Ogrzewanie domu kominkiem - system DGP

artykuł promocyjny


DGP to system kanałów (rur elastycznych) rozprowadzających ciepłe powietrze z kominka po całym domu. System Dystrybucji Gorącego Powietrza to zatem układ elementów rozchodzących się promieniście od kominka do poszczególnych pomieszczeń. Taki układ grzewczy wymaga wcześniejszego przygotowania, projektu pozwalającego na wymiarowanie instalacji oraz przemyślanej lokalizacji samego kominka.

 

Funkcjonowanie DGP w budynku

 

Działanie systemu dystrybucji gorącego powietrza jest bardzo proste i polega na ogrzewaniu samego wkładu kominkowego, który następnie ciepło to oddaje powietrzu. Bardzo ważna jest tu konstrukcja kominka oraz wykorzystanie elementów typowych dla systemów kominkowergo ogrzewania. 

 

  • Ogień w kominku rozgrzewa wkład kominkowy, który z kolei, dzięki swojej konstrukcji bardzo wydajnie oddaje to ciepło powietrzu, które znajduje się w jego pobliżu.
  • Powietrze musi napływać do kominka by sie ogrzać. Realizowane jest to przez specjalny kanał nawiewny, przez szczelinę miedzy obudowa a wkładem kominkowym, czy też przez kratki w kapie kominka.
  • rura spalinowa odprowadzajaca produkty spalania do komina również oddaje swoje ciepło powietrzu
  • kolejny etap wykorzystuje zbudowany wcześniej układ DGP, którym ogrzane powietrze jest transportowane do różnych pomieszczeń w budynku
  • Ogrzane w ten sposób powietrze jest transportowane za pomocą systemu nawiewu DGP do różnych pomieszczen w budynku

DGP - schemat instalacji

fot.: Prodmax - system DGP

 

 

Ważne

Kominek bez elementów rozprowadzających powietrze pozwala ogrzać jedynie pomieszczenie, w którym jest zamontowany. Innym sposobem funkcjonowania kominka jako źródła ciepła do ogrzewania całego domu jest płaszcz wodny. Sprawdź >> System DGP, czy płaszcz wodny - jaki kominek wybrać

 

 

Planowanie systemu DGP w domu - projekt, wykonanie, na co zwrócić uwagę

 

Instalacja działająca na bazie DGP wymaga indywidualnego podejścia i projektu wykonanego na poziomie innych instalacji w domu. Kluczowa jest tu wydajność rozumiana jako zdolność powietrza do pokonania odległości od kominka do wylotu przewodu grzewczego. Jego siłą napędową jest różnica temperatury wywołująca ruch ciepłego powietrza ku górze. Na tej podstawie określa się skuteczność instalacji, czyli możliwość zapewnienia dotarcia powietrza do każdego z zaplanowanych pomieszczeń. Co więcej powietrze musi spełniać także kryterium odpowiedniej temperatury, czyli takiej która wystarczy do ogrzania nawet najdalszych pokoi. Ze skutecznością działania DGP wiąże się też sposoób rozchodzenia się powietrza.

 

  • System kominkowe - grawitacyjny, czy wymuszony

Jeśli układ grzewczy nie jest zbytnio rozbudowany wystarczy układ napędzany siłą grawitacji. Przyjmuje się, że komienk zasilający przewody o długości maksymalnie 5 m zapewni dobrą wydajność. Taki układ jest znacznie tańszy, co często stanowi jego najważniejszy atut. Do ogrzania większego metrażu konieczne jest włączenie kolejnego elementu w budowie systemu. Aparat nawiewny zasysa powietrze z okapu kominka i wymusza jego cyrkulację nawet na duże odległości. 

System DGP w domu z kominkiem

fot.: W budowie systemu DGP duże znaczenie ma dobór również samego wkładu, który zawsze zależy od powierzchni, którą ma ogrzać, tym samym rozbudowa systemu kanałów bez wymiany kominka nie sprawdzi się pod względem efektywności pracy

 

 

Budowa systemu DGP - schemat instalacji

 

Projektowanie i budowa instalacji z systemem dystrybucji gorącego powietrza podlega przepisom prawa. Obowiązującym dokumentem w tej kwestii jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie Dz. U. Nr 75 z 2002 poz. 690  § 132

Obok kominka i kanałów w instalacji DGP ważne jest komin, czyli system odprowadzenia spalin oraz sprawna wentylacja nawiewno - wywiewna całego pomieszczeń.



Przeczytaj także:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Prodmax




Zobacz także
Przegląd szlifierek kątowych Makita do prac budowlanych

Przegląd szlifierek kątowych Makita do prac budowlanych

Szlifierki kątowe Makita to wydajne elektronarzędzia o niezwykle przemyślanej konstrukcji.... ¬ więcej...
 
Dodatki do ogrzewania 2024 - kto może liczyć na dofinansowania

Dodatki do ogrzewania 2024 - kto może liczyć na dofinansowania

W 2024 roku będą obowiązywać kolejne regulacje mające na celu wspieranie polskich... ¬ więcej...
 
Ulga termomodernizacyjna 2024 - jak zyskać 53 tys. zł?

Ulga termomodernizacyjna 2024 - jak zyskać 53 tys. zł?

Rozliczając roczne zeznanie podatkowe, możemy skorzystać z jednej z ulg podatkowych,... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet









Facebook