Kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny

aktualizacja: 19-01-2018, 10:18 – artykuł promocyjny


W ofercie producentów urządzeń grzewczych pojawiają się dwa zasadnicze modele kotłów - jednofunkcyjne i dwufunkcjyne. Czym się różnią i który wybrać? Wszystko zależy od naszych indywidulanych potrzeb, gdyż oba rozwiązania mają zarówno wady jak i zalety.


Zobacz także: Jaki kocioł wybrać jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny

Wiszący kocioł dwufunkcyjny kondensacyjny VICTRIX 26 2I Immergas Stojący gazowy kocioł kondensacyjny MODULENS G

                      fot.: Immergas - wiszący kocioł gazowy                   fot.: De Dietrich Technika Grzewcza -
                                                                                            - stojący kocioł gazowy

 

Kocioł jednofunkcyjny - zalety i wady

 

Technologie te różni jedna zasadnicza cecha, a minaowicie kocioł jednofunkcyjny, w przeciwieństwie do tego dwufunkcyjnego wymaga zastasowania oddzielnego wymiennika dla ciepłej wody użytkowej. W związaku z tym kocioł jednofukcyjny w praktyce zajmie większą powierzchnię. Większe będą też straty ciepła radiacyjnego, czyli wypromieniowującego. Niestety koszt samego kotła oraz fianlnie całej instalacji też jest wyższy. Co za tem przemawia na korzyść takiego rozwiązania? Kocioł jednofunkcyjny gwarantuje mniejsze starty wody w oczekiwaniu na wzrost jej temperatury. Kotły jednofunkcyjne z reguły są w stanie przygotowac większą ilość c.w.u za jednym razem ze względu na większą pojemnosc oddzielnego zasobnika. Jest to argument, który bardzo często wykorzystują rodziny wieloosobowe. Choć producenci oczywiście nadążają za potrzebami rynku i skrupulatnie wypełniają każdą lukę w ofercie dostarczając wciaż nowych rozwiązań.

 

 

Kocioł dwufunkcyjny - zalety i wady

 

Kotły dwufunkcyjne posiadają przewagę nad tymi prezentowanymi wyżej, gdyż są tak naprawdę urządzeniami łączącymi funkcji dwóch innych - zwykłego kotła i zasobnika c.w.u. Jednak ich sprawność jest najbardziej zadawalająca w przypadku domów i mieszkań z jedną łazienką i kuchnią. Większa ilość punktów poboru ciepłej wody będzie się wiązać z niższa temparaturą przygotowanej wody oraz ze sporymi stratami przy regulacji.

 

Kocioł Cerapur Modul

fot.: Junkers - kocioł dwufunkcyjny Cerapur Modul

Kotły dwufunkcyjne zazwyczaj mają moc rzędu 21-28 kW a od tego zależy wielkość strumienia wody. Chcąc zatem mieć komfortową temepraturę c.w.u. koniecznie trzeba wybrać modele o jak najwyższej mocy, a to zwiększy koszt urządzenia. Pomocne może być również zadbanie o jak najmniejszą odległość między urządzeniem grzewczym a najdalszym punktem poboru wody.

 

fot.: SBS - KELLER Windsor S jednofunkcyjny kocioł gazowy zabudowany w kuchni

W kotłach dwufunkcyjnych woda jest podgrzewana w sposób przepływowy tylko w chwili poboru. Dzięki temu nie występują straty energii, ale nie możemy zmagazynować tak przygotowanej c.w.u.

 

Przykładowa analiza wyboru rodzaju kotła w zależności od wyposażenia budynku w punkty czerpalne ciepłej wody użytkowej oraz pory roku przy założeniu, że pobór wody będzie ze wszystkich puktów a wymagana temperatura komfortu przekroczy 40oC:

Omawiane przypadki

  • jedna kuchnia i łazienka
  • dwie łazienki i kuchnia
  • dwie łazienki i kuchnia oraz dodatkowe


W każdym wariancie sprawdzą się zarówno kotły jedno- jak i dwufunkcyjne. Jednak w przypadku dwóch ostatnich rozwiązań może nie być dotrzymana żądana temperatura, zwłaszcza w okresie zimowym.


W przypadku konieczności zapewnienia komfortu ciepłej wody użytkowej i dostarczenia jej  równolegle do kuchni i łazienki, warto wybrać kocioł kondensacyjny 2 - funkcyjny, o mocy 24kw na c.o i 28 kW na ciepłą wodę. Jest to rozwiązanie korzystniejsze pod względem kosztu zakupu urządzenia i prac instalacyjnych oraz zakłada mniejsze wymagania co do powierzchni, jaką musimy przeznaczyć na zainstalowane urządzenie. Jeśli  będziemy jednocześnie korzystać z ciepłej wody albo w 2 łazienkach, albo w 1 łazience i kuchni lepiej jest zastosować kocioł o mocy 35 kW na c.o i 39 kW na ciepłą wodę.

 

Koszty zakupu kotłów kształtują się następująco:

 

Różnica ceny między kotłem jednofunkcyjnym a dwufunkcyjnym wynosi około 1,5 - 3 tysięcy złotych. Droższe  są te jednofunkcyjne. Droższy jest też ich montaż.


Zobacz także:

Kiedy warto wybrać kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem
Wymienniki ciepłej wody użytkowej


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: De Dietrich Technika Grzewcza, Immergas, SBS, Junkers


Zobacz także
Warnik - jedno urządzenie, wiele możliwości

Warnik - jedno urządzenie, wiele możliwości

Warnik to wielofunkcyjne urządzenie do gotowania wody, wyposażone w nowoczesny,... ¬ więcej...

 
Przepływowe ogrzewacze wody Stiebel Eltron - cieplej i taniej

Przepływowe ogrzewacze wody Stiebel Eltron - cieplej i taniej

Projektując nowoczesne przepływowe ogrzewacze wody, inżynierowie firmy Stiebel... ¬ więcej...

 
Elektryczne przepływowe podgrzewacze wody - nowość w ofercie Junkers-Bosch

Elektryczne przepływowe podgrzewacze wody - nowość w ofercie Junkers-Bosch

Elektryczne przepływowe podgrzewacze c.w.u. uzupełniają portfolio produktów... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2018 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj