gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Instal-Projekt   logo Daikin

Junkers

Buderus  Hewalex

Pentair Raychem

     Esbe

KAN Sp. z o.o.   Schiedel

Kospel    NTS Energy

Pipelife    Galmet

Stiebel Eltron   Radox Radiators  

  Dimplex

logo Wilo   De Dietrich

Prandelli   Roth Polska

Hydro-Tech Konin    logo Centrum Klima S.A.

Metalbet     REGULUS-system


Intersoft  Nibco

    Grupa Armatura

Immergas   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Onninen    Akra

   Logo Dragon Kotły

Logo STERR

znajdź fachowca

Instal-Projekt - grzejniki


Ogrzewanie Fazowe - Przełom w ogrzewnictwie


Ogrzewanie Fazowe – Ciepłociągowe Ogrzewanie Płaszczyznowe. Już teraz możesz mieć system, który w okresie zimowym ogrzeje dom o powierzchni użytkowej 300 m2 za jedyne 200 zł miesięcznie!

Jest to system, który ogrzewa pomieszczenia poprzez promieniowanie a nie konwekcję. Ten rodzaj ogrzewania nie ogrzewa powietrza. Ciepło powstaje na przeszkodzie poprzez promieniowanie cieplne.

Kolejną istotną rzeczą jest to, że woda, która krąży w obiegu nie ogrzewa pomieszczeń lecz wywołuje reakcję przemiany fazowej w panelach grzewczych. Po wywołaniu reakcji panel sam zaczyna promieniować ciepłem. Pojemność wodna w układzie zmniejsza się nawet o 80% a woda krążąca w obiegu hydraulicznym stanowi tylko medium transmisyjne do wywołania reakcji.

System nie potrzebuje nośnika energii w postaci powietrza do ogrzewania pomieszczeń. Nie ma ruch powietrza(konwekcji). Pomieszczenia ogrzewa promieniowanie cieplne. Dla przykładu, gdy nagrzejemy pomieszczenie do żądanej temperatury, otworzymy okna to w przypadku standardowych systemów musimy znów nagrzewać powietrze w pomieszczeniu. W Ogrzewaniu Fazowym nie tracimy ciepła, ponieważ nie nagrzewamy powietrza!

Ogrzewanie Fazowe zapewnia 60% oszczędności w ogrzewaniu pomieszczeń! Zostało to potwierdzone badaniami na Politechnice Warszawskiej.

Głównym elementem ogrzewania fazowego jest podtynkowy panel grzewczy, w którym  zachodzi zjawisko przemiany fizycznej.
 

Ogrzewanie fazowe
 

Zasadą działania ogrzewania fazowego jest przekazanie ciepła do pomieszczenia w postaci subtelnego promieniowania, bardzo przyjaznego dla mieszkańców. Jest to rodzaj ciepła najbardziej zbliżony do ciepła słonecznego, naturalnego dla ludzi. Zapewnia równomierny rozkład temperatur w całej kubaturze pomieszczeń - nie występują miejsca z przegrzanym powietrzem a także utrzymana jest stała wilgotność powietrza.


Jak to działa?

Wyobraźmy sobie zimowy, ale słoneczny dzień w górach. Niektórzy jeżdżą na nartach a tuż obok inni się opalają?! Temperatura powietrza jest przecież poniżej zera!
Drugi przykład: chłodny jesienny poranek, słońce jest jeszcze nisko nad horyzontem, ale już mocno grzeje. Ludzie chętnie wychodzą z cienia, aby ogrzać się na słońcu. Przecież temperatura powietrza jest wszędzie taka sama.
Dzieje się tak dlatego, że to promienie słońca ich grzeją a nie powietrze, a temperatura powietrza w tym przypadku ma drugorzędne znaczenie.


Ogrzewanie Fazowe

Producent korzystając z naturalnych procesów parowania i skraplania w obiegu zamkniętym - opracował nową, unikalną konstrukcję (opatentowanych) paneli grzewczych (ściennych, podłogowych, sufitowych). Dyskretna dostawa ciepła w całej przestrzeni mieszkania oraz niska i równomierna temperatura powierzchni paneli - w porównaniu z ogrzewaniem wykorzystującym grzejniki konwekcyjne - pozwala ograniczyć zużycie ciepła i koszty ogrzewania od 30% do 60% przy takim samym odczuciu komfortu cieplnego w ogrzewanych pomieszczeniach.

Zasada działania Istotą całego systemu jest to, iż medium grzejnym nie jest woda lecz czynnik roboczy wykorzystujący zjawisko fizyczne, zachodzące w nieskończoność. Jest to nowe źródło energii odnawialnej, które jednocześnie stanowi magazyn niewyczerpanej energii.

Panel grzewczy systemu jest zbudowany z dwóch części: parowacza (podstawa) i skraplacza. Parowacz jest to kolektor dolny przez który przepływa woda kotłowa. Oddaje ona ciepło hermetycznie zamkniętemu czynnikowi roboczemu, który paruje już w temperaturze 15°C. Po dostarczeniu ciepłej wody kotłowej do kolektora panela, następuje wywołanie zjawiska fizycznego(skraplanie pary wodnej wewnątrz panela i wydobycie się energii cieplnej). Powstała para dynamicznie wypełnia całą przestrzeń części panela grzewczego, gdzie w wyniku różnicy temperatur następuje kondensacja pary. Czynnik grzewczy, umieszczony w panelach osiąga temperaturę doprowadzonej do niego wody.

Drugą część panela stanowi skraplacz, będący emiterem ciepła. Jest on zbudowany z przewodów rurowych przeplecionych siatką z materiału o dużej przewodności cieplnej. Taka konstrukcja pozwala na uzyskanie równomiernego rozkładu ciepła na powierzchni ściany oraz pełnego wykorzystania dynamiki przemiany fazowej. Powstała wcześniej para tutaj się skrapla oddając ciepło na zewnątrz, a skropliny spływają z powrotem do parownika.


MECHANIZM DZIAŁANIA RURKI CIEPŁA


Mechanizm działania rurki ciepła
Rys. Rurka ciepła panela grzewczego. Źródło www.feris.coRóżnice pomiędzy ogrzewaniem fazowym a tradycyjnym


Ogrzewanie tradycyjne

 • oddawanie ciepła głównie na drodze konwekcji (ruchu powietrza),
 • rozkład temperatury: ciepło u góry, zimno na dole; w przypadku ogrzewania podłogowego ciepło na dole, zimno na górze,
 • temperatura zasilania: stare instalacje 90 °C, nowe 55 °C,
 • przeciętna temperatura powietrza w pomieszczeniu 20 °C,
 • temperatura powierzchni grzejnej: stare instalacje 60 °C, nowe 45 - 50 °C,
 • dodatnia, a więc niekorzystna jonizacja powietrza,
 • cyrkulacja kurzu i alergenów.


Ogrzewanie fazowe – Ciepłociągowe ogrzewanie płaszczyznowe

 • oddawanie ciepła głównie przez promieniowanie,
 • rozkład temperatury: ciepło równomiernie rozłożone na całej wysokości pomieszczenia,
 • temperatura zasilania: 20 - 50 °C,
 • przeciętna temperatura powietrza w pomieszczeniu 18 °C,
 • temperatura powierzchni grzejnej 25 - 40 °C,
 • nie powoduje niekorzystnej jonizacji powietrza,
 • nie powoduje niekorzystnej cyrkulacji kurzu i alergenów,
 • idealne rozwiązanie przy zastosowaniu techniki kondensacyjnej i solarnej.


System tradycyjny (konwekcyjny)
1.    duża pojemność układu,
2.    wysoka temperatura zasilania,
3.    ogrzewanie poprzez konwekcję.


Schemat instalacji ogrzewania tradycyjnego
Rys. Schemat instalacji ogrzewania tradycyjnegoSystem podłogowy
1.    bardzo duża pojemność układu,
2.    średnia temperatura zasilania,
3.    ogrzewanie poprzez promieniowanie poziome i konwekcję.


Schemat instalacji ogrzewania podłogowego
Rys. Schemat instalacji ogrzewania podłogowegoOgrzewanie fazowe - Ciepłociągowe ogrzewanie płaszczyznowe
1.    mała pojemność układu,
2.    niska temperatura zasilania,
3.    ogrzewanie poprzez promieniowanie poziome.


Schemat instalacji ogrzewania fazowego
Rys. Schemat instalacji ogrzewania fazowegoPanele grzewcze pokrywamy warstwą tynku na grubość co najmniej 1÷1,5 cm licząc od powierzchni siatki. Siatka przeplatająca rurki cieplne nie tylko rozprowadza równomiernie ciepło, ale również służy jako szkielet nośny dla tynku, w którym będą zatopione panele grzewcze. Warstwa tynku nakładana na panelu staje się integralną częścią ściany grzewczej, która na całej powierzchni ma jednakową temperaturę, którą wypromieniowuje na pomieszczenie.  

Ewentualne uszkodzenie panela w czasie sezonu grzewczego nie powoduje zalania mieszkania czy też wyłączenia ogrzewania. System działa dalej wystarczy podnieść temperaturę zasilania o kilka stopni w celu wyrównania bilansu energetycznego. Serwis jest w stanie usunąć uszkodzenie w krótkim czasie bez szkody dla ściany.    

Panele można wyginać nawet pod kątem 90°. Nie ma to wpływu na ich prawidłową pracę. Ma to zastosowanie w trudnodostępnych miejscach.


Oszczędności energetyczne ogrzewania fazowego

Oszczędności energetyczne uzyskiwane są dzięki wykorzystywaniu szeregu czynników, charakterystycznych dla tego ogrzewania:

 • Zmniejszenie pojemności wodnej układu 5-8 razy(80%)
 • Pomieszczenia ogrzewa reakcja fizyczna a nie woda
 • Niska temperatura zasilania wody / 20÷50 /
 • Niskie opory przepływu czynnika obiegowego
 • Mniejsze straty związane z transportem ciepła z uwagi na niższą temperaturę wody
 • Zmniejszenie zapotrzebowania ciepła na podgrzanie powietrza wentylacyjnego ze względu na niższą temperaturę powietrza w pomieszczeniu
 • Obniżenie temperatury powietrza w pomieszczeniu ogrzewanym o ok. 3÷4°C pozwala zaoszczędzić do 24% energii
 • Wentylacja z rekuperacją zmniejsza zapotrzebowanie budynku na ciepło o 30%


Zapotrzebowanie na ciepło przy ogrzewaniu ściennym jest o 15% mniejsze niż przy ogrzewaniach konwekcyjnych.


ROZKŁAD TEMPERATUR W ZAŁÓŻENIU PROJEKTOWYM DLA POMIESZCZEŃ MIESZKALNYCH
fot.: rozkład temperatur w założeniu projektowym dla pomieszczeń mieszkalnychSposób postępowania przy projektowaniu ogrzewania fazowego

 • Zapotrzebowanie ciepła

Zachowując komfort cieplny przy ogrzewaniu ściennym temperatura powietrza może być obniżona o 2÷4 K. Uwzględniając założenia obliczeniowe, że dla ogrzewania tradycyjnego temperatura w pomieszczeniu wynosi 20° C  to przy ogrzewaniu ściennym może być obniżona do 16°C .


Ogrzewanie Fazowe zwraca się po roku użytkowania!Przykłady oszczędności Ogrzewania Fazowego:
Dom 300m2, zamieszkały przez 4 osoby. Średni miesięczny koszt ogrzewania wraz z ciepłą wodą użytkową to kwota 250zł/miesięcznie. Dom energooszczędny, 120m2 – 70zł/miesięcznie.  Hala 1200m2 – 2000/miesięcznie

System ogrzewania fazowego zmniejsza zapotrzebowanie energetyczne budynku oraz moc grzewczą potrzebną do jego ogrzania. Dla przykładu – hala 1150m2, przy standardowym ogrzewaniu z obliczeń na konkretnym przykładzie,  przy spełnieniu Polskiej normy dla ścian U=0,3, moc grzewcza do ogrzania takiego obiektu wychodzi 125KW oraz 25.000zł średni koszt ogrzewania miesięcznie w sezonie grzewczym. Z systemem ogrzewania fazowego dla tego samego przykładu moc grzewcza wynosi 60KW a miesięczny koszt ogrzewania to 1800zł.

„Ciepłociągowe ogrzewanie ścienne – Ogrzewanie fazowe” poprzez swoją innowacyjność oraz energooszczędność eksploatacyjną, jest alternatywą dla powszechnie stosowanych systemów grzewczych oraz ciągle rosnących cen paliw energetycznych. Przedsięwzięcie związane z zakupem kompletnego systemu nie jest zwykłym wydatkiem lecz stanowi inwestycję w przyszłość - żaden inny system nie jest w stanie zapewnić tak szybkiej stopy zwrotu inwestycji.


 

Zobacz także:
 

ogrzewanie podłogowe i grzejniki

 

Ogrzewanie płaszczyznowe na bazie systemu Radopress

 


ogrzewanie podłogowe i grzejniki

 

Ścienne panele grzewcze - system grzewczy i chłodzącyogrzewanie podłogowe i grzejniki

 

Ogrzewanie elektryczne jest tańsze niż myślisz

 


 Opracowanie: Redakcja
Źródło: Marcin Dziedzic
Zdjęcia: www.feris.co


Zobacz także
Grzejnik TRICK - bioniczne piękno

Grzejnik TRICK - bioniczne piękno

TRICK to elegancki i intrygujący produkt. Firma INSTAL-PROJEKT stworzyła grzejnik... ¬ więcej...

 
Apartamenty i mieszkania high-level - jaki wybrać sposób ogrzewania?

Apartamenty i mieszkania high-level - jaki wybrać sposób ogrzewania?

Szkło, stal, aluminium i beton to materiały, które zdominowały nowoczesną... ¬ więcej...

 
Jak nie zostać wpuszczonym w kanał kupując grzejnik kanałowy?

Jak nie zostać wpuszczonym w kanał kupując grzejnik kanałowy?

Na co zwrócić uwagę wybierając grzejnik kanałowy? Czy ważniejsza jest konstrukcja... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2018 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

regulus

NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj