gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex   logo Daikin

Junkers

BuderusHewalex

nVent     Galmet
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom


Instal-Projekt

logo Wilo   De Dietrich

ZĘBIEC   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet    REGULUS-system
Imers
  

Intersoft

  Grupa Armatura

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

Junkers - patron


Ogrzewanie budynków użyteczności publicznej

aktualizacja: 27-09-2018, 08:18 – artykuł promocyjny


W przypadku instalacji służących do ogrzewania szkół, hoteli, budynków wielorodzinnych oraz obiektów usługowych niezbędne jest wykorzystanie kotłów o średniej i dużej mocy. Dzięki szerokiej ofercie producentów kotłów, dla każdej inwestycji można opracować rozwiązania układu grzewczego, które uwzględnią zarówno kryteria techniczne, jak i ekonomiczne.

 

 

Typ instalacji

 

Decydując się na wybór konkretnego systemu, inwestor w pierwszym rzędzie musi podjąć decyzję o wyborze paliwa. Jeśli na danym terenie znajduje się sieć gazowa, która ma odpowiednią średnicę, by uzyskać pozwolenie na przyłączenie się do niej, wybierane są zazwyczaj urządzenia na gaz ziemny. Wynika to przede wszystkim z niższego kosztu zakupu i niższych kosztów eksploatacji takich urządzeń.
W przypadku braku dostępu do gazu ziemnego można wybrać takie rozwiązania jak kotły na propan i olej oraz wspomagające systemy solarne. Projektant po wykonaniu obliczeń strat ciepła może zgodnie z życzeniem klienta dobrać pojedynczy kocioł odpowiedniej mocy lub dwa czy nawet kilka urządzeń pracujących w kaskadzie. Niewątpliwie to drugie rozwiązanie ma wiele zalet. Inwestor na przykład ma pewność, że w razie awarii jednego z kotłów pozostałe będą efektywnie pracowały. Kolejną zaletą układów kaskadowych, ale i pojedynczych kotłów z palnikami modulowanymi, jest możliwość każdorazowego dopasowania mocy z jaką pracuje układ grzewczy do zapotrzebowania na ciepło.

 

 

Urządzenia na gaz ziemny

 

W ostatnich latach w technice grzewczej umacnia się trend instalowania gazowych kotłów kondensacyjnych w miejsce tradycyjnych niskotemperaturowych. Wynika to przede wszystkim z dążenia do uzyskiwania jak najwyższych sprawności pracy, a co za tym idzie jak najniższych kosztów eksploatacji. Kolejną tendencją występującą w przypadku inwestycji budowlanych jest ograniczanie powierzchni przeznaczonych na inne niż użytkowe cele. Przy tego typu nowoczesnych instalacjach sprawdzają się między innymi wiszące kotły kondensacyjne. Kotły De Dietrich Innovens MC 45 (43kW), MC 65 (65kW) oraz MC 90 (90kW) mają średnioroczną sprawność sięgającą 110% w odniesieniu do kotłów niekondensacyjnych, a w celu zwiększenia mocy układu grzewczego mogą być łączone w kaskady. W układzie kaskadowym może pracować do 10 urządzeń.

W przypadku kotłowni dachowych istotne jest również obciążenie stropu. Wykorzystanie wymienników ciepła wykonanych ze stopu aluminiowo-krzemowego, pozwoliło firmie De Dietrich na zredukowanie ciężaru netto np. kotła MC 90 do 72 kg. Kotły kondensacyjne o średnich i dużych mocach są oczywiście dostępne również w wersjach stojących. Kotły C 210 Eco, C 310 Eco i C 610 Eco mają moc maksymalną od 85 kW (C 210-85 Eco) do 1146 kW (C 610-1140 Eco), przy czym mogą być one łączone również w kaskady liczące do 10 urządzeń. Szeroki wybór rodzajów kotłów w połączeniu z modulacyjną pracą palnika zapewnia doskonałe dostosowanie mocy urządzeń grzewczych do rzeczywistych potrzeb instalacji centralnego ogrzewania. W przypadku kotłów stojących o dużych mocach ważny jest ich ciężar, wielkość i łatwość transportu. Wymienione powyżej urządzenia mają, podobnie jak typoszereg MC, wymiennik ze stopu aluminiowo-krzemowego, dzięki czemu cechuje je stosunkowo nieznaczny ciężar. Głębokość wszystkich modeli C 210 Eco wynosi jedynie 45 cm, co oznacza nie tylko więcej wolnej przestrzeni w kotłowni ale również to, że w przypadku wstawiania kotła do gotowego pomieszczenia, wąskie wejście nie będzie stanowić problemu. Dodatkowo w C 210 Eco znajdują się odpowiednio wyprofilowane uchwyty, natomiast w C 310 Eco i 610 Eco zainstalowano kółka, dzięki którym urządzenie może bez problemu "wjechać" do kotłowni.

 

 

Kocioł C  210

 

W budynkach mieszkalnych ważniejsza niż w przypadku biurowców jest kultura pracy kotła. Hałas powodowany przez kotły starego typu powoduje, że pokoje nad kotłowniami przeznacza się na pomieszczenia gospodarcze lub takie, w których przebywa się tylko w ciągu dnia. Jeżeli kocioł pracuje cicho, bezpośrednio nad kotłownią można bez obawy umieścić pomieszczenie mieszkalne. Nowoczesne kotły kondensacyjne nawet o dużych mocach nie są głośne - poziom hałasu emitowany przez kotły De Dietrich C 210 Eco wynosi 57 dB, zaś w przypadku modeli C 310 Eco i C 610 Eco nie przekracza 60 dB. Nowoczesne, niskotemperaturowe kotły atmosferyczne również charakteryzują się niską emisją hałasu.

W przypadku kotłów De Dietrich DTG 220 (27-114 kW) i DTG 320 (88-342 kW) wynosi ona mniej niż 57 dB. W ich przypadku rozwiązaniem ułatwiającym montaż jest zastosowanie wymiennika ciepła składającego się z członów żeliwnych. Korpus może być dostarczony do inwestora zmontowany lub w członach, dzięki czemu kocioł można przetransportować do pomieszczenia kotłowni w częściach i dopiero tam zmontować.

 

 

Inne źródła energii

 

Tam gdzie nie ma sieci gazowej można zainstalować kotły na paliwo stałe - drewno, węgiel lub koks. Obecnie jednak, ze względu na rosnącą dbałość o ochronę środowiska naturalnego, rozwiązanie to stosuje się coraz rzadziej. Popularny jest za to montaż kotłów zasilanych propanem. Duża część oferowanych na rynku urządzeń, na przykład opisane wcześniej kotły Innovens, jest przystosowana do pracy zarówno z gazem ziemnym jak i z propanem. Kolejną z opcji jest budowa kotłowni zasilanej lekkim olejem opałowym. Wyposażone w palniki wentylatorowe olejowe kotły De Dietrich średniej i dużej mocy mają, tak jak kotły DTG, wymienniki ciepła złożone z żeliwnych członów. W zależności od strat ciepła danego obiektu do wyboru mamy następujące typoszeregi urządzeń olejowych: GT 210 (40-90 kW), GT 300 (55-250 kW), GT 400 (220-615 kW), GT 400S (250-700 kW), GT 500 (415-1180 kW), GT 500S (464-1450 kW). Kotły te mogą być wyposażone w odpowiednie palniki olejowe dwustopniowe np. M30S lub M50S. Wszystkie prezentowane kotły, zarówno gazowe, jak i olejowe mogą pracować nie tylko na potrzeby układu grzewczego, ale również współpracować z zasobnikowymi podgrzewaczami ciepłej wody użytkowej.

 

 

Zestaw solarny

 

Warto też zwrócić uwagę na coraz częściej stosowane solarne systemy grzewcze, które służą m.in. do przygotowania ciepłej wody użytkowej, ogrzewania wody basenowej lub współpracy z innym źródłem ciepła do celów centralnego ogrzewania. Główną zaletą tego rozwiązania są oszczędności płynące z wykorzystania darmowej energii słonecznej. Pakiety solarne De Dietrich Dietrisol składają się  z płaskich kolektorów słonecznych, systemów mocowania (dopasowanych do konstrukcji dachu i rodzaju materiału jakim jest pokryty) oraz wielowężownicowych pojemnościowych podgrzewaczy wody użytkowej,
o pojemności nawet 1000 litrów.


 

Kontakt w sprawie produktów:

BDR Thermea Poland Sp. z o.o.
tel. 71 71 27 400
www: www.dedietrich.pl
www.dedietrich-kotly.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
8 rzeczy, które warto wziąć pod uwagę zanim kupisz kocioł centralnego ogrzewania

8 rzeczy, które warto wziąć pod uwagę zanim kupisz kocioł centralnego ogrzewania

Zakup kotła c.o. to duża inwestycja, dlatego warto ją dobrze przemyśleć. Moc wybranego... ¬ więcej...

 
Bezpieczny metalowy przewód przyłączeniowy do gazu WZ

Bezpieczny metalowy przewód przyłączeniowy do gazu WZ

Instalacja gazowa w domu wymaga rozwiązań bezpiecznych i sprawdzonych. Łatwy montaż... ¬ więcej...

 
Junkers-Bosch aplikacje mobilne

Junkers-Bosch aplikacje mobilne

Użytkowanie aplikacji mobilnych oferowanych przez Junkers-Bosch gwarantuje łatwiejszą... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet