zwiń
gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Instal-Projekt   logo Daikin

Junkers

Buderus  Hewalex

nVent     Galmet

   Dragon Kotły

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

logo Wilo   De Dietrich

ZĘBIEC   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet     REGULUS-system


Intersoft

    Grupa Armatura

Immergas

Akra    Lindab

znajdź fachowca

Junkers - patron


Kotły olejowe

aktualizacja: 19-01-2018, 09:54 – artykuł promocyjny


Kotły olejowe zaliczane są do jednych z najbardziej popularnych rozwiązań stosowanych do ogrzewania budynków. Znajdują one zastosowanie głównie w miejscach, które nie są objęte siecią gazową oraz tam, gdzie można wybrać dowolnego dostawcę oleju opałowego.

 

Kotły olejowe gwarantują podobny komfort ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody jak kotły gazowe. Jednak ich minusem są wyższe koszty eksploatacyjne. Paliwem stosowanym w kotłach olejowych jest olej opałowy lekki, który charakteryzuje się obniżoną zawrtością siarki. Jest to paliwo wydajne, o dużej efektywności spalania.

fot.: Lumo - kocioł olejowo-gazowy Eurolumo przystosowany jest do opalania olejem lub gazem w zależności od zastosowanego palnika

 

Rodzaje i funkcje kotłów olejowych

 

Wybór kotłów olejowych jest mniejszy niż kotłów gazowych. Kotły olejowe mogą być jedno- lub dwufunkcyjne. Kotły jednofunkcyjne ogrzewają wodę tylko do c.o., natomiast kotły dwufunkcyjne, poza ogrzewaniem pomieszczeń, zajmują się też podgrzewaniem wody. W ofercie kotłów olejowych występują także kotły kondensacyjne, które poza normalną pracą, mogą odzyskiwać ciepło ze skroplonej pary wodnej. Wśród kotłów olejowych dominują kotły stojące jednofunkcyjne przystosowane do współpracy z wolno stojącym zasobnikiem c.w.u. lub urządzenia kompaktowe - z zasobnikiem wbudowanym. Kotły olejowe dwufunkcyjne i wiszące są znacznie mniej popularne, bowiem znajdują się w ofercie zaledwie kilku firm, które najbardziej specjalizują się w produkcji urządzeń spalajacych olej. Podobna sytuacja przedstawia się w przypadku kotłów olejowych kondensacyjnych, których wybór jest także niewielki. Budowa kotłów na olej opałowy jest podobna do kotłów gazowych, a elementami, który  zdecydowanie odróżnia je od siebie, są palniki. W kotłach olejowych montowane są palniki nadmuchowe, które nazywane są również wentylatorowymi. W palnikach tego typu ciśnienia powietrza i oleju są tak regulowane, aby ograniczać do minimum emisję szkodliwych związków.

Buderus - kondensacyjny kocioł olejowy Logano GB125

fot.: Buderus

 

 

Palniki nadmuchowe w kotłach na olej opałowy

 

Palnik kotła olejowego Jednostopniowa regulacja palnika kotła olejowego oznacza włącznie lub wyłącznie palnika zależnie od zapotrzebowania na ciepło. Natomiast zastosowanie palnika z dwustopniwą regulacją daje możliwość wyboru, z jaką mocą ma pracować kocioł, gdyż na pierwszym stopniu pracuje on z mniejszą mocą, a na drugim z mocą niminalną. Wykorzystanie w kotłach palnika z dwustopniową regulacją jest rozwiązaniem, które zapewnia bardziej ekonomiczną pracę systemu grzewczego. Palnik w kotłach olejowych jest wyposażony w system zabezpieczeń, kontrolujący pracę układu. System ten gwarnatuje, że w sytuacji nieprawidłowego działania, palnik jest wyłączany, a dopływ paliwa – odcięty. Zmiana palnika w kotłach olejowych daje możliwość wykorzystania tego kotła jako gazowego. Na rynku dostępne są również dwupaliwowe, które umożliwiają zmianę paliwa z z olejowego na gazowe i odwrotnie, bez konieczności wymiany palnika. Jenakże palniki dwupaliwowe są rzadko stosowane ze względu na ich wysoką cenę.

Kotły olejowe są produkowane zazwyczaj w wariancie stojącym do montażu w wydzielonym pomieszczeniu, które powinno spełniać określone wymagania budowlane i instalacyjne. Małe kotły na olej opałowy dostępne są także jako „kotły mieszkaniowe”, które można zamontować bezpośrednio w pomieszczeniu mieszkalnym (np. w kuchni).

 

 

Ogrzewanie i częste wyjazdy

 

Kotły olejowe są doskonałą alternatywą dla osób, które cenią sobie wygodę i komfort. Są idealne dla tych, którzy często wyjeżdżają i chcą mieć pewność, że po powrocie, w domu będzie ciepło. Jest to także idealne rozwiązanie w sytuacji braku możliwości podłączenia do gazociągu. Przy większych nakładach instalacyjnych, istnieje możliwość zupełnej automatyzacji kotła lub sterowania nim za pomocą sms. Ta funkcja jest przydatna, gdy wraca się do domu o nie równych porach, wystarczy tylko podnieść temperaturę i zaraz robi się ciepło. Kotły olejowe pomagają zaoszczędzić czas, nie trzeba organizować opału wynosić popiołu i rusztować. Zaletą tych kotłów jest niewątpliwie możliwość wymiany palnika tak, aby mógł spalać gaz.

 

 

Urządzenia zabezpieczające kotły olejowe

 

  • zawór bezpieczeństwa, ochraniajacy kocioł przed nadmiernym wzrostem ciśnienia;
  • termostat bezpieczeństwa, który ma za zadanie chronić przed nadmiernym wzrostem temperatury wody w kotle;
  • fotokomórka, która odcina dopływ oleju w momencie zaniku płomienia;
  • przeponowe naczynie wzbiorcze.
  • Rozwiązaniem, które standardowo stosuje się w kotłach olejowych, do regulowania pracy kotła jest ręcznie regulowany termostat i termometr mierzący temperaturę wody zasilającej instalację grzewczą.  Czasami, choć jeszcze rzadko, kotły olejowe mają fabrycznie zamontowane termostaty pokojowe lub automatykę pogodową.


Sprawność kotłów olejowych renomowanych producentów waha się od 92% do 94%, a
Kondensacyjne kotły olejowe pracują ze sprawnością do 103%.

 

 

Producenci kotłów olejowych:

 

  • Buderus
  • De Dietrich
  • Viessmann
  • Wolf Technika Grzewcza


 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Redakcja
Zdjęcia: Buderus, Lumo

Zobacz także
Pulsator - gazowy kocioł kondensacyjny marki Auer

Pulsator - gazowy kocioł kondensacyjny marki Auer

Według ekspertów rynku nieruchomości średni metraż domu oddawanego do użytku... ¬ więcej...

 
Dlaczego należy montować filtr magnetyczny do instalacji C.O.

Dlaczego należy montować filtr magnetyczny do instalacji C.O.

Grzejniki C.O. są zazwyczaj wykonane ze stali węglowej, która jest wysoce... ¬ więcej...

 
Jak dobrać palnik do kotła

Jak dobrać palnik do kotła

Troska oraz stosowanie przyjaznych dla środowiska rozwiązań to jeden z najważniejszych... ¬ więcej...

 All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet