gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex   logo Daikin

Junkers

BuderusHewalex

nVent     Galmet
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom


Instal-Projekt

logo Wilo   De Dietrich

ZĘBIEC   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet    REGULUS-system
Imers
  

Intersoft

  Grupa Armatura

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

Junkers - patron


Program odpowietrzania instalacji c.o. Flamco

aktualizacja: 19-09-2017, 06:11 – artykuł promocyjny


Powietrze w instalacjach centralnego ogrzewanie prowadzi do kilku niedobrych zjawisk m.in. powstawania szumów przepływowych i głośnej pracy instalacji, spadku ilości ciepła oddawanego przez grzejniki, złego przewodzenia ciepła na ściankach kotłów, skróconej żywotności instalacji wskutek korozji, uszkodzenia pompy obiegowej - zużycie łożysk pompy i erozja kawitacyjna łopatek wirnika - znacznego spadku wydajności pompy.


Skąd bierze się powietrze w instalacji centralnego ogrzewania?

  • powietrze, które dostało się do wnętrza przed i podczas napełniania instalacji,
  • powietrze znajdujące się w wodzie instalacyjnej w formie przenoszonych pęcherzy lub mikropęcherzy,
  • powietrze rozpuszczone w wodzie instalacyjnej.


Podwyższenie temperatury lub obniżenie ciśnienia powoduje wytrącanie się powietrza z cieczy w układach centralnego ogrzewania i odwrotnie. Podczas schładzania i wzrostu ciśnienia woda ponownie wchłania istniejące pęcherze powietrza. Ten proces ma miejsce w instalacji centralnego ogrzewania. Na wewnętrznej stronie ścianki kotła dochodzi do powstawania bardzo wysokich temperatur. W tym miejscu wytrącają się małe pęcherzyki powietrza. Te, tak zwane mikropęcherze, o ile nie zostaną od razu zlikwidowane, rozpuszczają się ponownie w innym miejscu instalacji, gdzie panuje niższa temperatura. Jeżeli mikropęcherze zlikwiduje się bezpośrednio za kotłem to mamy do czynienia z wodą wolną od powietrza (nienasyconą). W tej wodzie może rozpuścić się powietrze znajdujące się w innych miejscach instalacji przez absorpcję. Działanie absorpcyjne wykorzystuje się w celu związania powietrza znajdującego się w instalacji i wydalenia go na zewnątrz poprzez zamontowanie za kotłem absorpcyjnego separatora powietrza Flamcovent. Proces odpowietrzania ma miejsce tak długo, aż pozostała woda stanie się silnie nienasycona i wolna od powietrza.

 

 

Flexvent - odpowietrzniki pływakowe

Odpowietrznik pływakowy Flexvent stosowany jest w zamkniętych instalacjach wody ciepłej i zimnej do maks. temperatury wynoszącej 120 °C i o nadciśnieniu 10 bar. Odpowietrzniki Flexvent charakteryzują się niezawodnym funkcjonowaniem i długą żywotnością Duża prędkość przepływu powietrza w wąskich kanałach wylotowych utrzymuje je w czystości przez długi okres. Układ mechaniczny dźwigni obejmuje zawór wydmuchowy w sposób nieckowaty. Dzięki temu zapewniona jest dobra ochrona wrażliwego zaworu przed zanieczyszczeniami i jego szczelność.

Pływak i elementy mechaniki są nierdzewne. W stanie zamkniętym przed zaworem wydmuchowym znajduje się zawsze zapas powietrza. Wrażliwe elementy są zawsze suche. Nie mają styczności z zanieczyszczoną wodą. Wąskie kanały przelotowe pomiędzy pływakiem i ścianką Flexventu sprawiają, że tylko bardzo mała ilość zanieczyszczonej wody ma styczność z wewnętrzną częścią urządzenia.
Flamco - Odpowietrznik pływakowy Flexvent

Optymalne wyniki odpowietrzania można osiągnąć tylko wtedy, gdy mamy do dyspozycji odpowiedni odpowietrznik. W programie odpowietrzników pływakowych są miedzy innymi używane typy 3/8", 1/8" - 3/8", 1/2" posiadające automatyczny zawór zamykający (demontaż możliwy bez konieczności opróżniania instalacji). W celu czyszczenia we wszystkich odpowietrznikach Flexvent otwiera się gwintowaną pokrywę z pierścieniem uszczelniającym. Doświadczenia praktyczne wykazują, że prawie w każdej instalacji grzewczej znajdują się grzejniki, w których zbierają się szczególnie duże ilości powietrza. Problem rozwiązuje zamontowany na stałe Flexvent H.

 

 

Flexvent Super - odpowietrznik pływakowy typu ciężkiego

Odpowietrznik pływakowy Flexvent Super wykonany jest z mosiądzu. Zawór odpowietrzający zamontowany jest w kołpaku prostopadle do osi pływaka. Kołpak Flexvent Super ma kształt stożka. W ten sposób uzyskuje się możliwie największą odległość pomiędzy zwierciadłem wody instalacyjnej i zaworem odpowietrzającym, co wyklucza zanieczyszczenie zaworu.

Ilość powietrza, którą może odprowadzić Flexvent, zależna jest od ciśnienia w instalacji. Na wykresach przedstawiono ilość usuwanego powietrza w l/min. przy temperaturze 15°C i ciśnieniu 1 bar w stosunku do ciśnienia panującego w instalacji.
Flamco - odpowietrznik pływakowy Flexvent Super

 

 

Flexair - odśrodkowy separator powietrza

 

Separator powietrza Flexair stosowany jest w instalacjach wody ciepłej i zimnej przy temperaturze do 120 °C i ciśnieniu do 10 bar. Separator powietrza Flexair dostarczany jest w trzech wersjach:
 

  • z przyłączeniem,
  • gwintowym,
  • spawanym,
  • kołnierzowym.

Działanie separatora powietrza Flexair opiera się na zasadzie centryfugi. Dzięki stycznie ulokowanym przyłączeniom woda ulega zawirowaniu. Wskutek siły odśrodkowej woda, jako medium cięższe, dociskana jest do ścianki wewnętrznej urządzenia. Jednocześnie zawarte w wodzie powietrze, jako medium lżejsze, zbiera się w osi separatora.

Na separatorach Flexair o przyłączeniach od DN 25 do DN 50 zamontowany jest osiowo odpowietrznik pływakowy Flexvent. Większe separatory, od średnicy przyłączenia DN 65, zaopatrzone są w odpowietrznik pływakowy Flexvent Super. Dzięki mechanizmowi pływakowemu powietrze usuwane jest automatycznie z separatora. Wydajność odpowietrzania wzrasta wraz ze wzrostem prędkości przepływu wody. Minimalna prędkość przepływu nie może być niższa niż 1,5 m/s.
 
Flamco - odśrodkowy separator powietrza Flexair

Zanieczyszczenia, takie jak piasek, zgorzela spawalnicze itp., które są cięższe od wody zbierają się w dolnej części, w misie separatora i po zdjęciu mosiężnego pojemnika można je usunąć.

 

 

Flamcovent - absorpcyjny separator powietrza


Prędkość przepływu wody przez Flamcovent zmniejsza się na skutek zwiększenia się przekroju przepływu. Większe pęcherze powietrza mają tym samym czas na wypłynięcie do góry (do komory powietrznej). Jednocześnie strumień wody napotyka w separatorze na cały szereg pierścieni PALL-a. Powstaje duża ilość małych, równomiernych strumieni, sprawiających, że każda zawierająca gaz cząstka wody ma styczność z przyczepną powierzchnią pierścienia PALL-a. Również najmniejsze mikropęcherze, znajdujące się w wodzie, zatrzymują się na powierzchni pierścieni PALL-a.
Flamco - adsorpcyjny separator powietrza Flamcovent

 

 

Separator powietrza Flamcovent wykorzystuje zjawisko koalescencji na pierścieniach PALL-a

 

Kiedy strumień wody w górnej części Flamcoventu uspokaja się mikropęcherze mogą łączyć się w grupy. One z kolei unoszą się do znajdującej się u góry komory powietrznej. Mechanizm pływaka i zawór odpowietrzający odprowadzają odseparowane od wody powietrze na zewnątrz i utrzymują objętość komory powietrznej na stałym poziomie.
 

Separator powietrza Flamcovent wykorzystuje zjawisko koalescencji na pierścieniach PALL-a


Za pomocą efektu koalescencji możliwe jest usuwanie powietrza:

  • znajdującego się w wodzie instalacyjnej w formie małych pęcherzyków i mikropęcherzy,
  • rozpuszczonego w wodzie instalacyjnej,
  • znajdującego się w miejscach, w których odpowietrzenie jest niemożliwe.

 

 

Instalowanie separatorów powietrza Flamcovent w instalacjach grzewczych

 

Mikropęcherzyki powietrza uwalniające się z wody instalacyjnej w kotle (wysoka temperatura) ponownie rozpuszczają się w wodzie w innych miejscach instalacji (o niższej temperaturze), o ile nie są natychmiast usunięte na zewnątrz. Aby efektywność separacji powietrza była możliwie wysoka, należy montować separator Flamcovent bezpośrednio za kotłem lub zaworem mieszającym. Przy montażu Flamcoventu przed pompą cyrkulacyjną, większe pęcherzyki powietrza nie ulegają rozdrobnieniu wewnątrz pompy, a wirnik zabezpieczony jest przed uszkodzeniem. Nawet jeśli pompa cyrkulacyjna znajduje się na przewodzie powrotnym, to separator powietrza Flamcovent musi być zainstalowany na zasilaniu.

 

Flamcovent Clean

Flamcovent Clean został zaprojektowany z myślą o usuwaniu z instalacji centralnego ogrzewania oraz z instalacji chłodniczych nie tylko powietrza, ale także stałych zanieczyszczeń. Z doświadczenia oraz z przeprowadzonych testów wynika, że pierścienie PALL-a w obudowie separatora Flamcovent eliminują nie tylko znajdujące się w instalacji powietrze, ale także zanieczyszczenia stałe.
Konstrukcję separatora Flamcovent zmieniono w ten sposób, że w przedłużonej dolnej misie utworzono przestrzeń, w której nie występują zawirowania. Stałe zanieczyszczenia w formie drobnych cząstek, które są cięższe od wody, osadzają się w misie Flamcovent Clean. W miejscu tym panują warunki, które nie pozwalają na ponowne przedostanie się zanieczyszczeń do górnej części separatora.
Za pomocą kurka spustowego, znajdującego się w dolnej części separatora Flamcovent Clean można odprowadzić zanieczyszczenia z instalacji. Zanieczyszczenia, które są lżejsze od wody i które unoszą się na powierzchni wody w separatorze Flamcovent Clean można odprowadzić za pomocą kurka spustowego znajdującego się z boku obudowy.
Flamco - Flamcovent Clean

Sposób funkcjonowania odpowietrznika Flamcovent Clean jest - jeśli chodzi o separację powietrza - taki sam jak w przypadku standardowych odpowietrzników z serii Flamcovent.


 

Kontakt w sprawie produktów:

Flamco Sp. z o.o.
tel. +48 61 65 65 955
www: flamcogroup.com/pl
mail: info@flamco.pl


Zobacz także
8 rzeczy, które warto wziąć pod uwagę zanim kupisz kocioł centralnego ogrzewania

8 rzeczy, które warto wziąć pod uwagę zanim kupisz kocioł centralnego ogrzewania

Zakup kotła c.o. to duża inwestycja, dlatego warto ją dobrze przemyśleć. Moc wybranego... ¬ więcej...

 
Bezpieczny metalowy przewód przyłączeniowy do gazu WZ

Bezpieczny metalowy przewód przyłączeniowy do gazu WZ

Instalacja gazowa w domu wymaga rozwiązań bezpiecznych i sprawdzonych. Łatwy montaż... ¬ więcej...

 
Junkers-Bosch aplikacje mobilne

Junkers-Bosch aplikacje mobilne

Użytkowanie aplikacji mobilnych oferowanych przez Junkers-Bosch gwarantuje łatwiejszą... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet