System Rosenberg ECFanGrid

Bosch - patron


Zawory i siłowniki na co dzień

artykuł promocyjny


Gdzie stosować zawory i siłowniki ESBE? Jakie aplikacje są najpopularniejsze i jakie korzyści daje ich stosowanie? O tym, i o innych aspektach pracy instalatora rozmawiamy z Panem Karolem Gaudenem - właścicielem firmy instalacyjnej.
 

Esbe - firma instalacyjna Karlos


Karol Gauden od lat 90tych pracuje w branży grzewczej, a od 3 lat prowadzi własną firmę Karlos, która obecnie zatrudnia 6-u wysoko wykwalifikowanych instalatorów. Do głównych zadań stojących przed firmą należy montaż instalacji grzewczych na kotły wszelkiego typu, instalacji ogrzewania podłogowego, czasem także instalacji solarnych oraz tych wykorzystujących pompy ciepła. W tym przedsiębiorstwie stosuje się urządzenia wysokiej jakości w połączeniu z wiedzą fachową zdobytą poprzez wszelkiego typu szkolenia oraz w oparciu o bogate doświadczenia zawodowe jej pracowników.

 

 

Jakie instalacje najczęściej Pan montuje

 

Karol Gauden:   W Koninie najczęściej pracuję na instalacjach w domkach jednorodzinnych. Częściowo są to instalacje nowe, częściowo jest to modernizacja starych kotłowni. W większości klienci chcą mieć nie koniecznie najtańsze rozwiązania, ale przede wszystkim takie, które zapewnią im bezawaryjną pracę przez długi czas. Coraz częściej spotykam się z zastosowaniem ogrzewania podłogowego, czy to w łazienkach, czy to na korytarzach lub na tarasach. W takim przypadku doskonale sprawdza się termostatyczny zawór mieszający VTA, który jest łatwy w montażu, zapewnia odpowiednią temperaturę wody i nie wymaga zasilania w energię elektryczną.  W przypadku większych obiektów stosuję z powodzeniem zawory mieszające VRG z siłownikiem ARA.
 

Esbe - zawory i siłowniki     Esbe - zawory i siłowniki

 

 

Na czym polega prostota montażu zaworów ESBE

 

K.G.: Montaż trwa krótko, korpus zaworu jest mały i łatwo można go zamocować w odpowiednim miejscu instalacji. Solidne wykonanie daje mi pewność, że nic nie uszkodzę podczas montażu. Mogę wybrać przyłącze z gwintem wewnętrznym, zewnętrznym, śrubunkiem albo ze złączką.

 

 

Gdzie jeszcze Pan stosuje termostatyczne zawory mieszające VTA

 

K.G.: Muszę przyznać, że  z roku na rok coraz częściej montuję instalacje solarne. Zawory VTA sprawdzają się tutaj idealnie. Podam taki przykład: zbiornik buforowy 300 litrów z wodą o temperaturze 80°C, a zawór VTA na wyjściu ze zbiornika ustawiony na 48°C, daje prawie 2 razy więcej ciepłej wody użytkowej o tej temperaturze. 
Dodatkowo zawory VTA mają jeszcze jedną bardzo praktyczną funkcję tzw. zabezpieczenie przeciwoparzeniowe. Nawet przy braku prądu lub wody nie ma możliwości aby domownik poparzył się gorącą woda z zasobnika. Dlatego zawsze montuję te zawory  w przedszkolach i szkołach. Zakres temperatur od 10°C do 75° C pozwala na montaż w instalacjach chłodniczych, i grzewczych, i wody użytkowej.

 

 

Gdzie najlepiej sprawdzają się zawory mieszające VRG i siłowniki ARA

 

K.G.: Niedawno realizowałem na Ukrainie instalację ogrzewania podłogowego na 800 metrach kwadratowych w jednym z  kościołów. Na tak dużej powierzchni zastosowałem 6 rozdzielaczy po 10 obwodów każdy. W takim układzie w miejsce zwykłego siłownika zamontowałem sterownik CRA 110. Takie rozwiązanie umożliwia utrzymanie płynnej regulacji temperatury. Instalacja nie wymaga skomplikowanej automatyki wystarczy sterownik zapewniający prawidłowe funkcjonowanie ogrzewania.

 

 

W Polsce bardzo popularne są kotły na paliwo stałe.  Większość producentów kotłów zaleca zapewnienie odpowiedniej temperatury powrotu. Jak Pan sobie z tym radzi

 

K.G.: Użytkownikom zależy na oszczędności. Paliwo stałe jest obecnie tanim rozwiązaniem, ale niewłaściwa eksploatacja kotła może spowodować skrócenie jego żywotności i zwiększenie zużycia paliwa. Zazwyczaj doradzam moim klientom stosowanie zbiornika akumulacyjnego i temperaturowego zaworu VTC.  Zapewnia to zalecaną temperaturę powrotu, długą i bezawaryjną pracę kotła, optymalne spalanie, a co za tym idzie oszczędności dla klienta. Zawór VTC zapewnia napełnienie zbiornika akumulacyjnego wodą o odpowiedniej temperaturze (w zakresie 45 – 80 C) gwarantując wieloletnią, ekonomiczną eksploatację kotła.

 

 

Czym się Pan kieruje dobierający zawory do instalacji, które Pan wykonuje

 

K.G.: Bardzo ważne jest dla mnie, że mogę zastosować pewne i sprawdzone produkty o wysokiej jakości. Nie interesuje mnie stosowanie wyłącznie rozwiązań tanich, bo zazwyczaj tanio jest tylko na początku, a potem koszty dojazdu do klienta, serwisu są dużo wyższe.  Staram się wybierać najlepsze, dostępne na rynku produkty.


Podziel się swoim doświadczeniami w zastosowaniu zaworów i siłowników ESBE z firmą Esbe.
Pisz na adres esbe.pl@esbe.eu

 

Kontakt w sprawie produktów:

Esbe Hydronic Systems Sp. z o.o.
tel. (48 61) 851 07 28
www: www.esbe.eu/pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Innowacyjne Rozwiązania Grzewcze: Poznaj Potencjał Kotłów Logamax Plus

Innowacyjne Rozwiązania Grzewcze: Poznaj Potencjał Kotłów Logamax Plus

Nowoczesne kotły Logamax Plus - efektywne rozwiązania dla Twojego budynku. Wysoka wydajność,... ¬ więcej...
 
Nowoczesne rozwiązania grzewcze i klimatyzacyjne od marki Beretta

Nowoczesne rozwiązania grzewcze i klimatyzacyjne od marki Beretta

Marka Beretta od lat stoi na czele innowacji w dziedzinie systemów grzewczych,... ¬ więcej...
 
Poradnik: jakie siłowniki termoelektryczne wybrać?

Poradnik: jakie siłowniki termoelektryczne wybrać?

Efektywne ogrzewanie domów stanowi wyzwanie dla każdego inwestora. Priorytetem... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet









Facebook