Kocioł lub terma w łazience - pytania i odpowiedzi


Czy kocioł lub termę można zainstalować nad wanną? Wszystkie podgrzewacze przepływowe wody (za wyjątkiem podgrzewaczy z zamkniętą komorą spalania) można montować nawet bezpośrednio nad wanną (strefa 1) i nie jest wymagane spełnienie dodatkowych warunków, ponieważ maksymalne napięcie zasilania wynosi 1,5 V, więc nie ma niebezpieczeństwa porażenia prądem.

Kotły dwufunkcyjne są zasilane napięciem 220V, nie mogą być montowane w łazienkach w dowolnym miejscu. Reguluje to norma PN-IEC 60364-7-701:1999 „Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. – Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji. – Pomieszczenia wyposażone w wannę i/lub basen natryskowy”. Wszystkie kotły dwufunkcyjne marki Junkers mają stopień ochrony IPX4 i zgodnie z w/w normą można je montować w łazience w strefie 2.

Zgodnie z tą normą muszą być spełnione jeszcze dodatkowe warunki:

»  części przewodzące i obce kotła zostaną podłączone do lokalnego układu połączeń
     wyrównawczych.
»  oprzewodowanie zostanie wykonane zgodnie z tą normą.
»  w strefie 2 nie zostanie zainstalowany osprzęt łączeniowy.
»  obwód elektryczny zasilania kotła będzie wyposażony w wyłącznik
    różnicowoprądowy o znamionowym prądzie zadziałania nie większym niż 30mA.

Za podłączenia elektryczne zgodne z aktualnymi przepisami odpowiedzialny jest elektryk z odpowiednimi uprawnieniami. W przypadku wykonywania montażu kotła dwufunkcyjnego w łazience zalecamy dokładne zapoznanie się ze wszystkimi postanowieniami w/w normy.


Czy kocioł można zainstalować w kuchni?

Aby zainstalować kocioł w kuchni, należy spełnić odpowiednie wymagania, które określają polskie przepisy. Kuchnia, w której instaluje się urządzenie gazowe z odprowadzeniem spalin na zewnątrz budynku, musi być takiej wielkości, aby na każdy metr sześcienny kubatury przypadało nie więcej niż 4650 W obciążenia cieplnego. Kubatura pomieszczenia nie może być jednak mniejsza niż 8 m3 w przypadku urządzeń z otwartą komorą spalania i nie mniej niż 6,5 m3 w przypadku zamkniętej komory spalania tzw. „turbo”. (zgodnie z Dz.U.02.75.690 par 172). Sprawa wygląda inaczej, jeśli w kuchni oprócz urządzenie gazowego z odprowadzeniem spalin na zewnątrz budynku (np. kotła dwufunkcyjnego) znajduje się urządzenie gazowe bez odprowadzenia spalin (czyli najczęściej kuchnia gazowa do gotowania). Wtedy obciążenie cieplne pochodzące od obu urządzeń nie może przekroczyć 930 W na każdy metr sześcienny kuchni. Na przykład, jeśli chcemy zainstalować kocioł dwufunkcyjny o mocy 24 kW i kuchenkę do gotowania (moc 4 palnikowej kuchenki wynosi ok. 6 kW), to łączne obciążenie cieplne wynosi 30 kW. Przy wysokości kuchni 2,5 metra minimalna jej powierzchnia wynosi: 30000W/(930W/m3*2,5m)=12,9 m2.


Czy termę lub kocioł można zabudować w szafce?

Urządzenia gazowe mogą być zabudowane, lecz należy zwrócić uwagę, aby zapewnić im możliwość poprawnej pracy. Trzeba pamiętać o tym, że musi być zapewniony dostęp świeżego powietrza do spalania. Nie należy montować dna i sufitu szafki pozostawiając boki i drzwiczki. Można zastosować ażurowe drzwiczki tak, aby minimalna sumaryczna  powierzchnia otworów wynosiła min 600 cm2.Tylko w przypadku kotłów z zamkniętą komorą spalania, powietrze dostarczane jest niezależnym przewodem i nie potrzeba wykonywać dodatkowego otworu.  Dodatkowo należy pamiętać, aby po bokach zostawić minimalną przestrzeń serwisową, która jest określona w instrukcji każdego urządzenia.


Dlaczego montażu urządzenia powinien dokonać autoryzowany instalator?

Zaleca się, aby montaż urządzenia był wykonany przez Autoryzowanego Instalatora gdyż posiada on kompletną dokumentację techniczną i jest przeszkolony w zakresie montażu naszych urządzeń. Dodatkowo, jeżeli montaż zostanie wykonany przez Autoryzowanego Instalatora, może on dokonać wstępnego rozruchu urządzenia. W tym przypadku Autoryzowany Serwisant pierwsze uruchomienie może wykonanać w ciągu 14 dni od daty rozruchu.


Jaka powinna być wielkość pomieszczenia, w którym zainstalowane jest urządzenie gazowe?

Pomieszczenie, w którym instaluje się urządzenie gazowe z odprowadzeniem spalin, które nie jest przeznaczone na stały pobyt ludzi, musi być takiej wielkości, aby na każdy metr sześcienny kubatury pomieszczenia przypadało nie więcej niż 4650 W obciążenia cieplnego. Kubatura pomieszczenia nie może być jednak mniejsza niż 8 m3 w przypadku urządzeń z otwartą komorą spalania i nie mniej niż 6,5 m3 w przypadku zamkniętej komory spalania tzw. „turbo”. (zgodnie z Dz.U.02.75.690 par 172).


Jaka powinna być wysokość pomieszczenia, w którym zainstalowane jest urządzenie gazowe?

Pomieszczenia, w których instaluje się urządzenia gazowe, powinny mieć wysokość co najmniej 2,2 m. Dopuszcza się instalowanie gazowych kotłów grzewczych w pomieszczeniach technicznych o wysokości co najmniej 1,9 m w budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej, wniesionych przed 15 czerwca 2002 roku. (zgodnie z Dz.U.02.75.690 par 172).


 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Redakcja, Junkers, Vailant




Zobacz także
Przegląd szlifierek kątowych Makita do prac budowlanych

Przegląd szlifierek kątowych Makita do prac budowlanych

Szlifierki kątowe Makita to wydajne elektronarzędzia o niezwykle przemyślanej konstrukcji.... ¬ więcej...
 
Dodatki do ogrzewania 2024 - kto może liczyć na dofinansowania

Dodatki do ogrzewania 2024 - kto może liczyć na dofinansowania

W 2024 roku będą obowiązywać kolejne regulacje mające na celu wspieranie polskich... ¬ więcej...
 
Ulga termomodernizacyjna 2024 - jak zyskać 53 tys. zł?

Ulga termomodernizacyjna 2024 - jak zyskać 53 tys. zł?

Rozliczając roczne zeznanie podatkowe, możemy skorzystać z jednej z ulg podatkowych,... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet









Facebook