowań kurcząt.

Wilgoć to nie jedyny czynnik, który niesie za sobą potrzebę wentylacji, niemniej istotny a właściwie kluczowy jest aspekt jakości powietrza. Ważne jest aby ograniczyć stężenie szkodliwego składnika powietrza w kurniku jakim jest amoniak oraz zanieczyszczenie drobnymi pyłami pochodzącymi ze ściółki, paszy a także pierza. Powietrze o wysokim stężeniu amoniaku czy nadmiernie zanieczyszczone ma szkodliwe działanie na drogi oddechowe, powoduje podrażnienie błon śluzowych i spojówek oczu co prowadzi do stanów zapalnych i upadków (śmierci ptaków).

 

 

Efektywne ogrzewanie kurników

 

Ze względu na dużą powierzchnię i wysoką temperaturę wewnętrzną, kurniki wymagają urządzeń, które w krótkim czasie są w stanie dostarczyć duże ilości ciepła. Takim oczekiwaniom są w stanie sprostać nagrzewnice powietrza. Wymuszony ruch powietrza zwiększa współczynnik przejmowania ciepła między powietrzem a wymiennikiem. Powoduje to wzrost sprawności urządzenia, a także jego mocy grzewczej. Dzięki konwekcji wymuszonej system ogrzewania nadmuchowego posiada małą bezwładność, zatem w krótkim czasie możliwe jest pokrycie dużych start ciepła. Ponad to powietrze wprawione w ruch równomiernie rozchodzi się po całym obiekcie, ogrzewając go w całej jego objętości. Do ogrzewania omawianych obiektów są dostępne na rynku nagrzewnice gazowe, olejowe i wodne. Przy ogrzewaniu olejowym oraz gazowym do procesów spalania wykorzystywany jest tlen. W sytuacji gdy tlen pobierany jest z kurnika następuje znaczny wzrost wilgotności powietrza, jest to znane zjawisko i częsty błąd – ogrzewanie pomieszczenia w intencji osuszenia powietrza odnosi odwrotny wobec zamierzonego skutek. Jak wspomniano wcześniej, taki wzrost wilgotności jest bardzo niekorzystna dla chowu kurcząt i pociąga dodatkowe koszty by utrzymać ją na optymalnym poziomie. Ze względu na charakter budynku i wymogi bezpieczeństwa nagrzewnice wodne są najodpowiedniejszym systemem do ogrzewania kurników. Ogrzewanie czynnika następuje poza miejscem pracy nagrzewnicy zatem nie ma udziału ogrzewacza w środowisku kurnika. Straty ciepła podczas przesyłu ogrzanej wody do nagrzewnicy można skutecznie ograniczyć stosując dostępne na rynku izolowane rury elastyczne, które minimalizują stratę temperatury czynnika do 1ºC na 100m.

 

Flowair nagrzewnica


Ze względu na odporność na oddziaływanie środowiska nie wszystkie nagrzewnice wodne są odpowiednie do pracy w warunkach jakie panują w kurnikach. Urządzenie do ogrzewania tego typu obiektów powinno być odporne na szkodliwe działanie amoniaku, wysoką wilgotność i zanieczyszczenie powietrza. Przykładem takiego urządzenia jest nagrzewnica LEO AGRO firmy FLOWAIR. Została ona zaprojektowana z myślą o zapewnieniu odpowiednich warunków cieplnych w obiektach agrarnych przy jednoczesnej wysokiej niezawodności działania.
Nagrzewnica LEO AGRO została wyposażona w wentylator o wysokim stopniu ochrony IP66. Takie zabezpieczenie uniemożliwia dostanie się do silnika wentylatora jakichkolwiek pyłów. Łopatki wirnika wykonane z tworzywa sztucznego są odporne na środowisko korozyjne. Wraz z powstawaniem zabrudzeń w urządzeniu zwiększają się opory przepływu powietrza, które powodują spadek wydajności. Zastosowany wentylator został tak dobrany aby zwiększające się opory w jak najmniejszym stopniu wpływały na jego pracę, a tym samym by ograniczyć spadek mocy grzewczej urządzenia. W nagrzewnicy zastosowano wymiennik aluminiowo-miedziany zabezpieczony powłoką epoksydową. Aluminium posiada 5-krotnie, a miedź 10-krotniewyższą przewodność cieplną od stali, dzięki czemu uzyskano znacznie większą moc grzewczą (moc nominalna 45kW) niż urządzenia tego typu z wymiennikami stalowymi. Przy czym zachowano zdecydowanie mniejszą masę urządzenia, co przy obecnie stosowanych materiałach budowlanych (głównie płyty warstwowe) nabiera większego znaczenia, gdyż ułatwia montaż. Warstwa epoksydowa pokrywająca wymiennik ciepła skutecznie chroni przed szkodliwym działaniem amoniaku. Na wylocie powietrza z nagrzewnicy zamontowane są ręcznie regulowane kierownice powietrza. Umożliwiają one kierowanie strugi nawiewanego powietrza w zależności od wysokości i sposobu montażu urządzenia.

 

Flowair nagrzewnica

fot. Flowair - Ferma drobiu w Krzecinie



Po 6 tygodniowym cyklu chowu następuje okres, w którym przeprowadzane jest gruntowne czyszczenie i dezynfekcja całego kurnika i znajdującego się w nim osprzętu. Konstrukcja nagrzewnicy LEO AGRO umożliwia łatwe utrzymanie urządzenia w czystości. Wewnątrz nagrzewnicy zastosowano kanał, który ogranicza gromadzenie się zanieczyszczeń w trudno dostępnych miejscach, ułatwiając tym samym czyszczenie. W wymienniku ciepła zastosowano lamele o większej, względem standardowo stosowanych, grubości oraz zwiększono rozstaw między nimi, dzięki czemu zanieczyszczone powietrze w mniejszym stopniu powoduje zapychanie rdzenia urządzenia oraz umożliwia jego czyszczenie sprężonym powietrzem bez obawy uszkodzenia wymiennika. Tylna płyta z wentylatorem mocowana jest do urządzenia nakrętkami „skrzydełkowymi”. Zatem w łatwy i szybki sposób można zdemontować wentylator bez dodatkowych narzędzi i uzyskać dostęp do wnętrza urządzenia w celu jego dokładnego wyczyszczenia.

Zastosowany wentylator jednofazowy w łatwy sposób można integrować z systemami automatycznej kontroli hodowli  jak i standardowymi regulatorami dostępnymi w ofercie Flowair. Odpowiedzią na zapotrzebowanie producentów drobiu jest konsola montażowa zaprojektowana na potrzeby kurników. Umożliwia obrót urządzenia o kąt 180º zapewniając dowolne kierowanie strugi nawiewanego powietrza oraz swobodny dostęp do urządzenia z każdej strony. Jej zastosowanie pozwala na montaż nagrzewnic do ścian ale także do wąskich słupów. Dzięki zastosowaniu zawiasów w konsoli możliwe jest „złożenie” nagrzewnicy w celu zwolnienia ciągu komunikacyjnego dla przejazdu ciężkich maszyn.

 

Flowair nagrzewnica schemat przepływ powietrza w kurniku

fot. Flowair - Przykładowy montaż LEO AGRO na konsoli obrotowej

 

 

Międzynarodowe doświadczenie

 

FLOWAIR będąc marką obecną i znaną na ponad dwudziestu rynkach Europy i Azji ma możliwość czerpania z lokalnych doświadczeń a przez to możliwość doskonalenia swoich produktów w odpowiedzi na bardzo zróżnicowane potrzeby. Tendencja która daje się zaobserwować to przede wszystkim stosowanie urządzeń grzewczych, które nie biorą udziału w środowisku kurnika, nie pobierają do swojego działania powietrza z jego wnętrza oraz nie pozostawiają gazów z procesów spalania. Stąd obserwowany wzrost zainteresowania produktami dedykowanymi, odpowiednimi dla danych warunków z oddelegowanym źródłem ciepła.

 

 

Podsumowanie

 

Utrzymanie odpowiednich warunków bytowych w kurniku ma bezpośredni wpływ na rentowność hodowli kurcząt. Odpowiedni dobór urządzeń odpornych na działanie niekorzystnych warunków panujących przy ich chowie zapewni długotrwałą, bezawaryjną pracę co w kontekście hodowli żywych organizmów nabiera kluczowego znaczenia.



 

Kontakt w sprawie produktów:

FLOWAIR
tel. +48 58 627 57 20
www: www.flowair.com
mail: info@flowair.pl




Zobacz także
Poradnik fachowca: jak prawidłowo zaizolować rurociągi grzewcze otuliną z wełny mineralnej?

Poradnik fachowca: jak prawidłowo zaizolować rurociągi grzewcze otuliną z wełny mineralnej?

Metod izolacji przewodów grzewczych jest wiele, a w poszczególnych technologiach... ¬ więcej...
 
Konkurs Z HEATPEX ARIA VITALE ZAWSZE WYGRYWASZ dla instalatorów wentylacji!

Konkurs Z HEATPEX ARIA VITALE ZAWSZE WYGRYWASZ dla instalatorów wentylacji!

Za każdy zamontowany rekuperator ARIA VITALE w okresie lipiec-sierpień 2023 na instalatorów... ¬ więcej...
 
Ogrzewacze gazowe - ecowygoda

Ogrzewacze gazowe - ecowygoda

Dobór sposobu ogrzewania własnych czterech kątów to temat niezmiennie... ¬ więcej...
 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.      Systherm Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    ebm Papst    VBW   bartosz logo    Rosenberg Klima  Ventec Vents Mitsubishi Electric armacell logo Global-Tech Provent Stiebel Eltron  Iglotech   Iglotech Klimor   Klima-Therm   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Daikin
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

Facebook