Ogrzewanie kominkowe - współpraca z rekuperatorem

artykuł promocyjny


Rozwiązaniem najlepszym pod względem sterowalności jest niezależny od wentylacji układ kanałów rozprowadzających powietrze kominkowe. Ilości powietrza, średnice kanałów, usytuowanie nawiewników i wywiewników oraz końcową regulację ustala się dla poszczególnych pomieszczeń niezależnie od wymogów wentylacji. Jest to jednak rozwiązanie niezbyt często stosowane.

Ciepło z kominka
można skutecznie doprowadzić kanałami wentylacji nawiewno-wywiewnej do wszystkich wentylowanych pomieszczeń. Sposób ten jest dopuszczalny w sytuacji, gdy kominek pełni funkcję wspomagania podstawowego układu grzewczego. Należy zastosować dodatkowy wentylator kominkowy o odpowiednio dużej wydajności (najlepiej regulowanej) np. 500 m3 przy 150 Pa. Wentylator ten wprowadza do obiegu świeżego powietrza dodatkowe powietrze recyrkulacyjne z przestrzeni grzewczej kominka. Większa wydajność wentylatora zapewnia lepsze rozprowadzenie ciepła wyrównując temperatury w poszczególnych pomieszczeniach.

Wentylator i centrala wentylacyjna
powinny być zaopatrzone w przepustnice zwrotne uniemożliwiające cofanie się powietrza do rekuperatora lub kominka. Średnice kanałów nawiewnych powinny być przeliczone dla łącznego przepływu z rekuperatora plus z kominka.  Zamiast nawiewnych korzystniej użyć anemostatów wywiewnych (struga ciepłego powietrza jest wówczas kierowana w dół).

Dodatkową korzyść da umieszczenie nawiewników w pobliżu zaworów termostatycznych grzejników c.o. (włączenie ciepłego nadmuchu z kominka szybko wyłączy grzejnik). Ponieważ ilość powietrza wentylacyjnego i kominkowego może być znaczna należy zapewnić swobodny przepływ poprzez otwarcie drzwi lub zastosowanie odpowiednio dużych kratek wentylacyjnych. Ponieważ nadmuchowe ogrzewanie kominkowe ma charakter recyrkulacyjny następuje mieszanie się powietrza pochodzącego z wszystkich ogrzewanych pokoi, holu i pomieszczenia z kominkiem.

Rekuperator musi być włączony jeśli ogrzewanie kominkiem pracuje. W przeciwnym przypadku gorące powietrze cofa się do centrali i może spowodować jej uszkodzenie. Moce wentylatorów "w kominku" i centrali wentylacyjnej powinny być zbliżone, aby układ pracował bez zakłóceń.

Jeśli kominek z systemem rozprowadzającym ma pracować jako podstawowy układ grzewczy domu, rozsądnym jest zlecić projekt i wykonanie firmie profesjonalnie zajmującej się ogrzewaniem nadmuchowym.


 





Powietrze do spalania

 

Zbyt mała ilość powietrza do spalania to najczęstszy powód złego funkcjonowania kominków. Kominki z wkładami zużywają do spalania od 6 do 8 m3 powietrza na godzinę, a kominki otwarte nawet od 200 do 1000 m3. Jeśli w domu są nieszczelne okna i drzwi, to powietrze zasysane przez kominek może się dostać tymi właśnie nieszczelnościami. W domach ze szczelnymi oknami jednym ze sposobów na dostarczenie wystarczającej ilości powietrza do spalania można wykonać specjalnym kanałem, którym powietrze będzie doprowadzane do kominka bezpośrednio z zewnątrz budynku. Systemy wentylacji grawitacyjnej, jeśli brak takiego kanału, mogą nie działać poprawnie, na przykład zasysając powietrze z kanałów wentylacyjnych. Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna powinna być tak zbilansowana, by zapewnić więcej powietrza nawiewanego niż wyciąganego.



Pytania i odpowiedzi

Kontakt w sprawie produktów:

Pro-Vent Systemy Wentylacyjne
tel. (77) 44 044 98; kom. 666 610 405
www: www.pro-vent.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Piec kominkowy SIRIUS

Piec kominkowy SIRIUS

Piec kominkowy SIRIUS dedykowany jest do domów już istniejących, do nowego budownictwa... ¬ więcej...
 
Rozwój innowacyjnych technologii w aspekcie kominków

Rozwój innowacyjnych technologii w aspekcie kominków

Współczesne budownictwo stawia surowe wymagania dotyczące elementów konstrukcyjnych... ¬ więcej...
 
System pieców kominkowych SIRIUS marki Schiedel

System pieców kominkowych SIRIUS marki Schiedel

Kominek to idealny sposób na ogrzanie wnętrz. Salon wypełniony ciepłem palonego... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet









Facebook