gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Instal-Projekt   logo Daikin

Junkers

Buderus  Hewalex

nVent     Galmet

Beretta   Dragon Kotły

  Esbe

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

logo Wilo   De Dietrich

Prandelli  Roth Polska

Brötje Heizung   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet     REGULUS-system


Intersoft

    Grupa Armatura

Immergas

Akra   Lindab

ZĘBIEC

znajdź fachowca

Junkers - patron


Kotły olejowe

aktualizacja: 19-01-2018, 09:54 – artykuł promocyjny


Kotły olejowe zaliczane są do jednych z najbardziej popularnych rozwiązań stosowanych do ogrzewania budynków. Znajdują one zastosowanie głównie w miejscach, które nie są objęte siecią gazową oraz tam, gdzie można wybrać dowolnego dostawcę oleju opałowego.

 

Kotły olejowe gwarantują podobny komfort ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody jak kotły gazowe. Jednak ich minusem są wyższe koszty eksploatacyjne. Paliwem stosowanym w kotłach olejowych jest olej opałowy lekki, który charakteryzuje się obniżoną zawrtością siarki. Jest to paliwo wydajne, o dużej efektywności spalania.

fot.: Lumo - kocioł olejowo-gazowy Eurolumo przystosowany jest do opalania olejem lub gazem w zależności od zastosowanego palnika

 

Rodzaje i funkcje kotłów olejowych

 

Wybór kotłów olejowych jest mniejszy niż kotłów gazowych. Kotły olejowe mogą być jedno- lub dwufunkcyjne. Kotły jednofunkcyjne ogrzewają wodę tylko do c.o., natomiast kotły dwufunkcyjne, poza ogrzewaniem pomieszczeń, zajmują się też podgrzewaniem wody. W ofercie kotłów olejowych występują także kotły kondensacyjne, które poza normalną pracą, mogą odzyskiwać ciepło ze skroplonej pary wodnej. Wśród kotłów olejowych dominują kotły stojące jednofunkcyjne przystosowane do współpracy z wolno stojącym zasobnikiem c.w.u. lub urządzenia kompaktowe - z zasobnikiem wbudowanym. Kotły olejowe dwufunkcyjne i wiszące są znacznie mniej popularne, bowiem znajdują się w ofercie zaledwie kilku firm, które najbardziej specjalizują się w produkcji urządzeń spalajacych olej. Podobna sytuacja przedstawia się w przypadku kotłów olejowych kondensacyjnych, których wybór jest także niewielki. Budowa kotłów na olej opałowy jest podobna do kotłów gazowych, a elementami, który  zdecydowanie odróżnia je od siebie, są palniki. W kotłach olejowych montowane są palniki nadmuchowe, które nazywane są również wentylatorowymi. W palnikach tego typu ciśnienia powietrza i oleju są tak regulowane, aby ograniczać do minimum emisję szkodliwych związków.

Buderus - kondensacyjny kocioł olejowy Logano GB125

fot.: Buderus

 

 

Palniki nadmuchowe w kotłach na olej opałowy

 

Palnik kotła olejowego Jednostopniowa regulacja palnika kotła olejowego oznacza włącznie lub wyłącznie palnika zależnie od zapotrzebowania na ciepło. Natomiast zastosowanie palnika z dwustopniwą regulacją daje możliwość wyboru, z jaką mocą ma pracować kocioł, gdyż na pierwszym stopniu pracuje on z mniejszą mocą, a na drugim z mocą niminalną. Wykorzystanie w kotłach palnika z dwustopniową regulacją jest rozwiązaniem, które zapewnia bardziej ekonomiczną pracę systemu grzewczego. Palnik w kotłach olejowych jest wyposażony w system zabezpieczeń, kontrolujący pracę układu. System ten gwarnatuje, że w sytuacji nieprawidłowego działania, palnik jest wyłączany, a dopływ paliwa – odcięty. Zmiana palnika w kotłach olejowych daje możliwość wykorzystania tego kotła jako gazowego. Na rynku dostępne są również dwupaliwowe, które umożliwiają zmianę paliwa z z olejowego na gazowe i odwrotnie, bez konieczności wymiany palnika. Jenakże palniki dwupaliwowe są rzadko stosowane ze względu na ich wysoką cenę.

Kotły olejowe są produkowane zazwyczaj w wariancie stojącym do montażu w wydzielonym pomieszczeniu, które powinno spełniać określone wymagania budowlane i instalacyjne. Małe kotły na olej opałowy dostępne są także jako „kotły mieszkaniowe”, które można zamontować bezpośrednio w pomieszczeniu mieszkalnym (np. w kuchni).

 

 

Ogrzewanie i częste wyjazdy

 

Kotły olejowe są doskonałą alternatywą dla osób, które cenią sobie wygodę i komfort. Są idealne dla tych, którzy często wyjeżdżają i chcą mieć pewność, że po powrocie, w domu będzie ciepło. Jest to także idealne rozwiązanie w sytuacji braku możliwości podłączenia do gazociągu. Przy większych nakładach instalacyjnych, istnieje możliwość zupełnej automatyzacji kotła lub sterowania nim za pomocą sms. Ta funkcja jest przydatna, gdy wraca się do domu o nie równych porach, wystarczy tylko podnieść temperaturę i zaraz robi się ciepło. Kotły olejowe pomagają zaoszczędzić czas, nie trzeba organizować opału wynosić popiołu i rusztować. Zaletą tych kotłów jest niewątpliwie możliwość wymiany palnika tak, aby mógł spalać gaz.

 

 

Urządzenia zabezpieczające kotły olejowe

 

  • zawór bezpieczeństwa, ochraniajacy kocioł przed nadmiernym wzrostem ciśnienia;
  • termostat bezpieczeństwa, który ma za zadanie chronić przed nadmiernym wzrostem temperatury wody w kotle;
  • fotokomórka, która odcina dopływ oleju w momencie zaniku płomienia;
  • przeponowe naczynie wzbiorcze.
  • Rozwiązaniem, które standardowo stosuje się w kotłach olejowych, do regulowania pracy kotła jest ręcznie regulowany termostat i termometr mierzący temperaturę wody zasilającej instalację grzewczą.  Czasami, choć jeszcze rzadko, kotły olejowe mają fabrycznie zamontowane termostaty pokojowe lub automatykę pogodową.


Sprawność kotłów olejowych renomowanych producentów waha się od 92% do 94%, a
Kondensacyjne kotły olejowe pracują ze sprawnością do 103%.

 

 

Producenci kotłów olejowych:

 

  • Buderus
  • De Dietrich
  • Viessmann
  • Wolf Technika Grzewcza


 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Redakcja
Zdjęcia: Buderus, Lumo


Zobacz także
Zestawy mieszające PrimoBox AZB - kompletne, kompaktowe, estetyczne

Zestawy mieszające PrimoBox AZB - kompletne, kompaktowe, estetyczne

Rośnie popularność grup pompowych oraz innych prefabrykowanych układów hydraulicznych.... ¬ więcej...

 
Wysoki wydatek c.w.u. z nowym kotłem Victrix Zeus 25

Wysoki wydatek c.w.u. z nowym kotłem Victrix Zeus 25

Victrix Zeus 25 to nowy kocioł gazowy w ofercie marki Immergas. Jego rozmiar oraz... ¬ więcej...

 
Wąż do montażu kotłów gazowych

Wąż do montażu kotłów gazowych

Rozciągliwe węże do kotłów gazowych w ofercie marki Famas zostały wykonane... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet