ventia

testo


Prawidłowa wilgotność powietrza w domu i mieszkaniu

aktualizacja: 13-01-2017, 07:58 – artykuł promocyjny


Wilgotność powietrza to zawartość pary wodnej w powietrzu. Prawidłowa wilgotność powietrza w pomieszczeniach zamkniętych powinna być w granicach 30-65%. Optymalna wilgotność powietrza, w której człowiek najlepiej się czuje wynosi 40-60%. Taka wilgotność  służy nie tylko zdrowiu człowieka, ale również jest korzystna dla ubrań, podłóg, mebli oraz książek. Wilgotność powietrza w domach nie powinna być niższa niż 30%. Taką minimalną wartość wilgotności powietrza w mieszkaniach określa polska norma PN-78/B-03421.
 

Venture Industries - Czujnik wilgotności HIG-2
fot.: Venture Industries - Czujnik wilgotności HIG-2


Wilgotność powietrza w domu jest różna w poszczególnych porach roku. W zimie, gdy za oknem mróz, a w domach grzejniki włączone są na maksymalną moc i pomieszczenia nie są wietrzone, wilgotność powietrza jest bardzo niska, może spaść ona nawet do 20%. Zbyt suche powietrze w domach powoduje uczucie suchości w ustach i nosie. Ponadto można odczuwać drapanie w gardle i ogólnie trudniej jest oddychać człowiekowi. Suche powietrze powoduje ponadto pojawianie się szczelin w drewnianych meblach oraz w parkiecie.
 

Stiebel Eltron - kompaktowe urządzenie służące do obniżania wilgotności w pomieszczeniach

fot.: Stiebel Eltron - kompaktowe urządzenie służące do obniżania
wilgotności w pomieszczeniach


Wilgotność powietrza przyjmuje największe wartości w okresie ciepłego lata z obfitymi opadami, może ona wynosić nawet 80-90%. Jest to nadmierna wilgotność, która sprawia, że odczuwamy chłód, może nas boleć głowa. Ponadto taka wysoka wilgotność powietrza może również powodować choroby górnych dróg oddechowych. Namierna wilgotność jest nie tylko niekorzystna dla zdrowia i dobrego samopoczucia człowieka, zbyt duża ilość pary wodnej w powietrzu powoduje wilgoć na ścianie i "spocone" szyby. Przy dużej wilgotności powietrza nie chce schnąć nam pranie.

Do mierzenia poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniu możemy wykorzystać specjalne mierniki np. miernik wilgotności i temperatury Wöhler RF 220. Jest to praktyczne, przenośne urządzenie, dzięki któremu bez problemu zmierzymy poziom wilgotności w pomieszczeniach mieszkalnych czy biurowych. Wykorzystuje się go do kontroli klimaty, analizy uszkodzeń budynku oraz w celu wykrycia potencjalnych skupisk pleśni itp. Urządzenie to mierzy aktualną temperaturę i wilgotność powietrza oraz temperaturę punktu rosy i wilgotnego termometru. Dodatkowo może służyć do kontroli działania klimatyzatorów.

Miernik wilgotności i temperatury Wohler RF 220 Pascal

fot.: Miernik wilgotności i temperatury Wöhler RF 220

 


Zobacz także:Sposoby wentylacji w domach i mieszkaniach


 

 
Nawiewniki powietrza - rodzaje, montaż, regulacje prawne 

 
Wentylacja w łazience - wentylator łazienkowy

 


 

ogrzewanie podłogowe i grzejniki


Oczyszczanie i nawilżanie powietrza w jednym urządzeniu

 

ogrzewanie podłogowe i grzejniki

Jak uniknąć kondensacji pary wodnej


 

ogrzewanie podłogowe i grzejniki

Prawidłowa wentylacja w domu - komfort w czterech ścianach


 


 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Redakcja
Zdjęcia: Stiebel Eltron, Venture Industries, Pascal


partnerzy w dziale
logo Venture Industries Sp. z o.o.     logo ebm Papst Daikin     Ventec Rosenberg Klima   Schiedel  Iglotech  Iglotech   logo Konwektor      Uniwersal ProventGlobal-Tech Flop System Sp. z o.o.    Lindab Elektror   Onninen    Metalplast Went-Dom   ASK Alternatywne Systemy Komfortu Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors     Kaisai    Fg Poland
All rights reserved © 2004-2016 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj