gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex   logo Daikin

Junkers

BuderusHewalex

nVent     Galmet
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom


Instal-Projekt

logo Wilo   De Dietrich

ZĘBIEC   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet    REGULUS-system
Imers
  

Intersoft

  Grupa Armatura

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

NTS Energy


Dobór rekuperatora

aktualizacja: 11-04-2018, 07:42 – artykuł promocyjny


Jeśli już zdecydowaliśmy się na zamontowanie w naszym domu systemu wentylacji z wymienniekiem ciepła to jedyną rzeczą pozostaje wybór właściwego dla naszych potrzeb rekuperatora. Dobierając centralę wentylacyjną z rekuperatorem do domu powinniśmy kierować się kilkoma istotnymi zasadami:

 

 

Wentylatory i obudowa

 

Rekuperator będzie pracował właściwie w trybie ciągłym, powinien więc być wyposażony w trwałe, dobrej klasy wentylatory. Należy unikać zatem central wyposażonych w zwykłe, łopatkowe wentylatory blaszane. Obudowa powinna pełnić nie tylko funkcję estetyczną (pozwalającą na umieszczenie centrali np. na strychu, w garderobie czy kotłowni), ale także posiadać dobrą izolację termiczną i akustyczną. Obudowy metalowe rekuperatorów są raczej mniej wskazane do zastosowań domowych ze względu na większą przenikalność cieplną, gorsze właściwości akustyczne oraz możliwość powstania rezonansu. Dobrej klasy centrala oszczędzi nam dodatkowych wydatków w postaci tłumików hałasu na przewodach czy konieczności jej zabudowy w pomieszczeniu dźwiękoszczelnym.
 

rekuperator

 

 

Dźwięk oraz typ wymiennika ciepła

 

Należy zwrócić uwagę na głośność centrali. Jeśli rekuperator będzie pracował zbyt głośno, nie będziemy mogli spać! Warto jest również zauważyć, że z zasady rekuperatory z wymiennikiem obrotowym są o wiele głośniejsze od rekuperatorów z wymiennikiem krzyżowym. Również obudowa metalowa centrali oraz metalowy (np. aluminiowy) wymiennik ciepła kurcząc się i rozszerzając pod wpływem zmian temperatur po kilku czy kilkunastu miesiącach pracy może poluzować się na łączeniach i zacząć rezonować, czyli po prostu brzęczeć, co będzie doskonale słyszalne w całym domu.
 

rekuperator

 

 

Odzysk ciepła

 

Przy doborze centrali nie należy kierować się jedynie procentową sprawnością centrali wentylacyjnej. Wielu producentów podaje teoretyczną sprawność w warunkach idealnych, przy minimalnym przepływie powietrza przez wymiennik. Dlatego warto zwrócić uwagę nie tylko na wartość odzysku podawaną przez producenta (zazwyczaj maksymalną), ale także wartości odzysku przy innych trybach pracy centrali, przedstawione zazwyczaj w formie krzywej na wykresie. W rzeczywistych warunkach użytkowania sprawność centrali może być o wiele niższa od niejednokrotnie zadziwiająco wysokiej, podawanej przez niektórych producentów. Ponadto zwiększenie sprawności centrali może wiązać się z koniecznością zastosowania silniejszych wentylatorów o większym zużyciu energii. W efekcie zastosowanie centrali o wysokim procentowym współczynniku odzysku ciepła może być mniej ekonomiczne od zastosowania centrali o mniejszym współczynniku odzysku ciepła, ale równocześnie posiadającej mniejsze zużycie prądu.
 

rekuperator

 

 

Spręż centrali

 

Jest to wielkość, na którą kupujący zazwyczaj nie zwraca uwagi, choć stanowi on jeden z najistotniejszych elementów opisujących rekuperator. Spręż oznacza w praktyce siłę, z jaką rekuperator wpycha powietrze w przewody wentylacyjne oraz zasysa powietrze z zewnątrz. Im wielkość ta jest większa, tym silniejsza jest centrala. Wartość ta ma olbrzymie znaczenie w przypadku instalacji - jeśli zastosujemy w domu centralę o zbyt małym sprężu może okazać się, że nawiew i wywiew funkcjonuje tylko na anemostatach umieszczonych najbliżej centrali. Powietrze nie dociera natomiast do nawiewników i wywiewników umieszczonych dalej, np. 15-20m od centrali (licząc długość przewodu doprowadzającego powietrze). W tym wypadku warto jest zasięgnąć porady specjalisty, który obliczy tzw. spadki ciśnienia na instalacji wentylacyjnej w domu. Jeśli obliczona wartość spadku ciśnienia w instalacji wyniesie np. 200 Pa, a zakupiony przez nas rekuperator będzie oferował spręż w wysokości 150 Pa lub jeszcze mniej, logicznym jest, że instalacja taka nigdy sprawnie działać nie będzie. Na rynku spotykane są tanie rekuperatory o sprężu poniżej 100 Pa. Niestety, taki rekuperator nie będzie poprawnie działał w większości domów lub będziemy zmuszeni do częstej wymiany przepalających się wentylatorów. Warto zainwestować w centralę o większym sprężu szczególnie jeśli planujemy zamontowanie w systemie gruntowego wymiennika ciepła. Lepsza centrala pozwoli na uniknięcie kosztów związanych z instalacją dodatkowego wentylatora wraz ze sterowaniem do GWC.

 

 

Koszty eksploatacyjne

 

Zdarza się, że tania centrala będzie kosztować nas o wiele więcej ze względu na konieczność zakupu drogich filtrów. Warto więc zwrócić uwagę na koszt filtrów oraz inne koszty eksploatacyjne (zużycie prądu, dostępność ewentualnych części zamiennych itp.)

 

 

Zobacz koniecznie

 

rekuperatorJaki rekuperator wybrać?

 


 

rekuperatorRekuperatory - zestawienie oferty producentówrekuperatorCzy warto mieć rekuperator?

 rekuperatorSposoby wentylacji w domach i mieszkaniach

 


 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: www.rekuperatory.pl

Zobacz także
Czym zastąpić kocioł starego typu

Czym zastąpić kocioł starego typu

Do niedawna najczęściej wybieranym paliwem w Polsce był węgiel. Jego popularność... ¬ więcej...

 
Wiemy jak być SMART - Inwerterowa Gruntowa pompa ciepła NIBE S

Wiemy jak być SMART - Inwerterowa Gruntowa pompa ciepła NIBE S

Żyjemy w świecie który ciągle ewoluuje, a technologia która nas otacza... ¬ więcej...

 
Czas na ekologiczną rewolucję z marką De Dietrich

Czas na ekologiczną rewolucję z marką De Dietrich

Ekologiczne systemy grzewcze są coraz bardziej popularną alternatywą dla tradycyjnych... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet