legrand


Nowoczesne instalacje - alarm plus automatyka

aktualizacja: 29-01-2018, 08:04 – artykuł promocyjny


Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że zainwestowanie w instalację systemu alarmowego jest jednym z najlepszych sposobów na zapewnienie poczucia bezpieczeństwa. Potwierdzają to zarówno statystyki policyjne, jak i zalecenia ubezpieczycieli.

 

Decydując się na taką instalację, należy pamiętać, że tak jak najlepsze garnitury, także system alarmowy powinien być "uszyty na miarę". W najprostszej wersji, czujki ruchu wykrywać mogą ruch w chronionych pomieszczeniach. Lepszym rozwiązaniem będzie uzupełnienie czujek ruchu ochroną obwodową - czujkami wykrywającymi otwieranie bądź forsowanie drzwi oraz okien. Dzięki temu, system wyposażony w ochronę obwodową zareaguje już na próbę wtargnięcia - a nie dopiero w momencie kiedy intruz dostanie się do środka.

 

Satel - bezprzewodowa czujka ASW-100

Fot. 1. Satel - ASW-100 E Sterownik bezprzewodowy 230 V AC

 

Satel - zestaw czujek
Fot. 2. Satel - zestaw czujek

 


Dodatkową zaletą ochrony obwodowej jest to, że system może czuwać również wtedy gdy domownicy znajdują się wewnątrz obszaru chronionego - dzięki funkcji zwanej "czuwaniem dziennym". Niektóre urządzenia w szczególny sposób ułatwiają korzystanie z tej funkcjonalności - przykładem mogą być manipulatory dedykowane do centrali VERSA, wyposażone w specjalne klawisze oznaczone piktogramami - oprócz zwykłego czuwania, można w nich łatwo włączyć czuwanie dzienne lub nocne.

 

Satel - Manipulator do centrali VERSA

Fot.: Manipulator do centrali VERSA


Wykorzystując możliwości drzemiące w najbardziej rozbudowanych centralach alarmowych, takich jak INTEGRA 128 WRL firmy SATEL, oprócz poczucia bezpieczeństwa można zyskać rozwiązania podnoszące komfort codziennego życia. Jest to możliwe dzięki funkcjonalności "inteligentnego domu", dzięki której łatwo sterować różnymi, dotychczas niezależnymi instalacjami. Przykładem może być sterowanie oświetleniem - światło w całym domu może automatycznie zostać wyłączone po wyjściu wszystkich domowników. Możliwe jest też automatyczne załączanie oświetlenia klatki schodowej, gdy czujka ruchu wykryje przechodzącego domownika.

 

Satel - Manipulator sensoryczny INT-KSG

Fot. 4. Satel - Manipulator sensoryczny INT-KSG

 

Inną wygodną funkcją jest wykorzystanie systemu inteligentnego do sterowania roletami zewnętrznymi. System może samoczynnie zadbać o opuszczenie rolet gdy mieszkanie będzie opuszczane przez domowników, jak również podnieść rolety z chwilą ich powrotu. Łatwo też sterować całymi grupami rolet z jednego miejsca - na przykład zaciemnić wszystkie okna w salonie na czas seansu filmowego.

 

 

System inteligentnego domu a oszczędności

 

System inteligentny to również oszczędności, co jest ważne zwłaszcza przy stale rosnących kosztach energii. W tym przypadku rozbudowany system może automatycznie wyłączyć ogrzewanie lub klimatyzację w pomieszczeniu, które właśnie wietrzymy przy uchylonych oknach. Podobnie, wychodząc z domu system automatycznie przełączy ogrzewanie czy klimatyzację w tryb oszczędności, by automatycznie wrócić do standardowej pracy we właściwym momencie. Dodatkowo wykorzystując funkcje komunikacyjne, mamy zawsze możliwość zdalnego sterowania systemu za pomocą telefonu komórkowego, czy komputera z dostępem do internetu.

Satel - zdalne sterowanie systemem za pomocą komputera z dostępem do Internetu
Fot.5. Satel - zdalne sterowanie systemem za pomocą komputera z dostępem do Internetu

 

Pewną ekstrawagancją, którą również możemy zrealizować w systemach inteligentnych jest podłączenie urządzeń zraszających ogród do naszego systemu inteligentnego. Dzięki temu nie będziemy już musieli martwić się o to, czy po powrocie z wakacji przed domem zastaniemy spalony słońcem, pożółkły trawnik - system automatycznie o zaprogramowanych porach uruchomi zraszacze, pod warunkiem że akurat nie padał deszcz.

 

Satel - system automatycznego włączania zraszaczy
Fot. 6. Satel - zdalne sterowanie systemem za pomocą telefonu komórkowego

 

 

Manipulator sensoryczny INT-KSG

 

Przy takiej rozbudowanej funkcjonalności, niezbędnym dodatkiem staje się odpowiednie "centrum dowodzenia". Idealnym przykładem urządzenia, które w łatwy sposób pozwala korzystać z wszystkich dobrodziejstw systemu inteligentnego jest manipulator sensoryczny INT-KSG przeznaczony do central INTEGRA. Funkcje MAKRO, w które jest wyposażony, pozwalają uruchamiać nawet bardzo złożone czynności za pomocą wyświetlanych na jego ekranie Menu - w porównaniu ze sterowaniem za pomocą zwykłych manipulatorów, jest to duże udogodnienie.

Satel - Manipulator z klawiaturą sensoryczną  INT-KSG

Fot. 7. Satel - Manipulator sensoryczny INT-KSG

 

Więcej ciekawych rozwiązań, które mogą stać się źródłem inspiracji znaleźć można na portalu tematycznym www.mieszkajbezpiecznie.pl. Zapraszamy do jego odwiedzenia wszystkich zainteresowanych nie tylko bezpieczeństwem, ale także podniesieniem wygody codziennego życia.

 


 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Satel Sp. z.o.o.


Zobacz także
Systemy zabezpieczeń technicznych - przegląd oferty producentów

Systemy zabezpieczeń technicznych - przegląd oferty producentów

Techniczne systemy zabezpieczeń służą do zabezpieczanie pomieszczeń, zwłaszcza... ¬ więcej...

 
Videodomofony Dahua

Videodomofony Dahua

Domofony i videodomofony są urządzeniami stosowanymi w celu zapewnienia kontroli... ¬ więcej...

 
Wbudowana inteligencja w nowych kamerach sieciowych Bosch

Wbudowana inteligencja w nowych kamerach sieciowych Bosch

Kamery dozorowane najczęściej dobierane są pod kątem poziomu szczegółowości.... ¬ więcej...

 
dhpolska
All rights reserved © 2004-2018 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj