Wyposażenie specjalistyczne łazienki dla niepełnosprawnych

aktualizacja: 20-03-2018, 08:48 – artykuł promocyjny


W Polsce podobnie jak i w innych krajach europejskich wzrasta liczba ludzi niepełnosprawnych. Charakterystyczne dla krajów rozwiniętych jest również starzejące się społeczeństwo, a jak wynika z przeprowadzonych badań około 50% ludzi powyżej 70 roku życia nie jest już w pełni sprawna.
 

Lehnen - produkty z serii Evolution
 

Lehnen - produkty z serii Funktion

 

W związku z powyższym rośnie zainteresowania działaniami mającymi na celu podniesienia jakości życia tych osób. Likwidacja barier architektonicznych jest jednym z podstawowych warunków, determinujących aktywność i integrację społeczną ludzi niepełnosprawnych. Problematyka właściwego zaprojektowania i wyposażenia pomieszczeń sanitarnych dla osób niepełnosprawnych jest istotnym zagadnieniem budownictwa bez barier.

 

Posiadając wiedzę o sposobie poruszania się i potrzebach ludzi niepełnosprawnych można zaprojektować pomieszczenia higieniczno-sanitarne o szerokiej dostępności i wysokiej funkcjonalności. Wymiary pomieszczenia (bez progów i różnic w poziomie posadzki) oraz minimalną szerokość wejścia określają przede wszystkim możliwości manewrowe oraz gabaryty wózka inwalidzkiego. Właściwy dobór i montaż urządzeń sanitarnych warunkuje możliwość samodzielnego korzystania z pomieszczenia sanitarnego.W fazie projektowej powinien być przewidziany również odpowiedni rodzaj posadzki antypoślizgowej, najlepiej z punktami orientacyjnymi dla osób niewidomych oraz glazura z kontrastowymi kolorami ułatwiającymi orientację osobom niedowidzącym.

 

Lehnen - produkty z serii Funktion
 

»  Punkt wc

Dłuższa i podwyższona miska ustępowa ułatwia transfer z wózka inwalidzkiego oraz wspomaga osoby starsze przy powstawaniu z miski. Dwie poręcze, w tym uchylna po stronie transferowej, służą do podciągania i asekuracji.
 

Lehnen - produkty z serii Evolution
 

Lehnen - punkt wc dla osób starszych i niepełnosprawnych


»  Punkt umywalkowy

Płaska i głęboka umywalka z wyprofilowaniem dla podparcia przedramion oraz poręcze po obu stronach to gwarancja komfortu użytkowania punktu umywalkowego. Dodatkowo zalecany jest montaż lustra uchylnego.
 

Lehnen - produkty z serii Funktion


»  Punkt natryskowy

Funkcjonalność punktu natryskowego w dużej mierze zależy od odpowiedniego doboru brodzika, który powinien być wbudowany równo z poziomem posadzki i charakteryzować się dużą odpornością na użytkowanie, tzn. chodzenie i jeżdżenie wózkiem. Stąd też najlepszym wyborem wydają się być brodziki ze stali nierdzewnej. Poręcze i siedziska prysznicowe należą do standardowego wyposażenia punktu prysznicowego.
 

Lehnen - podukty z serii Evolution


Niejako na uboczu łazienki dla osób niepełnosprawnych znajduje się kolejny temat, który w Polsce nie jest jeszcze zauważany ale w przodujących pod względem wrażliwości społecznej Skandynawii jest bardzo istotny: łazienka dla osób starszych.


Szybko starzejące się społeczeństwa Europy potrzebują nie tylko bezpiecznych koncepcji emerytalno-rentowych ale także bezpiecznych, wygodnych i przyjaznych im wnętrz, także łazienki. Łazienka dla osób starszych, pod względem wyposażenia,  znajduję się pomiędzy standardową łazienką dla osób młodych i w średnim wieku a łazienką dla osób niepełnosprawnych. Taka łazienka nie powinna przytłaczać nadmiarem produktów dla niepełnosprawnych, nie powinna być także natrętnym "memento mori". Receptą wydaje się być nowoczesne wzornictwo, ciepłe kolory wnętrz oraz produkty sanitarne wyposażane sukcesywnie w niezbędne poręcze i siedziska. O wielu sprawach należy pamiętać jednak już w fazie projektowej ewentualnie podczas remontu, który przeprowadzamy w wieku młodym lub średnim, który nie sprzyjają jeszcze myśli o starzeniu się. Niski brodzik prysznicowy, wygodna i przestronna kabina, odpowiednio wzmocnione ściany, które pozwolą na zainstalowanie poręczy, podświadome unikanie zbędnych przedmiotów, które mogą okazać się kiedyś przeszkodą i barierą. Produkty Koło i Lehnen mogą okazać się bardzo pomocne także w gustownym urządzeniu łazienki dla osób starszych.


Propozycje wyposażenia poszczególnych stref w łazience bez barier


Lehnen - strefa prysznicowaLehnen - strefa umywalki Lehnen - strefa umywalki
 
Lehnen - strefa wcLehnen - strefa wcLehnen - strefa wc  

 

 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Lehnen


All rights reserved © 2004-2018 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj