zwiń
gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Instal-Projekt   logo Daikin

Junkers

Buderus  Hewalex

nVent     Galmet

   Dragon Kotły

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

logo Wilo   De Dietrich

ZĘBIEC   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet     REGULUS-system


Intersoft

    Grupa Armatura

Immergas

Akra    Lindab

znajdź fachowca

Junkers - patron


Kotły gazowe - przegląd

aktualizacja: 06-09-2019, 09:29 – artykuł promocyjny


Kotły gazowe to urządzenia grzewcze służące nie tylko do ogrzewania domu, ale również do zapewnienia ciepłej wody użytkowej. W ostatnich latach rozwiązanie to cieszy się sporą popularnością w polskich gospodarstwach domowych. Wynika to głównie z bardzo dużej dostępności paliwa, a także stosunkowo niskich kosztów ogrzewania. Innymi czynnikami, które zdecydowanie wpływają na atrakcyjność kotłów gazowych są: prostota obsługi, stała gotowość do pracy oraz fakt, iż zajmują niewielką powierzchnię.

 

Kryteria doboru kotła gazowego

 

Na rynku znajduje się bogata oferta kotłów gazowych, a podstawowymi kryteriami ich doboru są:

  • sposób montażu: stojący lub wiszący
  • pełnione funkcje: jednofunkcyjny lub dwufunkcyjny
  • budowa komory spalania: z otwartą komorą spalania lub zamkniętą
  • sposób działania: tradycyjne i kondensacyjne.

 

 

Kotły wiszące i stojące

 

Kotły gazowe stojące najczęściej umieszczane są w odzielnym pomieszczeniu, ze względu na to, iż wyposażone są w żeliwny wymiennik ciepła. Są one cięższe i większe niż wiszące, ale trwalsze (z wymiennikami żeliwnymi mogą pracować nawet 20-25 lat). Ponadto kotły stojące są mniej awaryjne, gdzyż wiele elementów instalacji znajduje się poza kotłem.

Kotły gazowe wiszące są urządzeniami wyposażonymi w palniki o płynnej regulacji mocy, dzięki czemu możliwe jest szybkie dopasowanie wydajności do potrzeb. Kotły wiszące są tańsze i mniejsze od stojących. Wyposażone są we wszystkie elementy niezbędne do właściwego funkcjonowania instalacji grzewcze. W przypadku kotłów gazowych stojących elementy te zazwyczaj trzeba dokupić.

 

Kocioł gazowy wiszący

fot.: Junkers

 

 

Kotły gazowe jedno- i dwufunkcyjne

 

Kotły gazowe jednofunkcyjne służą tylko do ogrzewania wody krążącej w instalacji grzewczej. Aby mieć ciepłą wodę trzeba koniecznie dokupić do kotła zasobnik c.w.u. lub podgrzewacz wody. Kotły te pełnią wówczas dwie funkcje, lecz nadal nazywane są kotłami jednofunkcyjnymi z zasobnikiem. Kotły jednofunkcyjne mogą być zarówno stojące, jak i wiszące.
 

Tradycyjny kocioł wiszący jednofunkcyjny EOLO SUPERIOR 32 KW PLUS ImmergasTradycyjny kocioł dwufunkcyjny przepływowy SUPERIOR KW Immergas

     fot.: kocioł jednofunkcyjny Immergas         fot.: kocioł dwufunkcyjny Immergas

 

Kotły gazowe dwufunkcyjne występują głównie w wersji wiszącej. Urządzenia te wyposażone są w dodatkowy przepływowy wymiennik do podgrzewania wody, dzięki czemu można nim ogrzewać dom i wodę użytkową. Kocioł dwufunkcyjny przełącza się na podgrzewanie wody dopiero po odkręceniu kranu z ciepłą wodą. Kotły gazowe dwufunkcyjne są mniejsze i tańsze niż jednofunkcyjne z zasobnikiem.

 

Buderus - kocioł gazowy jednofunkcyjny Logamax plus GB072Buderus - kocioł gazowy dwufunkcyjny  Logamax U052/54K

fot.: Buderus


 

Kotły gazowe z otwartą i zamkniętą komorą spalania

 

Kotły gazowe z otwartą komorą spalania stosowane są w kotłach tradycyjnych. Czerpią one powietrze bogate w tlen, potrzebny do spalania, z pomieszczenia, w którym się znajdują, a przewód spalinowy musi być wyprowadzony do komina.

 

Kocioł wiszący jednofunkcyjny

fot.: Junkers

 

Kotły gazowe z zamkniętą komorą spalania nazywane są również kotłami "turbo". Pobierają one powietrze do spalania za pomocą podwójnej współosiowej rury. Spaliny natomiast są odprowadzane na zewnątrz tą samą rurą nawiewno-wywiewną wyprowadzoną ponad dach lub przez ścianę zewnętrzną. Kotły turbo mogą pracować jako kocioł ogrzewający instalację centralnego ogrzewania lub współpracować z zasobnikiem ciepłej wody - do przygotowania ciepłej wody użytkowej. W wersji z zamknietą komorą spalania produkowane są tylko kotły gazowe wiszące oraz kotły kondensacyjne. Kocioł z zamknietą komorą spalania może byc umieszczony w dowolnym pomieszczeniu, najczęściej w kuchni lub łazience. Kotły gazowe z zamknietą komorą spalania są droższe od kotłów z otwartą komorą. Ponadto są one bezpieczniejsze, gdyż spaliny nie wydostają się poza kocioł. Kotły z zamkniętą komorą spalania są mniejsze niż te z otwartą komorą (najmniejszy ma zaledwie 23 cm głębokości).

 

 

Kotły gazowe tradycyjne i kondensacyjne

 

Kotły te na pierwszy rzut oka niczym sie nie różnią. Jednym z czynników, który je różnicuje jest sprawność. Kotły gazowe tradycyjne posiadają sprawność, nieprzekraczającą 100%. Podczas gdy sprawność kotłów kondensacyjnych, w których następuje odzykiwanie ciepła pary wodnej, może osiągnąć 109%.

 

Junkers - kocioł gazowy tradycyjny ExcellentAuer Polska - kocioł Pulsator - pulsacyjny kondensacyjny kocioł gazowy Buderus - Gazowy kondensacyjny kocioł stojący Logano plus GB212     

     fot.: Junkers                     fot.: Auer Polska                     fot.: Buderus                 

 

W kotłach kondensacyjnych znajduje się dodatkowy wymiennik, w którym z pary wodnej odbierane jest ciepło. Kotły te są droższe od tradycyjnych oraz wymagają dodatkowych nakładów finansowych związanych z faktem, że powstające skropliny (kondensat) są silnie korozyjne i przewody kominowe muszą być ze stali nierdzewnej. Zarówno kotły tradycyjne, jak i kondensacyjne mogą być jedno- lub dwufunkcyjne. Wśród tradycyjnych kotłów gazowych zdecydowaną większość stanowią kotły z otwartą komorą spalania. Podczas gdy kotły kondensacyjne występują tylko i wyłącznie w wersji z zamkniętą komorę spalania.   

 

 

Zobacz także:


      

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Buderus, Junkers, Immergas, Auer Polska

Zobacz także
Pulsator - gazowy kocioł kondensacyjny marki Auer

Pulsator - gazowy kocioł kondensacyjny marki Auer

Według ekspertów rynku nieruchomości średni metraż domu oddawanego do użytku... ¬ więcej...

 
Dlaczego należy montować filtr magnetyczny do instalacji C.O.

Dlaczego należy montować filtr magnetyczny do instalacji C.O.

Grzejniki C.O. są zazwyczaj wykonane ze stali węglowej, która jest wysoce... ¬ więcej...

 
Jaki kocioł c.o. na ekogroszek wybrać

Jaki kocioł c.o. na ekogroszek wybrać

Ekologiczny, wydajny i energooszczędny kocioł c.o. wkrótce stanie się standardem... ¬ więcej...

 All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet