legrand

Dahua - światowy lider bezpieczeństwa


Jak zaprojektować inteligentny system alarmowy

aktualizacja: 01-06-2020, 04:07 – artykuł promocyjny


Codzienne wyjścia, wyjazd na wczasy, samotna noc w domu? Niestety, zgodnie z policyjnymi statystykami okres letni to moment, w którym dokonuje się najwięcej włamań, zarówno do mieszkań, jak i domów jednorodzinnych. Aby utrudnić życie złodziejom, już teraz warto zadbać o właściwe zabezpieczenie naszego dobytku. Jak podają statystyki, na ryzyko włamania narażeni jesteśmy szczególnie latem, czyli w czasie urlopów wakacyjnych. Najczęściej złodzieje wchodzą do mieszkań i domów przez drzwi balkonowe oraz okna. Pierwszym, a zarazem najważniejszym krokiem powinno być zatem zamontowanie właściwego, inteligentnego systemu alarmowego oraz ubezpieczenie swojego dobytku.
 

Panel dotykowy sterujący

fot.: APA - dotykowy panel sterujący

 

 

System alarmowy sklasyfikowany

 

Decydując się na montaż systemu alarmowego należy odpowiedzieć sobie na pytanie - jak bardzo chcemy zabezpieczyć własny dom czy mieszkanie? Inaczej mówiąc - jak szacujemy ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji i co do nich zaliczamy? Wybierać bowiem możemy spośród czterech klas systemów alarmowych:

 

  • Klasa I - wybierz ją, gdy uznasz, że ryzyko włamania lub kradzieży jest niewielkie. Zakładasz wtedy, że intruz który spróbuje wtargnąć na twoją posesję jest mało doświadczony w temacie alarmów i będzie posiadał proste narzędzia.
  • Klasa II - wskazana, jeżeli wychodzisz z założenia, że włamywacz posiada wiedzę na temat alarmów, a do twojego domu wkroczy wyposażony w bardziej specjalistyczne narzędzia, jak miernik uniwersalny czy klucze metryczne.
  • Klasa III - w sytuacji, gdy intruz posiada rozległą wiedzę na temat stosowanych systemów alarmowych oraz dysponuje niezbędnym wyposażeniem elektronicznym, które pozwoli mu bez większego problemu na włamanie do danego punktu.
  • Klasa IV - tutaj zakłada się, że włamywacz będzie miał możliwość zaplanowania przestępstwa oraz będzie wyposażony w całą gamę sprzętu umożliwiającego włamanie.

 

Niezależnie od tego podziału przyjęło się, że dla potrzeb domów jednorodzinnych i mieszkań w pełni wystarczające są systemy klasy drugiej.

 

 

Z kablami czy bez

 

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę wybierając system alarmowy jest montaż zabezpieczeń. Właściciele domów i mieszkań mają do wyboru dwa - przewodowe oraz bezprzewodowe. Systemy przewodowe najczęściej montowane są w budynkach, które dopiero powstają, nie są jeszcze otynkowane, co pozwala na ukrycie przewodów. Taki system można oczywiście zastosować już w gotowym mieszkaniu, ale wtedy należy się liczyć z koniecznością wykucia szczelin w ścianach lub zamontowania odpowiednich listew.

SATEL Micra

fot.: SATEL MICRA

W przypadku gotowych pomieszczeń warto przemyśleć montaż systemów bezprzewodowych. Unikniemy w ten sposób ponownego kucia ścian, zakładania listew czy maskownic na kable. Poza tym, mimo że urządzenia przewodowe są tańsze, to jeśli chodzi o czas i koszt robocizny to bardziej opłacalne będą systemy bezprzewodowe.

 

 

Inteligentny sposób na złodzieja

 

Wybierając alarm należy dodatkowo zwrócić uwagę na proponowany system sterownia, czyli tzw. manipulatory. Do tej pory najbardziej popularnymi były piloty lub panele montowane na ścianach, jednak obecnie eksperci coraz częściej polecają nowości, jakimi są klawiatury sensoryczne oraz panele LCD. Te ostatnie są szczególnie pomocne w przypadku np. wystąpienia usterek, chęci szybkiego sprawdzenia dostępnych funkcji i wyświetlanych komunikatów.

 

System ochronmy domu - aplikacja mobilna Dahua

fot.: Dahua - system ochrony domu w wesji mobilnej


 

Alarm nie tylko antywłamaniowy

 

Dziś system alarmowy to nie tylko ochrona, ale także inteligentna "pomoc" w zarządzaniu domem. Inteligentne instalacje elektryczne, w których system alarmowy to jeden z priorytetowych punktów, to możliwość sterowania całym domem poprzez jeden panel administracyjny zamieszczany np. na ścianie. Jednym przyciskiem włączymy lub wyłączymy alarm, zasuniemy rolety, odłączymy zasilanie od wybranych urządzeń elektrycznych w domu czy ustawimy temperaturę powietrza.

 

Czujka zalania - system ochrony domu

fot.: Legrand - system MyHome - alarmy techniczne

 

Co więcej, wyposażenie inteligentnego systemu alarmowego w czujniki zalania wodą oraz zawór odcinający pozwolą uchronić nasz dom przed "atakiem" wody w przypadku np. awarii hydraulicznej. Inteligentne instalacje wykryją także obecność niebezpiecznych gazów - powiadomią o zagrożeniu oraz rozpoczną wentylowanie pomieszczeń.

 

 

Pod czujnym okiem alarmu

 

Najpopularniejszymi są czujniki ruchu na podczerwień, rzadziej spotkamy się z dualnymi, czyli takimi w których do wykrycia zagrożenia używana jest zarówno podczerwień, jak i mikrofale. - Te ostatnie są szczególnie polecane w miejscach, w których zależy nam na szczególnym bezpieczeństwie, a jednocześnie uniknięciu fałszywych alarmów ruchowych.

  Satel - APMD-150 Bezprzewodowa dualna czujka ruchu SmartPIR-Aero - Cyfrowa, bezprzewodowa pasywna czujka ruchu
  fot.: SATEL - APMD-150 bezprzewodowa dualna czujka ruchu fot.: Ropam - Cyfrowa, bezprzewodowa pasywna czujka ruchu SmartPIR-Aero


Z kolei w ramach okiennych i framugach najczęściej można spotkać czujniki magnetyczne. W stanie neutralnym dwie części znajdują się obok siebie (drzwi zamknięte) - alarm zostaje uruchomiony w momencie, gdy nastąpi ich rozdzielenie.

 

 

Sygnał zwiastujący zagrożenie

 

Dość oczywistą kwestią jest, że w systemie alarmowym niezbędny jest także sygnalizator informujący o zagrożeniu - zwykle dźwiękowy lub łączący dźwięk i światło. Sygnalizatory różnią się przede wszystkim natężeniem światła i dźwięku, wielkością, a także sposobem zasilania. Najlepiej wybrać takie, które posiadają własne akumulatory - wtedy działają nawet w przypadku przecięcia przewodów.


sygnalizatory SATELSygnalizator akustyczno-optyczny SAO-Bz

fot.: sygnalizatory SATEL oraz W2 - Sygnalizator akustyczno-optyczny SAO-Bz

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Dahua, Legrand, APA Sp. z o.o., SATEL, RopamZobacz także
Nowy boss mirco od Carel

Nowy boss mirco od Carel

Firma Carel podczas Euroshop 2020 przedstawiła boss micro - nowy format z rodziny... ¬ więcej...

 
Niezawodne systemy domofonowe

Niezawodne systemy domofonowe

Wiosna i lato to idealny moment na wszelkie remonty. Jest ciepło, dni są długie,... ¬ więcej...

 
Nowy boss micro

Nowy boss micro

Podczas Euroshop 2020, firma Carel zaprezentowała boss micro, nowy format który... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet