Oszczędne światło na ulicach - przegląd rozwiązań

aktualizacja: 28-02-2020, 09:29 – artykuł promocyjny


Oświetlenie uliczne to nieodłączny element każdej metropolii, miasta i coraz częściej wsi. Również w tej branży nowoczesne rozwiązania pozwalają na znaczne oszczędności. Dlatego przed decyzją o instalowaniu lub modernizacji oświetlenia ulicznego warto poznać innowacyjne technologie renomowanych producentów.

Światło poprawia bezpieczeństwo na drodze i to zarówno osób zmechanizowanych, jak i pieszych. Dobrze oświetlony ciąg komunikacyjny daje poczucie bezpieczeństwa również mieszkańcom ulicy, którzy czują się chronieni przed przestępcami, którym zawsze lepiej jest działać w mroku lub po ciemku. Do tego oświetlenie uliczne podnosi także walory estetyczne okolicy - nieruchomości są więcej warte w obszarze o dobrym oświetleniu. Ciąg latarni ulicznych może tworzyć także klimat miejsca, zwłaszcza jeśli są one ozdobne. Oświetlona ulica wygląd znacznie bardziej atrakcyjnie. Aby wszystkie ulice mogły być rozświetlone konieczny jest wybór lub modernizacja instniejącego systemu tak by zredukować koszty - jak wiadomo wiele gmin szuka oszczędności i wyłączanie oświetlenia to częsta praktyka. Ekonomiczne i inteligentne oświetlenie pozwoli obniżyć koszty a w rezultacie bezpieczeństwo i estetyka ulic pozostaną na wysokim poziomie.

 

Oświetlenie uliczne LED - ekonomiczne posunięcie

 

Przyszłością oświetlenia w każdej dziedzinie jest technologia LED. Tego typu diody zużywają znacznie mniej energii dając światło o porównywalnej mocy.

 

Przykładem jest seria lamp ulicznych URBANO LED marki LUG. W skład obszernej serii wchodzą zarówno profesjonalne lampy do ciągów komunikacji samochodowej - ulice, autostrady oraz modele bardziej reprezentacyjne i dekoracyjne stosowane w alejkach spacerowych, czy w parkach.

fot.: LUG Light Factory - oświetlenie infrastrukturalne: uliczne i parkowe Urbano LEDOprawy uliczne Dorado HSK LEDY posiadają wysokowydajne moduły LED oraz soczewkowy układ optyczny zapewniające równomierne rozprowadzanie światła w osi ulicy. Kąt rozsyłu 135° x 60° umożliwia równomierne pokrycie światłem nawet przy niskich słupach.

Dorado - rodzina ulicznych opraw LED

fot.: HSK LEDY - rodzina ulicznych opraw LED DoradoOświetlenie miejskie i drogowe ES-System daje wiele możliwości montażu oraz tworzenia iluminacji obiektów oraz ciągów komunikacyjnych. Spełnia najbardziej wygórowane oczekiwania w kwestii skuteczności zapewnienia skutecznego oświetlenia oraz walorów estetycznych samych opraw nadających się do montażu w najbardziej reprezentacyjnych punktach miasta.

fot.: Oświetlenie molo w Kołobrzegu z wykorzystaniem opraw PARK FLOWER na słupach od ES-SYSTEM

Seria EDGE - oświetlenie terenu, oprawy parkingowe i uliczne Smartlight to oprawy wykorzystujące technologię LED. Opcjonalnie lampy mogą być wyposażone w czujniki mikrofalowy, zmierzchowy oraz sensor podczerieni PIR do wykrywania ruchu. Aluminiowy korpus wpływa na estetykę oraz wytrzymałość obudowy.

fot.: Smartlight


Oprawa uliczna LED CLEAR WAY od Philips w ofercie Onninen o wysokich parametrach świetlnych posiada stopień ochrony IP 66, II klasę ochrony, statecznik PSR-regulowany, oraz DDF-Dyna Dimmer.

fot.: Onninen
Oświetlenie LED firmy Arianna w ofercie ALFACO. Lampy mogą być wykorzystane do iluminacji dróg, ścieżek rowerowych, parków, tuneli, pomieszczeń produkcyjnych, supermarketów, parkingów, magazynów, centrów handlowych, boisk.

fot.: Alfaco

 

Energooszczędne oświetlenie

 

Nowoczesne systemy oświetleniowe muszą wyróżniać się energooszczędnością. Wymiana energochłonnych lamp na te wykonane w nowej technologii to pierwszy krok modernizacji oświetlenia. Co więcej zapewniają one również większą trwałość, a to przekłada się na rzadszą wymianę. Inwestycja w niezawodne źródła światła o wysokiej trwałości to kolejna ważna decyzja. W przypadku miejsc przeznaczonych na przebywanie ludzi - parki, skwery, dworce, deptaki, tereny wokół budynku należy również uwzględnić jakość światła. Źródła światła LED powinny mieć wysoką skuteczność świetlną, jak na przykład model Xenon LED Magit - 90lm/W.

fot.: oprawa produkowana jest zgodnie z europejskimi normami bezpieczeństwa, nie zawiera substancji szkodliwych, nie wymaga utylizacji, nie emituje ciepła, ani niepożądanego promieniowania UV i IR


Innowacje w zakresie oświetlenia drogowego to także szereg autorskich rozwiązań, jak chociażby autorski układ zasilania o doskonałych parametrach użytkowych w oprawach drogowych Scorpio od MILOO, gdzie dbłyśnikowy układ optyczny niweluje olśnienie, a hartowana szyba z nanopowłoką ma właściwości samoczyszczące. Możliwość wyboru modułu sterującego, w zależności od przeznaczenia oprawy zwiększa jej funkcjonalność. Wysokowydajne moduły Led (do 210 lm/W) w najnowszej technologii CSP zapewniają ekstremalnie wysoką żywotność >100 000 godzin.

fot.: Lampa Scorpio

 

Oświetlenie inteligentne - możliwość sterowania

 

  • System Smart City od Trilux

Systemy zarządzania oświetleniem to najważniejsze wyzwanie przed jakim stoją obecnie zarządcy oświetlenia ulicznego. Odpowiedzią na te potrzeby jest system Smart City umożliwiający skomunikowanie oświetlenia, a zastosowane czujniki wpływają na energooszczędność rozwiązania. Nowoczesne oświetlenie interpretuje potrzeby użytkownika i jest w stanie się do nich dopasować. Trilux stawia w swoim programie na oprawy pracujące z odpowiednią intensywnością i uruchamiane tylko wtedy, kiedy jest taka potrzeba. Czujniki pomagają w poszukiwaniach miejsca parkingowego, co jest w stanie przwciwdziałać korkom i zmniejszyć emisję CO2.fot.: Trilux

 

Zobacz także:Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Trilux, Miloo-Electronics, Alfaco, Onninen, Smartlight, Es-System, LUG, HSK LEDY


Zobacz także
Przykład oświetlenia kamienicy oprawami Smartlight w Łodzi

Przykład oświetlenia kamienicy oprawami Smartlight w Łodzi

Coraz więcej nowych inwestycji budowlanych to renowacje kamienic w zabytkowych częściach... ¬ więcej...

 
Kompaktowa oprawa oświetleniowa SEZAR LED SLIM

Kompaktowa oprawa oświetleniowa SEZAR LED SLIM

Oprawy oświetleniowe SEZAR, cieszące się dużym zainteresowaniem zostały przygotowane... ¬ więcej...

 
Iluminacje z oprawami Smartlight na obchody 100-lecia odzyskania niepodległości

Iluminacje z oprawami Smartlight na obchody 100-lecia odzyskania niepodległości

W 2018 roku przypada 100. rocznica odzyskania niepodległości przez państwo Polskie.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet