gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Geberit     KOLO  

logo VABO   Werit

Ferdom     Akra

Pipelife   Roth Polska

Grupa ArmaturaSanSwiss

Gamrat    

   Nibco

Invena     logo Wilo

Intersoft    

CED'OR   

SFA Poland Sp. z o.o.   Setma

Uponor

znajdź fachowca

Vabo - Patron działu Kanalizacja i odwodnienia


Zagospodarowanie wody deszczowej - MARLEY

aktualizacja: 09-08-2018, 09:27 – artykuł promocyjny


Woda deszczowa ze względu na swoją jakość daje możliwości wykorzystania do wielu zastosowań zamiast wody pitnej, której zużycie można przez to zmniejszyć nawet do 50%. Program Garantia® oferuje szeroki zakres objętości i form zbiorników podziemnych i naziemnych oraz gotowe rozwiązania systemowe do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej - pakiet Garden Comfort do wykorzystania wody deszczowej do podlewania ogrodu oraz pakiet Premium do wykorzystania wody deszczowej także w domu do zasilania spłuczek WC i pralek.

 

ZOBACZ >> Sposób na oszczędność wody - zbiorniki na deszczówkę

 

 

Zbiorniki podziemne serii Cristall® i Columbus

 

Wszystkie zbiorniki są seryjnie wyposażone w szyb z nakładką teleskopową o regulowanej wysokości. Regulacja kąta nachylenia nakładki teleskopowej do 5° pozwala dostosować położenie pokrywy do ukształtowania terenu. Szyb do zbiornika CRISTALL® jest regulowany w zakresie 47 - 95 cm, a do zbiornika COLUMBUS w zakresie 22 - 70 cm poprzez skrócenie. Istnieje możliwość przedłużenia szybu o 10 cm przy pomocy teleskopowej nakładki pod pokrywę. Forma zbiorników została tak zaprojektowana, aby były one w stanie znosić obciążenia dynamiczne wywołane ruchem samochodów osobowych. Ponadto stabilna konstrukcja umożliwia posadowienie zbiorników poniżej poziomu wód gruntowych - w przypadku CRISTALL® do 50 cm, w przypadku COLUMBUS do 80 cm (przykrycie gruntem min. 80 cm).

Zbiorniki nie są zgrzewane, lecz wykonane z jednej formy, co zapewnia długotrwałą szczelność. Polietylenowe ściany zbiorników charakteryzują się wysoką gładkością, co ułatwia ewentualne czyszczenie zbiorników w trakcie eksploatacji. W ramach oferty GARANTIA® dostępne są również rozwiązania z zakresu techniki filtracyjnej uzdatniające wodę deszczową zwłaszcza do takich zastosowań jak pranie czy spłukiwanie misek ustępowych.


Zbiorniki podziemne serii Cristall? i Columbus; Marley

 

 

Zbiorniki naziemne

 

Zbiorniki naziemne służą do zbierania wody z rur spustowych odprowadzających wodę z rynien na zewnątrz budynku. Podłączenie wykonuje się przy pomocy węża lub rury ? 50 do zbieraczy wody zainstalowanych na pionach spustowych. Dzięki ciekawej stylistyce szczególnym zainteresowaniem cieszą się zbiornik kolumnowy i amfora


Zbiorniki naziemne służą do zbierania wody z rur spustowych odprowadzających wodę z rynien na zewnątrz budynku; MarleyZbiorniki naziemne służą do zbierania wody z rur spustowych odprowadzających wodę z rynien na zewnątrz budynku; Marley

 

 

Systemy wykorzystania wody deszczowej

 

Kompletny zestaw Garden – Comfort
Do wykorzystania wody deszczowej w ogrodzie.


Systemy wykorzystania wody deszczowej w ogrodzie

 

Zestaw Garden Comfort dostępny jest ze zbiornikami serii CRISTALL® o pojemnościach 1600 l, 2650 l oraz zbiornikami serii COLUMBUS o pojemnościach 3700 l, 4500 l, 6500 l, 9000 l (2 zbiorniki 4500 l połączone rurą kanalizacyjną).

Zestaw zawiera:
1. Zbiornik CRISTALL® lub COLUMBUS;
2. Szyb z nakładką teleskopową;
3. Pokrywę dwuścienną PE (ruch pieszy) z zamknięciem, kolor zielony;
4. Sito wlewowe z poprzeczką do zamocowania w szybie;
5. Pompę zatapialną Combi-Jet 1100 z zintergrowanym włącznikiem automatycznym, maks. ciśn. 4,4 bar, wydajność 2700 l/h, wysokość podnoszenia 44 m;
6. Skrzynkę ogrodową z podwójnym przyłączem dla węży ogrodowych; 7. Wąż zasilający 1" - 10 m.


Kompletny zestaw Premium
Do wykorzystania wody deszczowej w domu i ogrodzie.


Systemy wykorzystania wody deszczowej w domu i ogrodzie

 

Pakiet Premium wyposażony jest w trzystopniowy system oczyszczania wody deszczowej oparty na: samoczyszczącym filtrze SUPRA z wkładem filtracyjnym ze stali nierdzewnej (średnica oczka – 0,35 mm), kształtce wlewowej zapobiegającej podnoszeniu się osadów z dna zbiornika, i wreszcie wężu ssawnym pływakowym utrzymującym się cały czas tuż pod powierzchnią wody. Woda tłoczona jest do instalacji przy pomocy pompy z zabezpieczeniem przed suchobiegiem oraz systemem rezerwowego zasilania wodą pitną, sterowanym siłownikiem na zaworze trójdrogowym połączonym z czujnikiem poziomu wody w zbiorniku. Zestaw Premium dostępny jest ze zbiornikami serii COLUMBUS o pojemnościach 3700 l, 4500 l, 6500 l, 9000 l (2 zbiorniki 4500 l połączone rurą kanalizacyjną).


Zestaw zawiera:
1. Zbiornik COLUMBUS;
2. Szyb z nakładką teleskopową;
3. Pokrywę dwuścienną PE (ruch pieszy) z zamknięciem, kolor zielony;
4. Zestaw filtracyjny SUPRA;
5. Pompę z zabezpieczeniem przed suchobiegiem oraz systemem rezerwowego zasilania wodą pitną, moc silnika 0,66 kW, maks. ciśn. 3,8 bar, wydajność 3600 l/h, wysokość podnoszenia 38 m, głębokość zasysania 3 m;
6. Kosz ssawny pływakowy z zaworem zwrotnym;
7. Wąż ssawny 1" - 10 m;
8. Przepust uszczelniający przez mur.

 

 

Dobór wielkości zbiornika

 

W tym celu należy wyznaczyć roczny uzysk wody z powierzchni dachowej, z której odprowadzana będzie woda do zbiornika, oraz jej roczne zapotrzebowanie w gospodarstwie domowym.

Określenie zapotrzebowania na wodę deszczową.
Jeżeli woda będzie wykorzystywana tylko do podlewania ogrodu, wówczas należy przyjąć roczne zapotrzebowanie na wodę 60 l na m2 ogrodu. Natomiast jeżeli woda będzie również wykorzystywana w domu należy przyjąć że jedna osoba przebywająca w gospodarstwie domowym będzie zużywać 75 l wody na dobę. Poniżej podane są statystyki zużycia wody przez osobę przez rok. Zapotrzebowanie wyliczamy mnożąc te wartości przez liczbę osób:


 uzysk wody deszczowej; Garantia, Marley

 

Wyliczenie uzysku wody z danej połaci dachowej w ciągu roku.
Należy odczytać wartość opadów z mapy i przemnożyć przez powierzchnię efektywną dachu.


         mapa - średnie roczne opady deszczu w Polsce, Garantia, Marley

 

Np. dla domu z dachem pokrytym dachówką ceramiczną o powierzchni 250 m2 znajdującego się w miejscowości położonej koło Łodzi roczny uzysk wody deszczowej wyniósłby:


 uzysk wody deszczowej ,Garantia

 

Zatem dla omawianego przykładu należałoby zastosować zestaw Premium 6500 l ze zbiornikiem Columbus.

W tabeli poniżej zestawione zostały najczęściej dobierane zbiorniki w zależności od zakresu wykorzystania wody deszczowej - w domu (tu wielkość zbiornika determinuje ilość osób) lub w ogrodzie (tu wielkość determinuje powierzchnia ogrodu) lub w domu i ogrodzie.


zbiorniki w zależności od zakresu wykorzystania wody deszczowej - w domu i ogrodzie, Garantia
 


garantiaGarantia - nazwa systemu
Marley - dystrybucja systemu w Polsce


 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: MarleyZobacz także
Nowości od SFA na 2020 rok

Nowości od SFA na 2020 rok

Podłączenie kilku pomieszczeń sanitarnych do wspólnej instalacji to nie tylko... ¬ więcej...

 
Jak w prosty sposób zamontować wpusty podłogowe? - PORADNIK PRODUCENTA

Jak w prosty sposób zamontować wpusty podłogowe? - PORADNIK PRODUCENTA

Zdaniem jednego z montujących instalacje i systemy odwodnień już od ponad 20-stu... ¬ więcej...

 
3 TOPOWE rodzaje wpustów podłogowych - bestsellery 2019

3 TOPOWE rodzaje wpustów podłogowych - bestsellery 2019

Firma KMB Steel Product® już od wielu lat oferuje szeroki asortyment... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet