gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Instal-Projekt   logo Daikin

Junkers

Buderus  Hewalex

Pentair Raychem

     Esbe

KAN Sp. z o.o.   Schiedel

Kospel    NTS Energy

Pipelife    Galmet

Stiebel Eltron   Radox Radiators  

  Dimplex

logo Wilo   De Dietrich

Prandelli   Roth Polska

Hydro-Tech Konin    logo Centrum Klima S.A.

Metalbet     REGULUS-system


Intersoft  Nibco

    Grupa Armatura

Immergas   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Onninen    Akra

   Logo Dragon Kotły

Logo STERR

znajdź fachowca

NTS Energy


Bezpłatne ciepło z wnętrza Ziemi

aktualizacja: 04-04-2018, 09:04 – artykuł promocyjny


Współcześnie coraz częściej poszukujemy alternatywnych źródeł ciepła i energii. Dzieje się tak za sprawą ogólnych trendów utrzymujących się na światowych rynkach. Po pierwsze zużycie energii wciąż wzrasta, a tradycyjne surowce kurczą się. Po drugie koszty wykorzystania paliw kopalnych są coraz wyższe a ceny ulegają różnym zmianom i wahaniom na przestrzeni czasu, dlatego trudno przewidzieć, czy za kilka lat będzie opłacalne ogrzewanie domu danym surowcem.

Nowoczesne technologie związane z czerpaniem energii od sił natury są idealnym krokiem ku ekologicznemu i praktycznemu zastępowaniu gazu ziemnego, oleju opałowego czy innych konwencjonalnych surowców. Jednym ze sposobów na tanie ogrzewanie są pompy ciepła.

 

Daikin - pompa ciepła Daikin Altherma w kuchni

   Fot. Daikin - pompa ciepła Daikin Altherma w kuchni

 

 

Pompy ciepła - czysta energia

 

Pompy ciepła zyskują coraz większą rzeszę zwolenników wśród inwestorów w budownictwie indywidualnym i jednorodzinnym. Nic w tym dziwnego, skoro metoda ta pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania. Korzyści ekonomiczne wynikają z redukcji kosztów konserwatorskich takiej pompy. Nakład finansowy jest jednorazowy (zakup i montaż pompy), a dodatkowo możemy ubiegać się o dofinansowanie tej inwestycji. Niskie koszty eksploatacji wynikają z wykorzystywaniem darmowej energii pochodzącej z gruntu, która zapewnia ok. 80% zapotrzebowania energetycznego. Pozostała część generowana jest przez sprężarkę zasilaną energią elektryczną.

Rozwiązanie to jest również proekologiczne z racji wykorzystywania niewyczerpalnych źródeł pozyskiwania energii. Poza tym pompy ciepła są przyjazne dla środowiska, gdyż w procesie przetwarzania ciepła nie emitują żadnych zanieczyszczeń. System ten charakteryzuje się niską energochłonnością chroniąc przez to warstwę ozonową atmosfery. Jest to zatem rozwiązanie nowoczesne i idealnie wpisujące się w trendy ukierunkowane na ochronę środowiska naturalnego.

Kolejnym atutem tego rozwiązania jest komfort użytkowania - brak konieczności doglądania procesu spalania, nie trzeba martwić się uzupełnianiem paliwa oraz zlikwidowanie ryzyka związanego z wybuchem gazu, zatruciem spalinami czy pożaru. Instalacja nie wymaga specjalnych pomieszczeń typu kotłownia, nie ma konieczności wygospodarowani składu dla materiałów opałowych. Przy pompie ciepła nie potrzebny jest komin (dodatkowa oszczędność). Zasoby geotermalne dostępne są niezależnie od warunków klimatycznych, czy też zmian pogody. Ciepło wnętrza Ziemi występuje na całej planecie, co daje możliwość pozyskiwania jej w pobliżu odbiorcy. Jest to stale i ogólnie dostępne źródło energii.
 

Stiebel Eltron - pompa WPF do ogrzania budynku i wody użytkowej  

Fot. Stiebel Eltron - pompa WPF do ogrzania budynku i wody użytkowejZasady działania pomp ciepła

 

Energię geotermalną, czyli pochodzącą z wnętrza Ziemi wykorzystują pompy gruntowe. Zasad ich działania opiera się na zamontowaniu w gruncie podajników, które pobiorą i wyniosą na powierzchnię ciepło zamieniane na energię. Owe podajniki źródła dolnego (gruntowego) mogą mieć różną postać - kolektor poziomy, pionowy lub dwie studnie.
 

schemat działania pompy ciepła

fot.: NIBE

  • Wariant poziomy zakłada rozłożenia kolektorów pod powierzchnią gruntu (ok. 1,2 - 1,5 m w głąb).
  • Przy montażu kolektorów pionowych należy wykonać ok. 100 metrowe odwierty (jeden lub kilka).
  • System oparty na wybudowaniu dwóch studni (zasilająca i zrzutowa) pobiera energię z wód gruntowych.

 

 

gruntowa pompa ciepła - kolektor poziomy   gruntowa pompa ciepła - sonda pionowagruntowa pompa ciepła
 kolektor poziomy                         sonda pionowa                     woda gruntowa

fot.: NIBE

 

Decyzja o rodzaju użytej sondy współpracującej z pompą cieplną należy oprzeć na lokalnych uwarunkowaniach geologicznych oraz dysponowaną powierzchnią działki. Kolektory gruntowe czerpią ciepło powierzchniowo (z wierzchniej warstwy gruntu), w związku z tym potrzebna jest większa powierzchnia działki pod inwestycję (zasypanie instalacji umożliwia zasiew traw i roślin ozdobnych w tym obszarze). Sondy gruntowe w odwiertach nie zajmują aż tak dużej powierzchni oraz są nieco bardziej wydajne. Rozwiązanie to jednak jest droższe w realizacji.

Kolejnym elementem jest system grzewczy w budynku - może to być ogrzewanie podłogowe, ścian i sufitów oraz tradycyjne kaloryfery. Całość działa na zasadzie obiegu termodynamicznego w układzie zamkniętym. Instalacja jest bezobsługowa. Pobór ciepła z wnętrza Ziemi zachodzi przy użyciu prądu elektrycznego. Udział tego sposobu zasilania stanowi ok. 20% zapotrzebowania na energię. Resztę energii dostarcza nam otoczenie z pokładów, które są niewyczerpalne i co równie ważne owe 80 % nic nas nie kosztuje. W praktyce możemy zaoszczędzić ok. 60% na ogrzewaniu domu jednorodzinnego.

 

 

Kryteria doboru pompy

 

Świadome zużycie energii oparte na zoptymalizowaniu kosztów pozyskiwania energii przy użyciu pompy ciepła powinno uwzględniać podstawowe dane o budynku obejmujące powierzchnię, kubaturę oraz rodzaj termoizolacji. Następnie do specyfiki naszego domu należy dobrać odpowiedni model pompy cieplnej. Szczególną uwagę należy zwrócić na moc grzewczą, moc elektryczną, współczynnik COP (efektywność energetyczna) oraz moc chłodniczą urządzenia. Na etapie planowania należy uwzględnić również czynniki środowiskowe i klimatyczne wpływające na efektywność systemu. Są to położenie geograficzne, wietrzność, nasłonecznienie itp. Jeśli wszystkie parametry zostaną odpowiednio zestawione istnieje możliwość 100%  zaspokojenia zapotrzebowania domu na energię uwzględniając ogrzanie budynku, wody, a latem system ten można wykorzystać również do chłodzenia budynku. Prace związane z wyborem pompy do konkretnej powierzchni najlepiej zlecić wykwalifikowanym instalatorom lub projektantom.

 

      

fot. Pompa ciepła gruntowa Hewalex

 

Dobór systemu ogrzewania zlecony doświadczonej firmie, która zadba również o zintegrowaną z pompą hydraulikę oraz zasobnik ciepłej wody (system modułowy lub kompaktowy) pomoże nam ustrzec się wielu częstych błędów. Prace ziemne może wykonać jedynie specjalistyczna firma. Warto wybrać taką, która załatwi również wszelkie formalności i pozwolenia w tej kwestii. Podłączenie systemu do sieci elektrycznej musi zostać zlecone elektrykowi.

     

           Fot. Buderus                                  Fot. NTS Energy                      

 

Większe koszty inwestycyjne związane z decyzją o wykorzystaniu pompy cieplnej do ogrzewania domu są lokatą długoterminową i przyszłościową, która z upływem lat zostanie zamortyzowana. Jest to nowoczesne założenie architektoniczne spełniające wymogi ekologiczne i ekonomiczne, które wpływa również na cenę nieruchomości.
 

Zobacz koniecznie:

 

 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Daikin, Stiebel Eltron, NTS Energy, Buderus, Hewalex, NIBE


Zobacz także
Pompy ciepła marki Bosch

Pompy ciepła marki Bosch

Wśród coraz bardziej popularnych na rynku grzewczym sposobów ogrzewania... ¬ więcej...

 
Bosch Compress 6000 LW - gruntowa pompa ciepła z kompaktową obudową i zasobnikiem

Bosch Compress 6000 LW - gruntowa pompa ciepła z kompaktową obudową i zasobnikiem

Poszukując optymalnego rozwiązanie dla 3-4 osobowych gospodarstw domowych warto zwrócić... ¬ więcej...

 
Gruntowa pompa ciepła - wymiennik poziomy czy pionowy

Gruntowa pompa ciepła - wymiennik poziomy czy pionowy

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze nowej generacji, które są bezpieczne,... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2018 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj