kotły inteligentny budynek odkurzacze centralne wentylatory rury armatura klimatyzatory ogrzewanie alarmy led oświetlenie odwodnienia przydomowe oczyszczalnie podgrzewacze uzdatnianie wody wtyczki grzejniki ogrzewanie podłogowe kominki kolektory słoneczne pompy ciepła kominy
Kolektory słoneczne Junkers
Przy stale rosnących cenach paliw i energii, stosowanie kolektorów słonecznych staje się coraz bardziej opłacalne. Rozwiązanie takie jest szczególnie polecane wtedy, gdy zużywamy dużo ciepłej wody. Jeśli założymy, że czteroosobowa rodzina potrzebuje dziennie ok. 240 l wody o temperaturze 60oC, wtedy instalacja solarna z dwoma kolektorami płaskimi o powierzchni 4,5 m2 gwarantuje nam, że pobierzemy około 300 m3 mniej gazu ziemnego, czyli zaoszczędzimy minimum 570 zł (przy cenie gazu z opłatami przesyłowymi wynoszącej 1,90 zł).

Praktycznie w każdym regionie Polski można dziś efektywnie korzystać z energii słonecznej. Roczne nasłonecznienie waha się pomiędzy 900 a 1100 kWh na 1m2. W całej Polsce, od północy aż do południa, intensywność nasłonecznienia wystarczy do pokrycia całkowitych potrzeb energetycznych w 60%, a latem nawet w 100%.
Podstawowym elementem każdej instalacji solarnej są kolektory słoneczne, które najczęściej są montowane na dachu budynku, ale mogą być także instalowane na fasadzie budynku lub ustawione w ogrodzie.

Kolektory płaskie Junkers odznaczają się wyjątkową trwałością. Duża wytrzymałość i zwiększona sztywność jest zasługą odpornego na korozję oraz działanie promieni UV profilu ramowego wzmacnianego włóknem szklanym z narożnikami z tworzywa sztucznego oraz płyty dennej z blachy stalowej z powłoką aluminiowo-cynkową.
Wszystkie kolektory Junkersa są proste w montażu - do zainstalowania układu na dachu wystarczy tylko klucz imbusowy. W ofercie Junkersa można znaleźć także akcesoria pozwalające zamontować cały zestaw solarny na dowolnej połaci dachowej: od popularnej dachówki, poprzez blachę falistą, aż po dach kryty gontem. Kolektory można montować pionowo lub poziomo, w linii dachu lub na dachu, na dachu ukośnym lub płaskim, a nawet na fasadzie oraz jako konstrukcje wolnostojące (dach płaski, ogród).

Roczne oszczędności wynikające z zamontowania systemu solarnego do podgrzewania ciepłej wody użytkowej mogą wynosić do 60 proc., a w przypadku wspomagania centralnego ogrzewania - 25 proc. Warto też wziąć pod uwagę fakt, że instalacja systemu solarnego podwyższa wartość budynku, a korzystanie z energii solarnej przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery i do ochrony środowiska naturalnego. Dla czteroosobowej rodziny oraz standardowego zużycia ciepłej wody użytkowej wystarczą już 2 płaskie kolektory słoneczne marki Junkers.
Instalacja solarna przypomina standardową instalację grzewczą w naszych domach, z tym, że rolę kotła grzewczego przejmują kolektory słoneczne a w rurach zamiast wody płynie czynnik solarny (mieszanina wody i glikolu).
Zasada działania kolektorów słonecznych
Promienie słoneczne rozgrzewają absorber (powłokę wykonaną z blachy miedzianej) oraz znajdujący się w nim czynnik obiegowy (woda z dodatkiem środka zapobiegającego zamarzaniu - glikolu). Podgrzany czynnik przetłaczany jest przez pompę obiegową do dolnego wymiennika ciepła w zasobniku solarnym, gdzie przekazuje swoją energię cieplną do wody użytkowej. Regulator temperatury załącza pompę obiegową w obiegu solarnym tylko wtedy, gdy temperatura w kolektorze jest wyższa niż w dolnej części zasobnika. Różnica tych temperatur jest ustalana przy użyciu odpowiednich czujników temperatury w kolektorze i zasobniku solarnym.
Przy niewystarczającym nasłonecznieniu, zasobnik solarny może być dogrzewany przez konwencjonalne źródło ciepła (np. kondensacyjny kocioł grzewczy) poprzez górny wymiennik ciepła do ustawionej na regulatorze temperatury. Dzięki uwarstwieniu temperatur w stojącym zasobniku dogrzewanie ogranicza się wyłącznie do górnej części zasobnika po to, aby jak w jak najmniejszym stopniu zużywać droższą energię. Po osiągnięciu żądanej temperatury kocioł jest ponownie wykorzystywany do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych.
Kolektory marki Junkers zostały wyróżnione Brązowym Laurem Klienta 2009 a kolektory słoneczne typu Excellence zostały wyróżnione statuetką TopBuilder 2009 dla najlepszego produktu roku.
Przeczytaj także:
Jak efektywnie obniżyć koszty ogrzewania
Ciepła woda dzięki kolektorom słonecznym
Technika kondensacyjna z instalacją solarną
| ||||
Reklama__________________________________________________________________________

- Baterie słoneczne - budowa, zalety, opłacalność
- Odnawialne źródła energii - pompy ciepła
- Przydomowa oczyszczalnia ścieków z osadnikiem gnilnym
- Alternatywa dla kolektorów słonecznych
- Oszczędzanie wody
- Vitosol 220-T - próżniowy kolektor rurowy
- Pompy ciepła - darmowa energia
- Rurowy kolektor słoneczny próżniowy
![]() Ochrona przeciwoblodze- niowa zadaj pytanie |
|
![]() Systemy rynnowe zadaj pytanie |
![]() Ochrona przeciwoblodze- niowa zadaj pytanie |
![]() Ochrona przeciwoblodze- niowa zadaj pytanie |
Najnowsze zdjęcia:
![]() Marley systemy rynnowe |
![]() Scala systemy rynnowe |
![]() Gamrat systemy rynnowe |









