Czy warto instalować piorunochron?

aktualizacja: 30-05-2017, 05:25 – artykuł promocyjny


Budując dom warto zainwestować również w porządną instalację odgromową. Biorąc pod uwagę koszt całej inwestycji nie jest to duży wydatek a instalacja zapewni nam bezpieczeństwo podczas burzy.


 

rys. Algrom, uderzenie pioruna


Piorunochron to urządzenie chroniące budynki przed uderzeniem pioruna, poprzez odprowadzenie do ziemi prądu wyładowania o natężeniu kilkunastu tysięcy amperów. W miejscu gdzie uderza piorun, napięcie może sięgać kilkuset milionów woltów, a natężenie 250 tysięcy amperów. Moc takiego wyładowania potrafi w mgnieniu oka wywołać pożar. Jak każdy zauważył zmienia się klimat, a co za tym idzie przebieg większości zjawisk atmosferycznych. Mimo tego, że Polska leży w strefie umiarkowanej, w ostatnich czasach daje się zauważyć bardziej gwałtowny przebieg burz, które zbierają swoje żniwo poprzez podtopienia, zniszczenia powodowane porywistym wiatrem a także właśnie silne wyładowania atmosferyczne.
 

Przepisy określające konieczność instalacji odgromowych dotyczą czterech rodzajów budynków: wyższych niż 15 metrów i o powierzchni większej niż 500 metrów kwadratowych, stojących w rozproszonej zabudowie, wykonanych z materiałów palnych, sytuowanych na wzgórzach.  Nie jest to duży wydatek, a wpływa na bezpieczeństwo budynku. Najprostszy piorunochron to zaostrzony metalowy pręt, ustawiony pionowo w najwyższym punkcie zabezpieczanego obiektu, połączony z ziemią przewodem o znacznym przekroju poprzecznym.


Algrom - piorunochron

fot. Algrom
 

Dla osób, które cenią sobie bezpieczeństwo i swoją ciężką pracę włożoną w budowanie domu, firmy zajmujące się instalacją odgromową mają dwie propozycje. Pierwszą z nich jest piorunochron pasywny, czyli tradycyjny, którego minusem może być wygląd estetyczny, a plusem przystępna cena. Piorunochron aktywny, jest dyskretniejszy, posiada jeden maszt, który chroni dom na zasadzie kopuły

Podsumowując warto zainwestować w piorunochron którego koszt w stosunku do budowy domu jest znikomy a daje nam poczucie dużego bezpieczeństwa.


Zobacz koniecznie:
 


 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Redakcja, Artelis
Zdjęcia: Algrom


Zobacz także
Ranking głowic odgromowych ESE w Polsce

Ranking głowic odgromowych ESE w Polsce

Od ok. 2000 roku w Polsce pojawiły się systemy odgromowe z wczesną emisją streamera... ¬ więcej...

 
Wybór klasy instalacji odgromowej - przepisy, normy

Wybór klasy instalacji odgromowej - przepisy, normy

Instalacja odgromowa stanowi element zabezpieczający nasz dom przed skutkami bezpośredniego... ¬ więcej...

 
Instalacja odgromowa

Instalacja odgromowa

Instalacja odgromowa, która wchodzi w skład instalacji elektrycznej domu, odpowiedzialna... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2018 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet