SZUKAJ
strona główna » instalacje grzewcze » kotły CO i armatura

Niezamarzające płyny do instalacji Ergolid


Niezamarzające, specjalistyczne płyny przeznaczone do napełniania instalacji chłodniczych, klimatyzacyjnych, grzewczych i solarnych Ergolid,  to jednorodne wodne roztwory glikolu bez obcych wtrąceń posiadające w swoim składzie zestaw inhibitorów korozji zapewniających doskonałe własności przeciwkorozyjne, umożliwiające eksploatację instalacji w nienaruszonym stanie przez wiele lat, oraz biocydy zapobiegające rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za korozję mikrobiologiczną.

Ergolidy zapewniają prawidłową pracę instalacji w zakresie temperatur od -35  C do 106 C. Posiadają pozytywne opinie wydane przez Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Techniki Instalacyjnej INSTAL o właściwościach przeciwkorozyjnych w stosunku do materiałów metalowych występujących w instalacjach : stali węglowej, miedzi i aluminium. Płyny te zaleca się do stosowania w układach zasilanych z indywidualnych źródeł ciepła, a więc najczęściej spotykanych w domach jednorodzinnych, letniskowych, a także w obiektach użyteczności publicznej, szklarniach, chłodniach, kolektorach słonecznych itp.

Zakłady Chemiczne i Tworzyw Sztucznych Boryszew w swojej ofercie posiadają płyny do instalacji chłodniczych, klimatyzacyjnych, tryskaczowych, solarnych i grzewczych Ergolid. Opierając się na tej samej bazie surowcowej (glikole) i wykorzystując właściwości samoregenerujące soli kwasów organicznych i środków biobójczych wyprodukowano medium przenoszące zimno i ciepło. O jego zastosowaniu można powiedzieć tylko to, że nie ma w tej chwili dziedziny gospodarki, gdzie nie znalazł by on zastosowania.
 

Niezamarzający płyn do instalacji Ergolid


W chwili obecnej oferowane są dwa rodzaje płynów: Ergolid A na bazie glikolu etylenowego, oraz Ergolid Eko - propylenowego. Oba produkowane typy roztworów Ergolidu, oferowane są w różnych stężeniach glikolu, które odpowiadają temperaturom zamarzania -15°C, -20°C, -25°C oraz -35°C.

Produkty posiadają dokumenty dopuszczające do stosowania w budownictwie czyli Aprobatę Techniczną oraz Atest Państwowego Zakładu Higieny. W roku 2001 na Międzynarodowych Targach Poznańskich ERGOLID EKO zdobył Złoty Medal, w 2003 statuetkę Złotego Orbitala przyznana przez Instalatora Polskiego, a w 2004 wyróżnienie Medium przyznane przez miesięcznik Rynek Instalacyjny.


Właściwości fizyko-chemiczne Ergolid Eko -20°:

Barwa zielona
                                                                                                          ilość j.m.
Gęstość w 20°C 1,038 g/cm3
pH 7,5 - 9,5
  cm2 0,1 n HCL w 20
Rezerwa alkaiczna, nie niższa niż 8 ml
Lepkość kinematyczna*  -10°C
                                 +10°C
                                 +20°C
                                 +50°C
0,1854
0,0651
0,0441
0,0164
cm2/s
cm2/s
cm2/s
cm2/s
Temperatura krystalizacji, nie wyższa niż -20 °C
Temperatura zestalenia 25,3 °C
Temperatura wrzenia 104 °C
Temperatura zapłonu (tygiel otwarty) 132 °C
Prężność par   +20°C 11,9 hPa
                    +50°C 91,7 hPa
                    +90°C 238,8 hPa
Ciepło właściwe 3,38 KJ/kg deg
Ciepło parowania w temperaturze wrzenia (dot. glikolu) 707 KJ/kg
Przewodnictwo 2600-3700
                                                                                                          Początek
Temperatura rozkładu czynnika głównego 250 °C
Rozszerzalność w zakresie temp. od 0°C do 80°C 5 %
Zawartość glikolu propylenowego 39 %


Glikol propylenowy stanowiący najistotniejszy składnik ERGOLIDU EKO znalazł się poza klasyfikacją toksyczności (wg. załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dn. 21 sierpnia 1997 r. w sprawie substancji chemicznych stanowiących zagrożenie dla zdrowia lub życia) oraz nie jest substancją niebezpieczną (załącznik nr 2 do w/w rozporządzenia) Dz.U.Nr.105, poz. 671.


 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Redakcja



Eksperci z branży grzewczej:                                                                zobacz wszystkich ekspertów

Ekspert Sas
Kotły na paliwo
stałe


zadaj pytanie
Ekspert Terma Technologie
Grzejniki
łazienkowe


zadaj pytanie
Ekspert Darco
Powietrzne
ogrzewanie


zadaj pytanie
Ekspert Luxbud
Ogrzewanie
podłogowe


zadaj pytanie
Ekspert Tycothermal
Ogrzewanie
podłogowe


zadaj pytanie




All rights reserved © 2004-2011 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet