Prawidłowe oświetlenie łazienki

aktualizacja: 09-07-2019, 05:43 – artykuł promocyjny


Łazienka jest pomieszczeniem o bardzo ściśle określonych funkcjach. Bardzo wiele łazienek w starszych budynkach mieszkalnych jest pozbawiona okien, co powoduje, że oświetlenie sztuczne jest jedynym rodzajem oświetlenia i jest używane o wszystkich porach dnia. W tak specyficznym wnętrzu występuje także problem bezpieczeństwa związany z obecnością wilgoci i narażeniem przynajmniej niektórych opraw na bezpośredni kontakt z wodą.

 

 

Oświetlenie ogólne w łazience

 

W zależności od wielkości pomieszczenia oświetlenie ogólne łazienki można zrealizować w różny sposób. W mniejszych łazienkach można zastosować jedną, umieszczoną na suficie oprawę oświetleniową typu plafoniera wykorzystującą żarówkę tradycyjną lub energooszczędną świetlówkę kompaktową jako źródło światła. W większych, o całkowicie lub częściowo obniżonym suficie, oświetlenie ogólne zapewnią oprawy punktowe wbudowane w przestrzeń pomiędzy sufitem podwieszonym, a stropem właściwym. Oprawy użyte w stropach podwieszanych dla zapewnienia oświetlenia ogólnego mogą wykorzystywać jako źródła światła, żarówki tradycyjne, reflektorkowe żarówki halogenowe o szerokim kącie rozsyłu światła lub świetlówki kompaktowe.

 

Aurora Technika Świetlna - oświetlenie ogólne w łazienceAurora - oświetlenie łazienki Volos

fot.: Aurora Technika Świetlna       

 

 

Oświetlenie miejscowe (robocze)
 

  • Lustro


Podstawową czynnością wykonywaną w łazience jest toaleta przeprowadzana przed lustrem. Wymaga ona jasnego oświetlenia bez cieni powstających na twarzy. Stosowane do tego celu oprawy oświetleniowe umieszczane są zazwyczaj na wysokości wzroku człowieka i w bliskiej odległości od jego oczu. Muszą one zapewniać dobre, bezcieniowe oświetlenie i równocześnie nie mogą wywoływać olśnienia wzroku.
Dwie podłużne oprawy naścienne po obu stronach lustra zapewnią dostateczne oświetlenie twarzy. Można także użyć jednej oprawy umieszczonej nad lustrem. W każdym przypadku oprawy takie powinny być wyposażone w silnie rozpraszające światło osłony wykonane ze szkła lub tworzywa sztucznego. Większe lustra mogą być oświetlane oprawami typu podobnego do stosowanych tradycyjnie w garderobach teatralnych. Mają one postać listew okalających lustro dookoła i wyposażonych w gęsto rozmieszczone, żarówki niewielkiej mocy z rozpraszającą bańką kulkową.

 

Aurora Technika Świetlna - podświetlenie lustraAurora Technika Świetlna - podświetlenie lustraSoled - oświetlenie lustra łazienkowego

                                         fot.: Aurora Technika Świetlna                                  fot.: SOLED 

 

Bardzo ważną rolę odgrywa także barwa światła. Ze sztucznych źródeł światła nasz wzrok jest najbardziej przyzwyczajony do światła tradycyjnych żarówek, które jeśli chodzi o wierność oddawania barw, jest zbliżone do światła słonecznego. Dlatego podstawowym źródłem światła do oświetlania łazienki pozostają żarówki tradycyjne. Mogą one być zastąpione świetlówkami kompaktowymi, jednakże w tym wypadku polecane są jedynie typy o wyraźnie ciepłej barwie promieniowania.


  • Wanna i kabina prysznicowa

 

Wanna, a szczególnie kabina prysznicowa jest obszarem, w którym oprócz wilgoci łatwo może pojawiać się bezpośrednie narażenie urządzeń elektrycznych na bryzgi lub strumienie wody. Jeśli projekt architektoniczny przewiduje oświetlenie bezpośrednio nad tymi obszarami, należy bezwzględnie użyć opraw umieszczonych jak najwyżej na suficie, o podwyższonym stopniu ochrony przed wnikaniem wody i obcych ciał stałych. Przydatność konkretnych typów opraw należy skonsultować z fachowcem elektrykiem.

podświetlenie w kabinie prysznicowej podświetlenie w kabinie prysznicowej

fot.: łazienkia uczestników konkursu "Nasze łazienki"

Szczególnego podejścia przy projektowaniu instalacji oświetleniowej odgrywają także miejsca typu sauna. Wilgoć w postaci pary wodnej jest obecna stale, dlatego należy zadbać o oprawy z wysokim stopniem ochrony IP.

Oświetlenie do miejsc mokrych - wybór oprawy

fot.: HSK LEDY  - płaski panel LED Saturn S-23-R do montażu dostropowego

 

Oświetlenie dekoracyjne

 

Często stosowanym oświetleniem dekoracyjnym są niewielkie oprawy przeznaczone do zabudowy. Są one montowane w obudowach wanien oraz w podłodze. Nie pełnią one w zasadzie funkcji oświetleniowych, lecz przede wszystkim dekoracyjne. Konieczność zabezpieczenia użytkownika przed porażeniem elektrycznym i wymaganie ograniczonej temperatury elementów, z którymi może mieć on bezpośredni kontakt, powodują, że rolę tą świetlnie spełniają oprawy wykorzystującą świecące diody elektroluminescencyjne LED jako źródła światła. Ich dodatkową zaletą jest możliwość świecenia barwnego dającego możliwość ciekawych efektów dekoracyjnych.

 

Lampa światłowodowa LUNA (1)

                                        fot.: SOLED                                             fot.: APM MORKOM    

 

 

Instalacja elektryczna podzielona na obwody

 

Instalację elektryczną w łazience warto podzielić na odrębne obwody umożliwiające niezależne załączanie oświetlenia ogólnego, miejscowego i dekoracyjnego. Umożliwi to stworzenie różnych klimatów świetlnych od jasnego, pobudzającego przy porannej toalecie do bardziej stonowanego przy relaksującej kąpieli wieczornej.

 


Szukasz inspiracji oświetlenia? Zobacz koniecznie:

 


 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Redakcja
Zdjęcia: APM MORKOM, HSK LEDY, Aurora Technika Świetlna, Soled Projekty i Dekoracje Świetlne


Zobacz także
Inteligentne oświetlenie w ramach Smart House

Inteligentne oświetlenie w ramach Smart House

Smart House zdobywa coraz większe przestrzenie na rodzimym rynku, wypierając tradycyjne... ¬ więcej...

 
W jaki sposób dobrze oświetlić kuchnię

W jaki sposób dobrze oświetlić kuchnię

Dobrze zaplanowane oświetlenie kuchni zapewni w niej nie tylko optymalną ilość... ¬ więcej...

 
Okrągłe lustra LED

Okrągłe lustra LED

Okrągłe lustra na stałe zagościły w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Klasyczne... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet