Czyste powietrze na halach produkcyjnych

Instalacje grzewcze - pytania i odpowiedzi


Wytyczne projektowania instalacji centralnego ogrzewania z zastosowaniem grzejników stalowych: 1. Obliczeniowa temperatura na zasilaniu grzejnika nie może przekraczać 95°C niezależnie od wielkości i kształtu instalacji C.O dla danego budynku. Nie dopuszcza się stosowanie w charakterze czynnika grzewczego wody zawierającej parę lub samej pary wodnej pod ciśnieniem.

2. Źródłem ciepła dla instalacji C.O wyposażonej w grzejniki stalowe może być wyłącznie wymiennikowy węzeł cieplny lub kotłownia lokalna o mocy nie przekraczającej 500 kW. Grzejniki nie mogą być przyłączane do instalacji połączonych z siecią cieplną przez hydroelewator  lub węzeł zmieszania pompowego.

3. Grzejniki mogą być stosowane w instalacjach C.O typu pompowego zarówno jedno- i dwururowych. Dopuszczalne jest również ich stosowanie w systemach grawitacyjnych ale z ograniczeniami wynikającymi z oporów hydraulicznych.

4. Zaleca się stosowanie grzejników w instalacjach systemu zamkniętego zabezpieczonych przeponowymi naczyniami wzbiorczymi zgodnie z wymaganiami normy  PN –91/B-02414 o kontrolowanych ubytkach wody nie przekraczających 5% pojemności instalacji rocznie.

Dopuszcza się stosowanie grzejników w instalacjach systemu otwartego o ubytkach wody nie przekraczających 10% pojemności instalacji rocznie  pod warunkiem dodawania do wody instalacyjnej  inhibitorów korozji dopuszczonych do stosowania w budownictwie przez  COBRTI ??? Instal ”

5. W instalacjach systemu otwartego i zamkniętego przy grzejnikach wyposażonych w zawory termostatyczne należy stosować odpowietrzniki ręczne montowane fabrycznie po jednym w każdym grzejniku. Dla instalacji w których nie stosuje się przy grzejnikach zaworów termostatycznych lub innej regulacji można stosować odpowietrzanie przez instalacje odpowietrzającą w pionach.

6. Grzejniki mogą być stosowane w instalacjach systemu zamkniętego, których przewody wykonane są ze stalowych rur czarnych, rur miedzianych, rur z tworzyw sztucznych. Przy systemach otwartych instalacje winny być zabezpieczone przed dyfuzją tlenu.

7. Grzejniki są przeznaczone do stosowania w pomieszczeniach mieszkalnych, biurowych, usługowych, przemysłowych i innych w których występuje normalna wilgotność powietrza i nie następuje oddziaływanie środków korozyjnych zawartych w agresywnym powietrzu lub otoczeniu. Nie podlegają gwarancji na odporność korozyjną powłoki grzejniki zainstalowane w pomieszczeniach w których następuje stałe lub okresowe zawilgocenie powierzchni grzejnika poprzez kontakt z wodą takich jak rzeźnie, kryte baseny, myjnie, prysznice, pralnie lub łazienki bez wystarczającej wentylacji i oddziaływaniu czynników korozyjnych /woda, para wodna / itp. miejsca.

8. Niedopuszczalne jest poza przypadkami awaryjnymi opróżnianie instalacji CO z wody a także częściowe opróżnianie grzejnika /z powietrzem wewnątrz /. Woda stosowana do zasilania grzejników powinna spełniać wymagania Polskiej Normy PN-93/C-04607.

9. Instalacja C.O wyposażona w grzejniki nie może mieć stałych połączenia z  instalacją ciepłej lub zimnej wody użytkowej.

10. W przypadku stwierdzenia podczas normalnej eksploatacji zapowietrzania grzejników należy wyeliminować błędną eksploatację instalacji ,błędne wykonawstwo lub błąd w projekcie. W każdym przypadku przyczynę występowania zapowietrzenia się grzejników należy bezzwłocznie usunąć.

Przy prawidłowo zaprojektowanej i eksploatowanej instalacji odpowietrzanie przy użyciu odpowietrzników grzejnikowych powinno być wykonane bezpośrednio po napełnieniu instalacji wodą i powtórzone po krótkim czasie pracy instalacji.


Ciśnienie robocze i próbne w instalacjach c.o.

1. Wymaga się aby w instalacjach C.O ciśnienie robocze pozostawało na ustalonym poziomie określonym w dokumentacji projektowej instalacji i nie podlegało ciągłym dynamicznym wahaniom.

2. Maksymalna wartość ciśnienia roboczego w instalacji C.O nie może przekraczać dopuszczalnego ciśnienia roboczego dla grzejnika na jakie został dopuszczony do eksploatacji i przebadany. Ciśnienie to dla grzejników firmy Idmar wynosi 6 bar /0,6 MPa/

3. Cisnienie próbne w instalacjach C.O powinno być dostosowane do ciśnienia roboczego panującego w instalacji i w żadnym razie nie powinno przekraczać wartości 8 bar / 0,8 MPa /.

4. Próbę szczelności zainstalowania grzejnika w instalacji C.O zaleca się wykonywać zgodnie z prawem budowlanym przed oddaniem grzejnika do eksploatacji w trakcie odbioru i próby całej instalacji lub jej części.





 

 

 

  Pompy ciepła - pytania i odpowiedzi



1. Co to jest pompa ciepła?
Urządzenie, które pobiera strumień ciepła przy niskiej temperaturze (strona zimna) i oddaje przy wysokiej temperaturze (strona ciepła), przez doprowadzenie energii. Przy wykorzystaniu "strony zimnej" mamy do czynienia z chłodziarką, przy wykorzystaniu strony ciepłej z pompą ciepła.

2. Skąd pompa ciepła czerpie energię?
W zależności od rodzaju pompy z ziemi, wód głębinowych, powierzchniowych lub powietrza (dolne źródło ciepła) na ogół jest to 65-80% pozostała energia służąca głównie do napędu sprężarki jest dostarczana z sieci energetycznej.

3. Czy pompa ciepła może być jedynym źródłem ciepła dla budynku?
Tak, pompa ciepła może być jedynym żródłem ciepła zarówno na potrzeby ogrzewania budynku jak też podgrzewania ciepłej wody użytkowej w zimie i w lecie.

4. Czy opłaca się instalować kolektory słoneczne do przygotowywania ciepłej wody użytkowej mając zainstalowaną pompę ciepła?
Gdy źródłem ciepła dla budynku jest kocioł olejowy czy gazowy to zwrot inwestycji w kolektory mieści się w okresie 5-8 lat, natomiast przy pompie ciepła to okres dwa razy dłuższy. W przypadkach budynków gdzie zużycie ciepłej wody jest duże np. pensjonaty, domy wczasowe itp. niewątpliwie zastosowanie kolektorów słonecznych jest bardzo opłacalne.

5. Co to jest COP?
COP to współczynnik efektywności pracy pompy ciepła określający stosunek energii cieplnej uzyskanej do energii elektrycznej pobranej przez silnik sprężarki. Jest to najważniejszy parametr pompy który określa sprawność cieplną urządzenia. Im jest on wyższy, tym wydajniej pracuje pompa ciepła. Współczynnik COP zależy od różnicy temperatur pomiędzy dolnym źródłem ciepła (woda, grunt) a górnym źródłem ciepła (instalacja c.o.) a także (tu jest pole do popisu producentów pomp ciepła) od strat termicznych, mechanicznych i elektrycznych. Nie należy jednak zapominać że najważniejszy jednak jest roczny współczynnik efektywności stworzonego przez instalatora systemu i to poza dobrą pompą decyduje o realnych oszczędnościach. Nie da się tego dobrze zrobić bez projektu technicznego.

6. Czy tylko ogrzewanie podłogowe można zastosować przy pompie ciepła, a co z grzejnikami ?
W nowych budynkach zazwyczaj stosuje się ogrzewanie podłogowe i ścienne bądź mieszane podłogowe i grzejnikowe. Pompa ciepła idealnie współpracuje z ogrzewaniem niskotemperaturowym. Im niższa różnica temperatur pomiędzy temperaturą zasilania instalacji c.o. a dolnym źródłem ciepła tym większy współcznynnik efektywności COP. Aby to osiągnąć potrzebny jest system o dużej powierzchni oddawania ciepła. Ale również ogrzewanie grzejnikowe dobrane dla niskich temperatur (np. dla kotłów kondensacyjnych) spełnia warunki do instalowania pomp ciepła.

7. Czy pompy ciepła mogą współpracować z istniejącymym systemem c.o.?
W większości przypadków jest to możliwe. Należy jednak wcześniej sprawdzić istniejący system grzewczy (wydajność grzejników przy istniejących stratach ciepła, średnice przewodów, przestwienie na inne parametry, itp.). Najczęściej wykonuje się wtedy tzw. układy biwalentne gdzie tylko w najzimniejszych dniach w roku (od kilku dni do dwóch tygodni) 30% zapotrzebowania ciepła pokrywane jest przez kocioł a 70% przez pompę ciepła.

8. Czy konieczny jest bufor w układzie pompy ciepła?
Nie, aczkolwiek w układach z pompą ciepła powinno go się stosować. Bufor stanowi zarówno magazyn ciepła jak i rodzaj sprzęgła hydraulicznego. Zastosowanie bufora powoduje rzadsze załączanie pompy ciepła ale dłuższą jej pracę co niewątpliwie wpływa na roczny COP. Odsprzęglenie pompy ciepła od instalacji powoduje że włączenie się pompy obiegowej c.o. nie jest równoznaczne z załączeniem się pompy ciepła.

9. Czy pompy ciepła można stosować przy ogrzewaniu dużych obiektów?
 Tak, jest to jeszcze bardziej opłacalne. Stosuje się wtedy kaskadowe układy pomp ciepła.

10.Jakich kosztów można się spodziewać przy ogrzewaniu pompą ciepła?
Przy systemie z pompą ciepła osiąga się niższe koszty eksploatacji niż w przypadku gazowego. Oszczędność przekracza znacznie 50%. W stosunku do ogrzewania olejowego czy gazem płynnym oszczędności są znacznie wyższe. Kalkulator-ONLINE pozwoli Państwu na indywidualne porównanie kosztów ogrzewania. Trzeba tylko wprowadzić dane.

11. Dlaczego przy porównaniach kosztów inwestycyjnych systemów z pompą ciepła i z tradycyjnym kotłem najczęściej nie uwzględnia się różnicy kosztów pomiędzy instalacjami podłogową i grzejnikową?
Należy zauważyć że grzejąc instalacją c.o. podłogową przy temperaturze w pomieszczeniu 18oC uzyskujemy podobne odczuwanie temperatury jak w przypadku ogrzewania grzejnikowego przy temperaturze w pomieszczeniu 20oC. Ta różnica 2oC przekłada się na oszczędności eksploatacyjne rzędu 8-10%, co dla budynku ca' 250m2 przy ogrzewaniu gazem daje oszczędności rzędu 9000 zł w okresie 15-letnim. Dlatego też uwzględniając nakłady inwestycyjne różnych instalacji c.o. trzeba by uwzględnić różnicę w kosztach ich eksploatacji, co dało by podobny wynik.



 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Redakcja, Idmar, Purmo, Hewalex, Geo-ciepło




Zobacz także
Przegląd szlifierek kątowych Makita do prac budowlanych

Przegląd szlifierek kątowych Makita do prac budowlanych

Szlifierki kątowe Makita to wydajne elektronarzędzia o niezwykle przemyślanej konstrukcji.... ¬ więcej...
 
Dodatki do ogrzewania 2024 - kto może liczyć na dofinansowania

Dodatki do ogrzewania 2024 - kto może liczyć na dofinansowania

W 2024 roku będą obowiązywać kolejne regulacje mające na celu wspieranie polskich... ¬ więcej...
 
Ulga termomodernizacyjna 2024 - jak zyskać 53 tys. zł?

Ulga termomodernizacyjna 2024 - jak zyskać 53 tys. zł?

Rozliczając roczne zeznanie podatkowe, możemy skorzystać z jednej z ulg podatkowych,... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet









Facebook