Czyste powietrze na halach produkcyjnych

Dobór posadzki do ogrzewania podłogowego

artykuł promocyjny


Komfort chodzenia po ciepłej podłodze zachęca coraz więcej osób do zamontowania wodnego ogrzewania podłogowego. Właściwe działanie takiej instalacji zależy przede wszystkim od fachowego montażu, ale wpływ na ostateczny efekt ma także wybór posadzki. Wodne ogrzewanie podłogowe najczęściej montowane jest tam, gdzie zimna podłoga najbardziej przeszkadza. Są to pomieszczenia, w których podłogę układamy z płytek ceramicznych: łazienki, kuchnie, a ostatnio także przedpokoje. Z drugiej strony ten właśnie materiał jest jednym z najlepiej przewodzących ciepło. A to oznacza podwójną korzyść: ogrzewamy chłodne, nieprzyjemne (zwłaszcza w zimowe ranki) płytki i jednocześnie zapewniamy odpowiedni przepływ ciepła.

 

 

Terakota

 

Płytki, które układamy w kuchniach, łazienkach i przedpokojach, popularnie nazywane są terakotą. Ta nazwa mylnie przyjęła się jako określenie dla wszystkich rodzajów ceramiki podłogowej, która ze względu na proces wytwarzania dzieli się na kamionkową i z gresu porcelanowego.

Do wyrobów kamionkowych zaliczamy m.in.: terakotę, klinkier czy cotto. Kamionka jest materiałem o wysokiej wytrzymałości, dlatego świetnie nadaje się na posadzkę w kuchni, gdzie ustawiamy ciężkie meble i urządzenia kuchenne. Ponadto płytki kamionkowe są odporne na ścieranie i mycie środkami chemicznymi. Z powodzeniem możemy układać je w miejscach szybko brudzących się lub wymagających częstego zmywania podłogi takich jak łazienka i kuchnia.

Gres porcelanowy jest materiałem jeszcze trwalszym. Czerep (wierzchnia część płytki) jest mocno spieczony, dzięki czemu płytka nie nasiąka wodą. Gres jest bardzo odporny na ścieranie i ma najwyższą ze wszystkich materiałów ceramicznych odporność chemiczną. Nazwę swoją zawdzięcza białej barwie czerepu. Jego naturalny kolor można zmienić przez dodanie barwników. W ten sam sposób płytka może zyskać strukturę imitującą naturalny kamień. Ze względu na dużą wytrzymałość posadzki z gresu porcelanowego polecane są w miejscach, gdzie dużo chodzimy, na przykład przedpokój i kuchnia.
 

wodne ogrzewanie podłogowe Purmo

 

 

Kamień

 

Materiałem, który świetnie przewodzi ciepło jest także kamień. Stosując wodne ogrzewanie podłogowe, na którym układamy kamienną posadzkę możemy być pewni, że nasza podłoga będzie dobrze przekazywała ciepło do pomieszczenia. Kamień jest najlepszym materiałem wykończeniowym - najlepiej przewodzi ciepło i bardzo długo je utrzymuje. Ponadto podłoga marmurowa czy granitowa dobrze komponuje się zarówno z wnętrzami nowoczesnymi, jak i stylowymi. Dodatkową korzyścią jest oryginalność kamiennych płyt. W przypadku płyt marmurowych każda płyta ma inny wzór i układ żyłek nawet jeśli są cięte z tego samego bloku, a dzięki temu możemy uzyskać niepowtarzalną podłogę.

 

 

Drewno i korek

 

Materiały inne niż ceramika i kamień gorzej przewodzą ciepło, ale nie oznacza to, że musimy całkowicie z nich rezygnować. Na wodne ogrzewanie podłogowe Purmo możemy na przykład położyć parkiet. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że drewno nie powinno być grubsze niż 15 mm, jest bowiem doskonałym izolatorem ciepła i w przypadku "grubszego" parkietu pomieszczenie mogłoby być niedogrzane. Trzeba również liczyć się z deformacjami drewnianej podłogi w wyniku wysychania.

Jeśli myślimy o posadzce z korka, to musimy wybrać taki rodzaj, który jest cienki i ma małe szczeliny. Wówczas ciepło będzie mogło przechodzić przez korkową podłogę.
 

ogrzewanie podłogowe Purmo

 

 

Wykładziny i panele

 

Linoleum (niegdyś popularne wykończenie podłogi w kuchni), panele z PCV czy wykładziny dywanowe muszą mieć atest dopuszczający do użycia przy "podłogówce". Trzeba to koniecznie sprawdzić, ponieważ zastosowanie materiałów bez atestów może grozić wydzielaniem się szkodliwych substancji chemicznych. Ponadto warstwa materiałów wykończeniowych nie może być zbyt gruba, by nie utrudniać przenikania ciepła.

 

 

Dobry fachowiec

 

Gdy już zdecydujemy się na materiał, zaczynamy szukać fachowca, który ułoży posadzkę. Dobry specjalista powinien rozumieć procesy fizyczne, które zachodzą podczas pracy instalacji ogrzewania podłogowego. Powinien wiedzieć, że nie można układać płytek na liniach dylatacji (linie, które dzielą wylewkę przykrywającą rury wodnego ogrzewania podłogowego). Ponadto glazurnik nie powinien mocować cokołu (wykończenie z płytek wokół posadzki) do podłogi, lecz do ściany - w ten sposób unikniemy odpadania płytek.

Używane do montażu zaprawy muszą być specjalnie przeznaczone do układania płytek na ogrzewaniu podłogowym. W przypadku podłogi klejonej (linoleum i płytki z PCV) powinien zostać użyty specjalny klej przeznaczony do pracy w wysokiej temperaturze, sięgającej 60°C. Zatrudniony przez nas fachowiec powinien rozwiązać każdy problem wykonawczy tak, by nie spowodować uszkodzenia posadzki lub elementów instalacji. Powinien umieć ocenić, czy wybrane przez inwestora wykończenie zapewni podłodze grzejnej odpowiednią wydajność cieplną.

Warto wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym jak najwięcej, rozumieć towarzyszące mu zagadnienia, by podczas rozmowy ze specjalistą przed zatrudnieniem móc prawidłowo ocenić jego kompetencje.

 

 

Zobacz koniecznie

 

Comap - ogrzewanie podłogowe Biofloor


Drewno na ogrzewaniu podłogowym


 

fot. Lafarge Beton - grubość wylewki nad przewodami grzewczymi to tylko 15-20mm


Innowacyjna wylewka na ogrzewanie podłogowe



 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Purmo


Zobacz także
Ciepła podłoga z rabatem do 35%

Ciepła podłoga z rabatem do 35%

Odkryj ciepło i komfort z promocją na zestawy grzewcze Etherma, teraz dostępne z rabatem... ¬ więcej...
 
Podłogówka i grzejniki a oszczędne ogrzewanie

Podłogówka i grzejniki a oszczędne ogrzewanie

Budując dom wielu z nas ma wątpliwości przy wyborze ogrzewania: podłogowe czy tradycyjne... ¬ więcej...
 
Najlepsza listwa centralna do podłogówki

Najlepsza listwa centralna do podłogówki

Ogrzewanie podłogowe wymaga automatyki sterującej. Wie o tym każdy instalator i każdy... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet









Facebook