System Rosenberg ECFanGrid

Ogrzewanie ścienne i fazowe - przełom w ogrzewnictwie

artykuł promocyjny


Ogrzewnictwo to branża, która przechodzi największe zmiany. Z tego też powodu na rynku mamy dostęp do szeregu innowacyjnych rozwiązań. Jednym z nich jest ogrzewanie płaszczyznowe, w tym ścienne, którego nie widać, a które zapewnia komfort cieplny. Dużym wyzwaniem dla rynku grzewczego jest także poszukiwanie systemów bezpiecznych dla środowiska oraz zmniejszających koszty eksploatacyjne.
 

Ogrzewanie ścienne działa podobnie jak dobrze już znana podłogówka. Ma jednak nad nią małą przewagę. Temperatura ścian może być wyższa niż podłogi, gdyż osoby przebywające w pomieszczeniu nie mają bezpośredniego kontaktu z emiterem ciepła. Ilość ciepła dostarczanego przez metr kwadratowy ogrzewania ściennego może nawet dwukrotnie przewyższać ogrzewanie w wariancie podłogowym.
 

Zobacz >> Ogrzewanie płaszczyznowe - budowa, rodzaje, właściwości


Ogrzewanie ścienne dostarcza do pomieszczenia dużą ilość ciepła pryz niskiej temperaturze zasilania. Ciepło do pomieszczeń oddawane jest na zasadzie promieniowania, a nie konwekcyjnie (wznoszenie cieplejszych mas powietrza ku górze, jak w grzejnikach). Przeczytaj więcej >> Ogrzewanie ścienne - wady, zalety, przegląd


Nieco inaczej działa ogrzewanie ścienne fazowe. Ten rodzaj ogrzewania nie ogrzewa powietrza. Ciepło powstaje na przeszkodzie poprzez promieniowanie cieplne.

Ogrzewanie fazowe

  • woda, która krąży w obiegu nie ogrzewa pomieszczeń lecz wywołuje reakcję przemiany fazowej w panelach grzewczych. Po wywołaniu reakcji panel sam zaczyna promieniować ciepłem. Pojemność wodna w układzie zmniejsza się nawet o 80% a woda krążąca w obiegu hydraulicznym stanowi tylko medium transmisyjne do wywołania reakcji.
  • System nie potrzebuje nośnika energii w postaci powietrza do ogrzewania pomieszczeń. Nie ma ruch powietrza (konwekcji). Pomieszczenia ogrzewa promieniowanie cieplne. Dla przykładu, gdy nagrzejemy pomieszczenie do żądanej temperatury, otworzymy okna to w przypadku standardowych systemów musimy znów nagrzewać powietrze w pomieszczeniu. W Ogrzewaniu Fazowym nie tracimy ciepła, ponieważ nie nagrzewamy powietrza!
  • Ogrzewanie Fazowe zapewnia 60% oszczędności w ogrzewaniu pomieszczeń! Zostało to potwierdzone badaniami na Politechnice Warszawskiej.
  • Głównym elementem ogrzewania fazowego jest podtynkowy panel grzewczy, w którym zachodzi zjawisko przemiany fizycznej.
  • Zasadą działania ogrzewania fazowego jest przekazanie ciepła do pomieszczenia w postaci subtelnego promieniowania, bardzo przyjaznego dla mieszkańców. Jest to rodzaj ciepła najbardziej zbliżony do ciepła słonecznego, naturalnego dla ludzi. Zapewnia równomierny rozkład temperatur w całej kubaturze pomieszczeń - nie występują miejsca z przegrzanym powietrzem a także utrzymana jest stała wilgotność powietrza.



Jak to działa?

Wyobraźmy sobie zimowy, ale słoneczny dzień w górach. Niektórzy jeżdżą na nartach a tuż obok inni się opalają?! Temperatura powietrza jest przecież poniżej zera! Drugi przykład: chłodny jesienny poranek, słońce jest jeszcze nisko nad horyzontem, ale już mocno grzeje. Ludzie chętnie wychodzą z cienia, aby ogrzać się na słońcu. Przecież temperatura powietrza jest wszędzie taka sama. Dzieje się tak dlatego, że to promienie słońca ich grzeją a nie powietrze, a temperatura powietrza w tym przypadku ma drugorzędne znaczenie.


Ogrzewanie Fazowe

Producent korzystając z naturalnych procesów parowania i skraplania w obiegu zamkniętym - opracował nową, unikalną konstrukcję (opatentowanych) paneli grzewczych (ściennych, podłogowych, sufitowych). Dyskretna dostawa ciepła w całej przestrzeni mieszkania oraz niska i równomierna temperatura powierzchni paneli - w porównaniu z ogrzewaniem wykorzystującym grzejniki konwekcyjne - pozwala ograniczyć zużycie ciepła i koszty ogrzewania od 30% do 60% przy takim samym odczuciu komfortu cieplnego w ogrzewanych pomieszczeniach.

Zasada działania Istotą całego systemu jest to, iż medium grzejnym nie jest woda lecz czynnik roboczy wykorzystujący zjawisko fizyczne, zachodzące w nieskończoność. Jest to nowe źródło energii odnawialnej, które jednocześnie stanowi magazyn niewyczerpanej energii.

Panel grzewczy systemu jest zbudowany z dwóch części: parowacza (podstawa) i skraplacza. Parowacz jest to kolektor dolny przez który przepływa woda kotłowa. Oddaje ona ciepło hermetycznie zamkniętemu czynnikowi roboczemu, który paruje już w temperaturze 15°C. Po dostarczeniu ciepłej wody kotłowej do kolektora panela, następuje wywołanie zjawiska fizycznego(skraplanie pary wodnej wewnątrz panela i wydobycie się energii cieplnej). Powstała para dynamicznie wypełnia całą przestrzeń części panela grzewczego, gdzie w wyniku różnicy temperatur następuje kondensacja pary. Czynnik grzewczy, umieszczony w panelach osiąga temperaturę doprowadzonej do niego wody.

Drugą część panela stanowi skraplacz, będący emiterem ciepła. Jest on zbudowany z przewodów rurowych przeplecionych siatką z materiału o dużej przewodności cieplnej. Taka konstrukcja pozwala na uzyskanie równomiernego rozkładu ciepła na powierzchni ściany oraz pełnego wykorzystania dynamiki przemiany fazowej. Powstała wcześniej para tutaj się skrapla oddając ciepło na zewnątrz, a skropliny spływają z powrotem do parownika.


MECHANIZM DZIAŁANIA RURKI CIEPŁA


Mechanizm działania rurki ciepła
Rys. Rurka ciepła panela grzewczego. Źródło www.feris.co



Różnice pomiędzy ogrzewaniem fazowym a tradycyjnym


Ogrzewanie tradycyjne

  • oddawanie ciepła głównie na drodze konwekcji (ruchu powietrza),
  • rozkład temperatury: ciepło u góry, zimno na dole; w przypadku ogrzewania podłogowego ciepło na dole, zimno na górze,
  • temperatura zasilania: stare instalacje 90 °C, nowe 55 °C,
  • przeciętna temperatura powietrza w pomieszczeniu 20 °C,
  • temperatura powierzchni grzejnej: stare instalacje 60 °C, nowe 45 - 50 °C,
  • dodatnia, a więc niekorzystna jonizacja powietrza,
  • cyrkulacja kurzu i alergenów.


Ogrzewanie fazowe – Ciepłociągowe ogrzewanie płaszczyznowe

  • oddawanie ciepła głównie przez promieniowanie,
  • rozkład temperatury: ciepło równomiernie rozłożone na całej wysokości pomieszczenia,
  • temperatura zasilania: 20 - 50 °C,
  • przeciętna temperatura powietrza w pomieszczeniu 18 °C,
  • temperatura powierzchni grzejnej 25 - 40 °C,
  • nie powoduje niekorzystnej jonizacji powietrza,
  • nie powoduje niekorzystnej cyrkulacji kurzu i alergenów,
  • idealne rozwiązanie przy zastosowaniu techniki kondensacyjnej i solarnej.


System tradycyjny (konwekcyjny)
1.    duża pojemność układu,
2.    wysoka temperatura zasilania,
3.    ogrzewanie poprzez konwekcję.


Schemat instalacji ogrzewania tradycyjnego
Rys. Schemat instalacji ogrzewania tradycyjnego



System podłogowy
1.    bardzo duża pojemność układu,
2.    średnia temperatura zasilania,
3.    ogrzewanie poprzez promieniowanie poziome i konwekcję.


Schemat instalacji ogrzewania podłogowego
Rys. Schemat instalacji ogrzewania podłogowego



Ogrzewanie fazowe - Ciepłociągowe ogrzewanie płaszczyznowe
1.    mała pojemność układu,
2.    niska temperatura zasilania,
3.    ogrzewanie poprzez promieniowanie poziome.


Schemat instalacji ogrzewania fazowego
Rys. Schemat instalacji ogrzewania fazowego



Panele grzewcze pokrywamy warstwą tynku na grubość co najmniej 1÷1,5 cm licząc od powierzchni siatki. Siatka przeplatająca rurki cieplne nie tylko rozprowadza równomiernie ciepło, ale również służy jako szkielet nośny dla tynku, w którym będą zatopione panele grzewcze. Warstwa tynku nakładana na panelu staje się integralną częścią ściany grzewczej, która na całej powierzchni ma jednakową temperaturę, którą wypromieniowuje na pomieszczenie.  

Ewentualne uszkodzenie panela w czasie sezonu grzewczego nie powoduje zalania mieszkania czy też wyłączenia ogrzewania. System działa dalej wystarczy podnieść temperaturę zasilania o kilka stopni w celu wyrównania bilansu energetycznego. Serwis jest w stanie usunąć uszkodzenie w krótkim czasie bez szkody dla ściany.    

Panele można wyginać nawet pod kątem 90°. Nie ma to wpływu na ich prawidłową pracę. Ma to zastosowanie w trudnodostępnych miejscach.


Oszczędności energetyczne ogrzewania fazowego

Oszczędności energetyczne uzyskiwane są dzięki wykorzystywaniu szeregu czynników, charakterystycznych dla tego ogrzewania:

  • Zmniejszenie pojemności wodnej układu 5-8 razy(80%)
  • Pomieszczenia ogrzewa reakcja fizyczna a nie woda
  • Niska temperatura zasilania wody / 20÷50 /
  • Niskie opory przepływu czynnika obiegowego
  • Mniejsze straty związane z transportem ciepła z uwagi na niższą temperaturę wody
  • Zmniejszenie zapotrzebowania ciepła na podgrzanie powietrza wentylacyjnego ze względu na niższą temperaturę powietrza w pomieszczeniu
  • Obniżenie temperatury powietrza w pomieszczeniu ogrzewanym o ok. 3÷4°C pozwala zaoszczędzić do 24% energii
  • Wentylacja z rekuperacją zmniejsza zapotrzebowanie budynku na ciepło o 30%


Zapotrzebowanie na ciepło przy ogrzewaniu ściennym jest o 15% mniejsze niż przy ogrzewaniach konwekcyjnych.


ROZKŁAD TEMPERATUR W ZAŁÓŻENIU PROJEKTOWYM DLA POMIESZCZEŃ MIESZKALNYCH
fot.: rozkład temperatur w założeniu projektowym dla pomieszczeń mieszkalnych



Sposób postępowania przy projektowaniu ogrzewania fazowego

  • Zapotrzebowanie ciepła

Zachowując komfort cieplny przy ogrzewaniu ściennym temperatura powietrza może być obniżona o 2÷4 K. Uwzględniając założenia obliczeniowe, że dla ogrzewania tradycyjnego temperatura w pomieszczeniu wynosi 20° C  to przy ogrzewaniu ściennym może być obniżona do 16°C .


Ogrzewanie Fazowe zwraca się po roku użytkowania!



Przykłady oszczędności Ogrzewania Fazowego:
Dom 300m2, zamieszkały przez 4 osoby. Średni miesięczny koszt ogrzewania wraz z ciepłą wodą użytkową to kwota 250zł/miesięcznie. Dom energooszczędny, 120m2 – 70zł/miesięcznie.  Hala 1200m2 – 2000/miesięcznie

System ogrzewania fazowego zmniejsza zapotrzebowanie energetyczne budynku oraz moc grzewczą potrzebną do jego ogrzania. Dla przykładu – hala 1150m2, przy standardowym ogrzewaniu z obliczeń na konkretnym przykładzie,  przy spełnieniu Polskiej normy dla ścian U=0,3, moc grzewcza do ogrzania takiego obiektu wychodzi 125KW oraz 25.000zł średni koszt ogrzewania miesięcznie w sezonie grzewczym. Z systemem ogrzewania fazowego dla tego samego przykładu moc grzewcza wynosi 60KW a miesięczny koszt ogrzewania to 1800zł.

„Ciepłociągowe ogrzewanie ścienne – Ogrzewanie fazowe” poprzez swoją innowacyjność oraz energooszczędność eksploatacyjną, jest alternatywą dla powszechnie stosowanych systemów grzewczych oraz ciągle rosnących cen paliw energetycznych. Przedsięwzięcie związane z zakupem kompletnego systemu nie jest zwykłym wydatkiem lecz stanowi inwestycję w przyszłość - żaden inny system nie jest w stanie zapewnić tak szybkiej stopy zwrotu inwestycji.


 

Zobacz także:
 

ogrzewanie podłogowe i grzejniki

 

Ogrzewanie płaszczyznowe na bazie systemu Radopress


ogrzewanie podłogowe i grzejniki

 

Ogrzewanie elektryczne jest tańsze niż myślisz



Opracowanie: Redakcja
Źródło: Marcin Dziedzic
Zdjęcia: Feris.co


Zobacz także
Grzejniki niskotemperaturowe czy klimakonwektor?

Grzejniki niskotemperaturowe czy klimakonwektor?

Technologia budowania współczesnych domów wraz z coraz to wyższymi wymaganiami... ¬ więcej...
 
Inteligentne ogrzewanie - komfort, oszczędności i kontrola

Inteligentne ogrzewanie - komfort, oszczędności i kontrola

Ogrzewanie dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb to klucz do komfortu i oszczędności... ¬ więcej...
 
Jak oszczędzać na ogrzewaniu - rola grzejnika aluminiowego

Jak oszczędzać na ogrzewaniu - rola grzejnika aluminiowego

Co roku wraz z początkiem sezonu grzewczego mnóstwo osób zadaje sobie to... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet







regulus

regulus





Facebook