Jak prawidłowo okablować dom


Wznosząc budowle każdy inwestor zaczyna od fundamentów. Myśląc o wyposażeniu budynku trzeba zacząć od okablowania. Projektując instalację energetyczną należy równolegle z nią tworzyć okablowanie niskonapięciowe: telefoniczne, komputerowe, sygnałów TV Sat, domofonowe. Coraz częściej developerzy decydują się na wykonanie okablowania tak, aby pozostawić dobór urządzeń aktywnych indywidualnym wymaganiom i zamożności klienta.

Okablowanie całego domu należy wykonać na etapie jego budowy lub podczas remontu. Przewody położone w ścianach w tej fazie umożliwiają użytkownikowi podłączenie urządzeń odpowiedzialnych potem za komfort i bezpieczeństwo domowników. Prawidłowo zaprojektowana i wykonana instalacja jest niewidoczna, praktyczna i niedroga. Przeoczenie jakiegokolwiek elementu okablowania na początku może mieć nieprzyjemne skutki w przyszłości. Dlatego zaleca się, aby zawsze stworzyć dokumentację projektową wykonaną przez doświadczoną jednostkę projektującą. Istotne jest, aby przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac instalatorskich mieć pewność, czemu instalacja ma służyć.
 

Zobacz także: Wymiana instalacji elekrycznej - od czego zacząć

Często zdarza się, że kable kładzione w pośpiechu, bez konsultacji ze specjalistami od poszczególnych instalacji powodują ograniczenia funkcji poszczególnych systemów.


Zobacz także: Jak rozplanować kable, przewody, gniazdka i oświetlenie w domu

 

Jakie zastosować kable

 

 • Telefonia i sieć komputerowa w domu jednorodzinnym. Planując okablowanie wewnętrznej sieci telefonicznej w domu jednorodzinnym warto zastanowić się nad użyciem jako kabla skrętki 5 kategorii. Takie okablowanie pozwoli w przyszłości dodatkowo rozbudować instalacje o sieć komputerową  i telefoniczną, unikamy wtedy prowadzenia dodatkowych przewodów. Jednak dla osób budujących domy, a planujących szersze wykorzystanie komputerów polecamy położenie dwóch skrętek (gdy wymagamy by sieć komputerowa pracowała z prędkością 100Mb/s lub większą to należy założyć, że wszystkie pary skrętki będą wykorzystane na potrzeby transmisji danych, dlatego niezbędne jest położenie albo dodatkowego kabla telefonicznego, albo drugiej skrętki).

 

Emiter - kabel teleinformatycznyEmiter - kabel teleinformatyczny

fot.: Emiter - kable teleinformatyczne

 

 • Videodomofon. Do połączenia potrzebny jest przewód koncentryczny (do przesyłania wizji) oraz dwie pary (do przesyłania zasilanie i fonii). Ze względu na to, iż zazwyczaj będzie on zakopany w ziemi, musi być to przewód zabezpieczony przed wnikaniem wilgotności przez mikropęknięcia w powłoce, najlepiej żelowany.

 

 • Kable audio - video. Według informacji podawanych przez niektóre firmy oferujące wysokiej klasy sprzęt audio wynika, że całkowita rezystancja połączenia wzmacniacza mocy z głośnikiem nie powinna być większa niż w przybliżeniu 1/100 impedancji znamionowej głośnika, czyli w przypadku 4 omów będzie to nie więcej niż 40 miliomów. Można również zauważyć, że dla określonej długości przewodu - głośnik o większej impedancji pozwala na zastosowanie cieńszego przekroju przewodu. Dodatkowo należy zwracać uwagę na to, aby przewody głośnikowe były podobnej długości, co jest warunkiem jednakowego brzmienia obu głośników, gdyż zapewnimy im jednakowe stosunki tłumienia. Nie należy zwijać nadmiaru przewodu w pętlę, gdyż znacznie wzrasta indukcyjność, co z kolei doprowadza do sytuacji zachwiania równowagi pomiędzy lewym i prawym kanałem.

 

 

Jak prawidłowo okablować dom

 

Zobacz także: Z czego składa się instalacja elektryczna
 

Już w fazie projektowania i wykonywania robót murarskich należy uwzględnić warunki konieczne do późniejszego wykonania okablowania przez instalatora.

Kanony wykonywania instalacji

 • połączenie: góra - dół
 • "podwójna gwiazda"
 • punkty krosowe (strych, piwnica)

 

schemat instalacji elektrycznej

 

 

Połączenie góra - dół

 

Istotne jest zapewnienie połączenia pomiędzy sygnałami dochodzącymi do dolnej i górnej częsci budynku. Kanał łączący piwnicę ze strychem, powinien umożliwiać łatwą wymianę lub dołożenie przewodu. O ile rozprowadzanie przewodów w poziomie jest stosunkowo proste, to przewiercanie stropów sprawia problemy, natomiast w przyszłości możliwe jest zastąpienie kabla koncentrycznego i skrętki przez światłowody. W takim kanale należy położyć dwa kable typu skrętka i dwa kable koncentryczne.

 

 

"Podwójna gwiazda"

 

System ten polega na tym, iż dystrybuowane są sygnały:

 • telewizyjny - od góry budynku (strychu)
 • telefoniczne, komputerowe i domofonowe - od dołu.


Stąd pojęcie "podwójnej gwiazdy", czyli takiego rozprowadzania przewodów, aby ich początek stanowił punkt przyłączania urządzeń (gniazdo), a koniec punkt łączenia (krosowania) na strychu lub w piwnicy.

 

Ilość kabli:

 

 • po dwa kable typu skrętka do każdego pomieszczenia. "Gwiazda" - mająca swój początek w dolnej skrzyni krosowej - domNet.
 • jeden kabel koncentryczny do każdego pomieszczenia. Wyjątek stanowią pomieszczenia, w których będą znajdować się źródła sygnału np. odtwarzacz DVD, kamera analogowa CCTV itp; wymagają one doprowadzenia dwóch kabli. "Gwiazda" mająca swój początek w skrzyni krosowej – TV Sat.

 

Jak prawidłowo okablowac dom

 

 

Punkty krosowe

 

Mogą to być tablice lub skrzynie elektryczne, jednak ze względu na ochronę urządzeń i przygotowanie do pełnionej funkcji polecamy specjalne skrzynie montażowe typu domNet i TV Sat.

Okablowanie budynku, w fazie budowy, stanowi niewielki koszt w stosunku do całej inwestycji:

 • I Etap inwestycyjny - położenie okablowania i gniazd
 • II Etap inwestycyjny - instalacja urządzeń aktywnych, która może być rozłożona w czasie, w zależności od potrzeb klienta. Ten etap powinien być wykonany przez fachowego instalatora, posiadającego odpowiednią wiedzę w zakresie doboru urządzeń aktywnych i biernych, oraz mającego dostęp do urządzeń pomiarowych umożliwiających prawidłowe uruchomienie instalacji.

 

 

Zobacz także:


Emiter - kanały kablowe, kolumny i puszki podłogowe
Okablowanie strukturalne i system Inteligentnego Domu od Emiter

 


inteligentny budynek Emiter
Nowoczesne instalacje w budownictwie

 


 

Fibaro


Inteligentne rozwiązania w domach - luksus czy znak czasu

 


Inteligentne zarządzanie budynkami - Domovea KNX
Inteligentne zarządzanie budynkami - Domovea KNX

 


 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Redakcja, Dipol
Zdjęcia: Emiter


Zobacz także
coviva Smartbox - inteligentny dom bez kosztownej wymiany instalacji

coviva Smartbox - inteligentny dom bez kosztownej wymiany instalacji

Coviva Smartbox to urządzenie, które wykorzystuje inteligentną technologię... ¬ więcej...

 
System alarmowy z najwyższej półki

System alarmowy z najwyższej półki

Na rynku zabezpieczeń dostępnych jest wiele rozwiązań, od alarmów ekonomicznych,... ¬ więcej...

 
NazcaBOX - sprawdzony sposób na opanowanie energii i uzyskanie realnych oszczędności

NazcaBOX - sprawdzony sposób na opanowanie energii i uzyskanie realnych oszczędności

APA przedstawia nowy produkt, który zainteresuje szczególnie producentów... ¬ więcej...

 


All rights reserved © 2004-2018 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNetNEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj