gorące tematy
tagi

partnerzy w dziale

Instal-Projekt   logo Daikin

Junkers

Buderus  Hewalex

Pentair Raychem

     Esbe

KAN Sp. z o.o.   Schiedel

Kospel    NTS Energy

Pipelife    Galmet

Radox Radiators  Nibe

Stiebel Eltron    Dimplex

logo Wilo   De Dietrich

Prandelli   Roth Polska

Hydro-Tech Konin   

Metalbet     REGULUS-system


Intersoft  Nibco

    Grupa Armatura

Immergas   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Onninen    Akra

   Logo Dragon Kotły

Logo STERR logo Centrum Klima S.A.

znajdź fachowca

Kan


Zawory mieszające w ogrzewaniu podłogowym

aktualizacja: 21-09-2017, 11:19 – artykuł promocyjny


Jest wiele systemów podmieszania na rynku, a czy zadał sobie ktoś pytanie, który z nich jest rozwiązaniem dającym najwięcej możliwości, oszczędności i komfortu? Pewnie tak, ale… co tak naprawdę daje oszczędności w ogrzewaniu podłogowym, wydaje się być pytaniem zasadniczym.

W ostatnim czasie wszystko zmierza do obniżenia temperatury zasilania, a raczej jak najmniejszego wychłodzenia instalacji. Faktem niezaprzeczalnym jest, że im niższa temperatura zasilania, tym różnica między zasilaniem, a powrotem również będzie mniejsza. Wychłodzenie instalacji i nadmierne jej przegrzewanie powodują ewidentne straty, których z powodzeniem można uniknąć. Jakie rozwiązanie jest najlepsze, aby te wymogi spełnić?

 

Przeczytaj koniecznie >> Podłogówka

 

 

Podmieszanie

 

Wykorzystujemy ciepłą wodę z powrotu i tylko minimalną część gorącej wody z zasilania dodajemy do układu podłogówki, aby osiągnąć wymagane parametry. Na rynku można spotkać dwa rodzaje podmieszania termostatyczne i na bazie trójdrogowych zaworów mieszających. Co daje takie rozwiązanie? Przede wszystkim pewność, że temperatura będzie taka, jakiej potrzebuje układ sterujący, czyli zadane parametry przez użytkownika będą dotrzymane. Opiszę te dwa rodzaje na przykładzie grup podmieszania pompowego podłogówka.pl.


Moduły MA i MB

Moduły te przeznaczone są do samodzielnej pracy obiegu ogrzewania podłogowego. Wyposażone w odpowiednią pompę i termostatyczny zawór mieszający, zmontowane w jedną całość służą do zagwarantowania odpowiednich parametrów wody zasilającej obiegów podłogówki jak i prawidłowej pracy układu. Moduły A przeznaczone są do pracy układu do 500 mb rury 16mm (przy założeniu, że żaden z obiegów nie przekracza 100 mb), moduły B do 900 mb przy takich samych założeniach.

 Moduły z rozdzielaczami A


Każdy z modułów  A może być wyposażony w rozdzielacz ogrzewania podłogowego w zakresie od 3 do 12 obiegów. Rozdzielacze są wykonane ze stali nierdzewnej, wyposażone w zawory termostatyczne i zawory regulacyjne z przepływomierzami.


Moduły z rozdzielaczami B

Każdy z modułów  B można zakupić  z dowolnej wielkości rozdzielaczem ogrzewania podłogowego w zakresie od 6 do 12 obiegów. Ze względu na większe przepływy, moduły B przeznaczone są do pracy układu do 900 mb rury 16mm (przy założeniu, że żaden z obiegów nie przekracza 100 mb).
Ich podstawową zaletą jest możliwość utrzymania stałej, zadanej na termostatycznym zaworze mieszającym temperatury pracy instalacji podłogówki. To bardzo ważny element pracy układu. Na rynku jest przecież wiele układów pozwalających pracować instalacji podłogówki, przy parametrach wyższych niż dopuszczalne, a wiele innych nie gwarantuje stałotemperaturowego zasilania pętli (bez zbędnych wychłodzeń), co przynosi dodatkowe koszty w fazie eksploatacji i częste niezadowolenie użytkowników i komentarz, że miało być tak tanio…

Podmieszanie termostatyczne gwarantuje komfort pracy układu i komfort użytkownika. Przede wszystkim kiedy wyposażony jest jeszcze w rozdzielacz z zaworami termostatycznymi i siłownikami regulującymi dopływ wody do poszczególnych pętli. Układ ten zapewnia absolutną pewność nie przegrzania układu i pracy w stałej temperaturze.

 

 

Jak to działa?

 

 


Moduły A i B


Termostatyczny zawór mieszający, miesza ciepłą wodę z zasilania z zimną wodą z powrotu. Pompa zasysa tak podmieszaną wodę do rozdzielacza ogrzewania podłogowego, wyposażonego na powrocie w zawory regulacyjne z przepływomierzami, które zapewniają - po wcześniejszym ich ustawieniu - równomierny przepływ przez obiegi podłogówki. Zawory w rozdzielaczu zasilającym sterowane są siłownikami termoelektrycznymi, które z kolei otrzymują sygnał od termostatów pokojowych. Rozwiązanie to jest wyjątkowo bezpieczne i proste. Po nastawieniu termostatycznego zaworu mieszającego utrzymujemy stałą temperaturę na układzie podłogówki.

Bardziej zaawansowanym technicznie i jeszcze bardziej komfortowym rozwiązaniem są Moduły C i D. Na czym polega różnica?

 

 

Moduły MC i MD

 

Moduły te przeznaczone są do samodzielnej pracy obiegu ogrzewania podłogowego. Wyposażone w odpowiednią pompę i trójdrogowy zawór mieszający, zmontowane w jedną całość służą do zagwarantowania odpowiednich parametrów wody zasilającej obiegów podłogówki jak i prawidłowej pracy układu.

Regulacja pracy instalacji ogrzewania podłogowego może odbywać się na kilka sposobów. Moduły C i D, mogą być wyposażone w siłowniki do zaworów mieszających, a tymi można sterować na wiele sposobów. Instalacja może być podłączona do regulatora w kotle,  może nią sterować regulator pogodowy, czy inny regulator wewnętrzny.

Moduły C przeznaczone są do pracy układu do 600 mb rury 16mm (przy założeniu, że żaden z obiegów nie przekracza 100 mb), a ciśnienie w instalacji to przynajmniej 1 bar, natomiast moduły D do 1000 mb przy takich samych założeniach.
 

  • Moduły z rozdzielaczami C


Każdy z modułów C można zakupić  z dowolnej wielkości rozdzielaczem ogrzewania podłogowego w zakresie od 3 do 12 obiegów. Rozdzielacze są wykonane ze stali nierdzewnej, wyposażone w zawory termostatyczne i zawory regulacyjne z przepływomierzami.
 

  • Moduły z rozdzielaczami D


Każdy z modułów  D można zakupić  z dowolnej wielkości rozdzielaczem ogrzewania podłogowego w zakresie od 6 do 12 obiegów. Ze względu na większe przepływy moduły D przeznaczone są do pracy układu do 1000 mb. rury 16mm.

 

 

Rozszerzenia

 

Typoszereg modułów MC i MD można nabyć wraz z rozszerzeniami:

  • MCS i MDS, wtedy w komplecie dołączony jest siłownik Serii ARA 600 firmy ESBE stanowiąc niejako kompaktowe rozwiązanie z zaworem mieszającym tego samego producenta. Wszystkie moduły z siłownikami są dostępne wraz z dowolnym rozdzielaczem np. MCS5, czyli Moduł C z siłownikiem i rozdzielaczem R-5.
  • Moduły C i D

 

 

Jak to działa?

 

Za przygotowanie wody o parametrach optymalnych dla ogrzewania podłogowego odpowiada trójdrogowy zawór mieszający ESBE, wyposażony w zintegrowany układ sterowania z siłownikiem. Podstawową informacją dostarczaną od regulatora do siłownika jest nastawa serca mieszacza ,dzięki czemu uzyskujemy właściwą temperaturę zadaną dla układu podłogówki. Woda podmieszana w zaworze zostaje zassana przez pompę i podana do rozdzielacza.

Ważna jest możliwość rozbudowy modułów podmieszania ogrzewania podłogowego o sterowanie termostatami pokojowymi przewodowymi i bezprzewodowymi za pośrednictwem przewodowych i bezprzewodowych listew elektrycznych, siłowników termoelektrycznych, regulatorów upustowych różnicy ciśnień i wielu innych elementów instalacji ogrzewania podłogowego dostępnych w ofercie systemu Podłogówka.pl.

Reasumując w podłogówce najważniejsza jest możliwość wpływu na temperaturę układu i jak najmniejsze jej wychłodzenie. Powyższe rozwiązania świetnie sobie z tym zagadnieniem radzą, a jakość ich wykonania, gwarantuje, że będzie można zapomnieć o wykonanej instalacji i cieszyć się z uzyskanego efektu.
 

 


 

 

 
 

 

 

Zobacz także:

 


Opracowanie: Redakcja
Źródło: Podłogówka.pl


Zobacz także
System Prandelli Alpha IP - bezprzewodowe sterowanie ogrzewaniem podłogowym

System Prandelli Alpha IP - bezprzewodowe sterowanie ogrzewaniem podłogowym

Przyzwyczajamy się do tego, że ogrzewanie a w szczególności ogrzewanie podłogowe... ¬ więcej...

 
Zarządzanie ogrzewaniem przez Danfoss Link

Zarządzanie ogrzewaniem przez Danfoss Link

Danfoss Link bezprzewodowo reguluje ogrzewanie w całym domu z jednego miejsca. System... ¬ więcej...

 
Zawory mieszające do ogrzewania podłogowego - przegląd oferty rynkowej

Zawory mieszające do ogrzewania podłogowego - przegląd oferty rynkowej

W przypadku połączenie instalacji grzejnikowej z ogrzewaniem podłgowym zyskujemy... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2018 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
kan

NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj