System Rosenberg ECFanGrid

Centralna klimatyzacja w domach jednorodzinnych

artykuł promocyjny


Obecnie klimatyzacja nie jest już oznaką luksusu. Stanowi natomiast standardowe wyposażenie nowoczesnych budynków biurowych i handlowych, instalowana na równi z ogrzewaniem czy innymi instalacjami niezbędnymi do użytkowania obiektu. Dzięki klimatyzacji komfort pracy w budynku jest bardzo wysoki nawet w upalne letnie dni.


Zobacz także:


Dlaczego więc indywidualni inwestorzy podejmujący się budowy domu jednorodzinnego tak rzadko decydują się na instalacje klimatyzacji? Czyżby w domu jednorodzinnym nie było tak gorąco jak w obiektach użytkowych?

 

klimatyzacja w domu jednorodzinnym

 

Na pewno w pewnym stopniu jest to prawda, wewnętrzne zyski ciepła pochodzące np. od oświetlenia czy sprzętu elektronicznego w budynku mieszkalnym są znacznie mniejsze niż np. w pomieszczeniach biurowych. Jednak każdy kto choć raz przebywał latem w salonie z efektownymi witrynami od strony południowej, sypialni na poddaszu, czy też w kuchni podczas gotowania posiłków wie, że jak potrafi być tam gorąco. Co więc powoduje, że klimatyzacja tak rzadko gości w naszych domach?


Zobacz także:
Schemat instalacji klimatyzacji

Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest niewiedza inwestorów, (oraz architektów) na temat nowoczesnych systemów centralnej klimatyzacji dla domów jednorodzinnych. Inwestor z reguły już po zakończonej budowie stwierdza, że chciałby zainstalować klimatyzację, kieruje więc swoje kroki do najbliższej firmy z tej branży. Niestety wtedy jest już z reguły za późno na instalację systemu centralnego, i jedyne co może zrobić to zamontować klimatyzatory typu split lub (o zgrozo) klimatyzatory okienne w każdym z pomieszczeń. Nietrudno jest zgadnąć, że nawet stosując najtańsze na rynku urządzenia, koszt całej operacji (w domu o powietrzni ok. 150 m2) wyniesie co najmniej kilkanaście tysięcy złotych, nie mówiąc już o wątpliwej estetyce wiszących w każdym pomieszczeniu klimatyzatorów.

 

Centralna klimatyzacja w domach jednorodzinnychCentralna klimatyzacja w domach jednorodzinnych

W Stanach Zjednoczonych, gdzie w ponad 85% nowych domów instalowana jest klimatyzacja, już od 50 lat stosuje się centralne systemy powietrzne do ogrzewania, chłodzenia, i wentylowania pomieszczeń. Jaki sens ma wykonywanie trzech niezależnych instalacji: ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji, kiedy wszystkie te funkcje można uzyskać z jednego systemu powietrznego? Zamiast instalować tradycyjny system ogrzewania (grzejniki) wystarczy zainstalować system ogrzewania powietrznego, czyli układ kanałów wentylacyjnych rozprowadzających powietrze do wszystkich pomieszczeń, następnie poprzez podłączenie do kanałów odpowiednich urządzeń (pieca, chłodnicy i agregatu itp.)  możemy uzyskać wymaganą obróbkę powietrza. Ponieważ w naszym klimacie funkcja ogrzewania jest zawsze najważniejsza, sercem takiego układu jest zawsze piec. Piec powietrzny (np. Carrier Infinity 96) jest nowoczesnym urządzeniem grzewczym przystosowanym do ogrzewania budynków mieszkalnych. Piec, wyposażony jest w system sterowania pozwalający na jego współpracę z agregatem chłodniczym, nawilżaczem czy filtrem elektronicznym.

Decydując się na instalację systemu powietrznego, inwestor otrzymuje komfortowy system całoroczny, który może dowolnie rozbudowywać o kolejne elementy w zależności od potrzeb i możliwości finansowych. Co ważne, nawet gdy podczas budowy domu inwestor zdecyduje się na instalację ogrzewania powietrznego bez funkcji klimatyzacji, nie oznacz to braku możliwości „dołożenia” tej funkcji w przyszłości, wymaga to jedynie zakupienia i podłączenia chłodnicy i agregatu do systemu.


Zobacz także:
Klimatyzacja - czyszczenie i serwis

Porównując koszty instalacji kompletnego systemu powietrznego do niezależnych instalacji ogrzewania i klimatyzacji, w kieszeni inwestora może zostać nawet 1/3 ceny. Nie należy również zapominać, że systemy powietrzne oprócz funkcji podstawowych, potrafią również nawilżać powietrze (w zimie), oczyszczać z kurzu a nawet pyłków roślin - co na pewno docenią wszyscy cierpiący na sezonowe alergie. Dodając do tego fakt, że koszty eksploatacji systemów centralnych są dużo niższe niż rozwiązań tradycyjnych, staje się jasne dlaczego w Stanach Zjednoczonych każdego roku prawie milion nowobudowanych domów wyposażanych jest w system powietrzny.

 

Centralna klimatyzacja w domach jednorodzinnych

 

W Polsce, rozwiązanie to staje się również coraz bardziej popularne. Firma Polski Komfort, autoryzowany dystrybutor firmy Carrier, już od 1995 roku importuje najnowocześniejsze urządzenia do systemów powietrznych z USA i Kanady. W aktualnej ofercie znajdują się piece zasilane gazem, agregaty chłodnicze i chłodnice, a także nawilżacze, filtry i sterowniki. Firma instaluje również kompletne systemy powietrzne w domach jednorodzinnych na terenia całego kraju, dzięki czemu, już kilkuset inwestorów cieszy się komfortem 365 dni w roku.

 

 

Zobacz koniecznie:

 

Daikin - klimatyzator FTXS-K jednostka naścienna


Zasada działania klimatyzacji

 

 

Centrum Klima - klimatyzator


Klimatyzator przenośny czy split

 



Centrum Klima - klimakonwektor
Wybieramy klimakonwektory




Centrum Klima - klimakonwektor
 Klimatyzatory - przegląd oferty producentów

 

 



 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Polski Komfort




Zobacz także
Optymalna ochrona systemu klimatyzacji

Optymalna ochrona systemu klimatyzacji

Ciche i łatwe w instalacji oraz konserwacji pompy Aspen do usuwania kondensatu Silent+... ¬ więcej...
 
Ogrzewanie pomieszczeń klimatyzatorem

Ogrzewanie pomieszczeń klimatyzatorem

Klimatyzatorów używamy przede wszystkim do chłodzenia powietrza w upalne dni,... ¬ więcej...
 
Zestaw klimatyzacji CLIM-UP SMART z regulatorem TADO

Zestaw klimatyzacji CLIM-UP SMART z regulatorem TADO

W ofercie marki De Dietrich pojawił się nowy zestaw. W jego skład wchodzi klimatyzator... ¬ więcej...
 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.      Systherm Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    ebm Papst    VBW   bartosz logo    Rosenberg Klima  Ventec Vents Mitsubishi Electric armacell logo Global-Tech Provent Stiebel Eltron  Iglotech   Iglotech Klimor   Klima-Therm   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Daikin
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet




















Facebook