zwiń
gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Instal-Projekt   logo Daikin

Junkers

Buderus  Hewalex

nVent     Galmet

   Dragon Kotły

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

logo Wilo   De Dietrich

ZĘBIEC   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet     REGULUS-system


Intersoft

    Grupa Armatura

Immergas

Akra    Lindab

znajdź fachowca

Instal-Projekt - grzejniki


Więcej niż grzejnik

aktualizacja: 05-09-2018, 08:26 – artykuł promocyjny


O tym, jak znacząco zmieniła się rola grzejnika we wnętrzach, świadczy jego awans z  pozycji elementu instalacyjnego do rangi dekoracyjnej, eksponowanej rzeźby. Dostępne dziś grzejniki dekoracyjne to produkty o różnorodnych, niejednokrotnie awangardowych kształtach, które równie dobrze mogłyby być interesującymi eksponatami w galerii sztuki współczesnej.

W formach jakie przybierają dziś niektóre grzejniki dekoracyjne z trudem można dostrzec cechy świadczące o podstawowej - grzewczej funkcji tych produktów. Wiele z nich  zdecydowanie bardziej przypomina dzieła sztuki użytkowej, niż elementy instalacyjne. Intrygujące, rzeźbiarskie formy powodują, że podstawowa funkcja użytkowa staje się niejako drugorzędna. Główną rolę gra tu wzór, forma, kształt i kolor.

Potwierdzeniem rosnącej rangi grzejnika jest bez wątpienia fakt, iż stał się on przedmiotem  kreacji artystycznej wielu światowych sław deignu. Massimo Iosa Ghino tworzył artystyczne formy grzejników dla włoskiej firmy Antrax.  Karim Rashid, w tym roku zaprojektował firmie Id-ee grzejnik „RocKandRoll” przypominający wertykalną instalację  złożoną z ułożonych na sobie kamieni.  W naszym kraju prekursorem w designerskim podejściu do projektowania grzejników jest firma INSTAL-PROJEKT. Tworząc swoje kolekcje firma współpracowała między innymi z Adamem Pulwickim i Karoliną Rybarczyk oraz Marcin Jędrzakiem.

 

 

Awangarda na salonach

 

Miłośnicy odważnych, awangardowych rozwiązań chcący nadać swemu wnętrzu wyjątkowy charakter  mają niepowtarzalną okazję dokonania tego za pomocą tzw. „grzejników – rzeźb”.  Takie grzewcze dzieła znaleźć można zwłaszcza w ofercie włoskich producentów. Grzejnik w kształcie sylwetki kobiety i mężczyzny  („Oreste & Emma” prod. Antrax), czy w formie wiszącej z sufitu tuby imitującej lampę („Tiki” prod. Ad Hoc) to propozycje, dzięki którym każde wnętrze zyska oryginalny wyraz.

 

Grzejnik Oreste&Emma, producent AntraxGrzejnik Inventio, producent INSTAL-  PROJEKT

fot.: Grzejnik Oreste&Emma, producent Antrax        fot.: Grzejnik Inventio, producent INSTAL-  PROJEKT

 

Ci, którzy wolą mniej zobowiązujące formy mogą wybierać w ofercie abstrakcyjnych i regularnych wzorów.  Interesującym przykładem tego typu rozwiązań są nowe kreacje firmy INSTAL-PROJEKT w postaci grzejników „Puls” i „Tower”. To odważne propozycje o zdecydowanej i regularnej formie, przypominające artystyczne, nieco industrialne instalacje. Produkty te świetnie sprawdzają się nie tylko w aranżacjach nowoczesnych mieszkań lub loftów, ale też w klasycznych wnętrzach. Przy odpowiedniej ekspozycji mogą stać się w nich pierwszoplanowym elementem dekoracyjnym.

 

INSTAL-PROJEKT: Grzejnik Puls, producent INSTAL-PROJEKT

fot.: Grzejnik Puls, producent INSTAL-PROJEKT

 

 

Panelowe obrazy

 

Najpopularniejszą formą grzewczą wybieraną przez zwolenników minimalizmu ale też przez projektantów wnętrz są dekoracyjne grzejniki panelowe. Są to produkty o dużych, czołowych powierzchniach radiacyjnych (najczęściej płaskich), których niewątpliwym atutem jest fakt, iż ukrywają one wszystkie elementy instalacyjne i hydrauliczne. Polską nowością w tego rodzaju rozwiązaniach jest grzejnik „Inventio” firmy INSTAL-PROJEKT. Produkt ten charakteryzuje się przede wszystkim oszczędną, elegancką formą, wyznaczoną przez dużą płaszczyznę ekranu. Dostępny jest on w wersji lakierowanej w jednym z 37 kolorów z palety firmy) lub też w wersji z nadrukiem, którym może być artystyczne czarno-białe zdjęcie twarzy kobiety autorstwa Szymona Brodziaka, zabawnej grafiki Anny Żelazowskiej lub zdjęcia Marcina Klabana w stylizacji Marty Gessler.

Propozycja płaskich grzejników, na których można nanieść swój ulubiony wzór bądź wybrane zdjęcie to rozwiązanie, które z pewnością docenią indywidualiści, którzy w ten sposób mają możliwość podkreślenie indywidualnego. Pochodną także panelową  propozycją w ofercie INSTAL-PROEJKT jest też grzejnik „Indivi”, który od „Invenito” różni się tym ze zamiast ekranu posiada wbudowane lustro.  Rozwiązanie idealnie sprawdzi się zwłaszcza w małych pomieszczeniach: łazience lub przedpokoju.

Płaskie grzejniki, dzięki swej dużej powierzchni dają szerokie możliwości ożywiania wnętrza nie tylko kolorem i fakturą, ale też kształtem. Dostępne są nie tylko w formie minimalistycznych, prostokątnych płyt, ale także w bardziej wyszukanych, nieregularnych kształtach. Jak wymyślne postaci może przyjmować grzejnik panelowy można się przekonać poznając ofertę włoskiej firmy Cordivari. Za przykład może tu posłużyć chociażby grzejnik „Movie”, którego wzór zdradza wyraźne inspiracje taśmą filmową lub też cała linia grzejników „Badge” z charakterystycznymi wycięciami urozmaicającymi gładką powierzchnię płyty grzewczej. 

 

 INSTAL-PROJEKT- grzejnik Zebra, producent INSTAL-PROJEKTINSTAL-PROJEKT - grzejnikMovie, producent Codivari

fot.: Grzejnik Zebra, producent INSTAL-PROJEKT           fot.: Grzejnik Movie, producent Codivari       

 

 

Drabinka w nowych szatach

 

Mimo, iż grzejniki wchodząc na salony przeszły ogromną rewolucję designu, to w miejscach takich jak łazienka wciąż niekwestionowanym przebojem jest tradycyjna „drabinka”. Ale i w tym  rodzaju, wydawałoby się bardzo prostych grzejników, producenci nie powiedzieli ostatniego słowa. Główne zmiany jakie można zaobserwować w tych produktach to dążenie do minimalizmu i oszczędności formy oraz ukrywania elementów instalacyjnych. Dobrym przykładem potwierdzającym ten trend jest grzejnik „Zebra” (prod. INSTAL-PROJEKT). To nietypowa, designerska forma zainspirowana kodem kreskowym, gdzie dzięki nowatorskim rozwiązaniom konstrukcyjnym ukryto wszelkie podłączenia i odpowietrzniki. Warto w tym miejscu zauważyć, że dzięki tym wzorniczym zmianom tradycyjna drabinka kojarzona dotychczas z łazienką zyskała bardziej uniwersalne zastosowania.

Jak pokazują przykłady grzejników o szczególnie eleganckiej linii - „Stick” i „Retto” (prod. INSTAL-PROJEKT) to praktyczne rozwiązanie do każdego wnętrza. Podobne nowatorskie formy podejścia do projektowania drabinki łazienkowej można też znaleźć w ofercie takich producentów jak Deltacalor („Move system”), Brem („Attimi do natura”) czy Cordivari (cała oferta z linii „Inox”). Większość z wymienionych tu grzejników drabinkowych ma tę zaletę, że posiadają one także dedykowane do nich relingi oraz wieszaki zwiększające ich funkcjonalność i urozmaicające formę. To kolejne potwierdzenie tezy, że grzejnik jest dziś produktem wielofunkcyjnym. Dzięki niemu wnętrza stają się nie tylko ciepłe ale też modne i nowoczesne.

 

Kontakt w sprawie produktów:

INSTAL-PROJEKT Gawłowscy, Ścierzyńscy Sp. J.
tel. 054 235 59 05
www: www.instalprojekt.com.pl
mail: wyślij wiadomość

Zobacz także
Inteligentny system sterowania ogrzewaniem NEA SMART 2.0

Inteligentny system sterowania ogrzewaniem NEA SMART 2.0

Optymalna temperatura powietrza w domu to czynnik mający ogromny wpływ na zdrowie... ¬ więcej...

 
Jaki grzejnik pionowy do salonu wybrać

Jaki grzejnik pionowy do salonu wybrać

Wymarzony, idealny dom musi być nie tylko pięknie zaaranżowany, ale również... ¬ więcej...

 
Zalety zrównoważonej instalacji grzewczej

Zalety zrównoważonej instalacji grzewczej

Sprawne podłączenie i odpowiednie wyregulowanie hydrauliczne instalacji grzewczej... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
regulus