Uniwersal - urządzenia wentylacyjne


Automatyczna kontrola ciągu wentylacyjnego ACW-05

aktualizacja: 07-11-2016, 11:51 – artykuł promocyjny


Praktyka prowadzenia wentylacji przy pomocy grawitacyjno-mechanicznego wentylatora typu “FEN” podpowiada konieczność zastosowania układu automatycznej kontroli ciągu, (opartego na sterowniku serii SAD-04 firmy MEDAS), którego zadaniem jest włączanie układu wentylatora w przypadku braku przepływu w kanale wentylacyjnym. Układ ten pozwala śledzić ciąg wentylacyjny i w przypadku niekorzystnym dla wentylacji grawitacyjnej, włącza automatycznie mechaniczny układ pracy, pozwalając aktywować normatywny przepływ w kanale wentylacyjnym. Po określonym (regulowanym przez użytkownika) czasie pracy wentylatora następuje jego wyłączenie i ponowna kontrola przepływu w kanale wentylacyjnym. Jeżeli nadal istnieją warunki niekorzystne dla wentylacji grawitacyjnej, wentylator włączany jest ponownie.

 

 

W konsekwencji otrzymujemy

 

 • stabilizację wentylacji zgodnie z normą higieniczną,
 • uniezależnienie parametrów wentylacji od zmiennych warunków wewnętrznych i zewnętrznych,
 • możliwość regulacji układu w zależności od warunków zabudowy,
 • optymalne zużycie energii do napędu wentylatora przy małej mocy zainstalowanej,
 • układ wentylacji o niskim poziomie hałasu przy pracy mechanicznej, poprzez zastosowanie konstrukcji specjalnej.


Dodatkowo, układ kontroli pracy wentylatora potrafi zdiagnozować i poinformować użytkownika o wystąpieniu sytuacji awaryjnych (np. uszkodzenie wentylatora, lub też zagrożenie pojawieniem się ciągu rewersyjnego przy wentylacji grawitacyjnej).

Układ zabudowany jest w standardowej dla automatyki przemysłowej obudowie z szynami montażowymi TS-35, dzięki czemu istnieje możliwość uzyskania praktycznie dowolnego stopnia ochrony przed wpływami atmosferycznymi, w zależności od wymagań użytkownika i miejsca instalacji (aż do IP-68).

 

 

Podstawowe parametry techniczne

 

 • zasilanie 3-fazowe, 3x400V (do wentylatora),
 • obciążalność stycznika >5kW,
 • przewidziany do pracy z wentylatorami grawitacyjno-mechanicznymi typu “FEN”,
 • próg włączenia wentylatora regulowany od 0,5m/s do 2m/s,
 • czas pracy wentylatora pomiędzy kolejnymi pomiarami obecności ciągu regulowany od 1min. do 15min.,
 • czas kontroli obecności ciągu <15sek.
 • wbudowany układ diagnostyki poprawności pracy wentylatora,
 • wbudowany układ kontroli dynamiki przepływu powietrza, nie dopuszczający do powstania w kanale wentylacyjnym przepływu rewersyjnego,
 • dobór stopnia zabezpieczenia przed wpływem warunków atmosferycznych zgodnie z indywidualnymi potrzebami użytkownika (od IP-55 do IP-68).


Opcjonalnie możliwe jest dokupienie modułu komunikacji cyfrowej (RS-485), pozwalającego na włączenie układu kontroli ciągu do systemu synoptycznego budynku (jeżeli taki jest zainstalowany). Dzięki temu informacja o ewentualnym wystąpieniu awarii wentylatora może być natychmiast przekazana na ekran terminala operatorskiego systemu automatycznego sterowania instalacjami budynku. Ta cecha układu może okazać się szczególnie cenna dla nowoczesnych budynków biurowych i obiektów przemysłowych, z założenia wyposażonych w scentralizowane systemy automatycznego nadzoru i sterowania. Handlowo dostarczany układ posiada przewód komunikacji czujnik - automatyka o długości 5 mb.
     Podstawowy schemat podłączeń układu automatycznej kontroli ciągu wentylacyjnego 


W tej konfiguracji układ automatycznej kontroli ciągu wentylacyjnego steruje tylko jednym wentylatorem typu "FEN"

 

 

Zasada działania układu

 

W przypadku spadku wielkości przepływu powietrza w kanale wentylacyjnym poniżej wartości ustawionej przez użytkownika (standardowy zakres regulacji to 0,5 – 2 m/s ) następuje uruchomienie wentylatora. Następnie wentylator pracuje przez określony czas (zakres regulacji 1 – 15 min.), po czym następuje jego wyhamowywanie, w trakcie którego stale kontrolowana jest dynamika przepływu powietrza w kanale wentylacyjnym.
 

W przypadku spadku wielkości przepływu poniżej nastawionej wartości nastąpi ponowne włączenie wentylatora, i cykl się powtórzy. Jeżeli zaś warunki atmosferyczne pozwalają na skuteczną pracę grawitacyjnego układu wentylacji (ciąg powyżej zadanej wartości), wentylator nie włączy się tak długo, dopóki warunki te nie ulegną pogorszeniu.

 

 

Konfiguracja rozszerzona

 

W tej konfiguracji układ automatycznej kontroli ciągu wentylacyjnego steruje wieloma wentylatorami typu „FEN”. Ilość wentylatorów, które można podłączyć zależna jest od sumarycznej mocy przez nie pobieranej (nie może ona przekraczać 5kW).

Zasada działania jest identyczna, jak w podstawowej konfiguracji pracy, z tą różnicą, że tutaj pomiar wielkości ciągu wentylacyjnego prowadzony jest tylko w jednym punkcie (sugeruje się wybór najbardziej niekorzystnego kanału wentylacyjnego – wtedy można założyć, że istnienie w nim warunków do sprawnej wentylacji grawitacyjnej gwarantuje poprawną wentylację w pozostałych kanałach).
 Podłączenie do systemu synoptycznego budynkuUkład automatycznej kontroli ciągu wentylacyjnego można wyposażyć w opcjonalny moduł transmisyjny RS485, zapewniający komunikację z systemami synoptycznymi (monitoringu technicznego) poprzez przemysłową magistralę SBUS. W podstawowej konfiguracji istnieje możliwość podłączenia do 31 układów kontroli ciągu do jednej magistrali komunikacyjnej.

Taka konfiguracja pracy pozwala na monitorowanie na ekranie komputera PC pracy poszczególnych wentylatorów, odczyt szacunkowej wartości ciągu w każdym z kanałów wentylacyjnych, oraz natychmiastowe zgłaszanie alarmów związanych z wszelkimi nieprawidłowościami występującymi w pracy układu wentylacyjnego.

 


Zobacz katalogi urządzeń UniwersalKontakt w sprawie produktów:

Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjne i Wdrażania Postępu Technicznego
tel. 32 203-87-20
www: www.uniwersal.com.pl
mail: wyślij wiadomośćZobacz także
Podłączenie i uruchomienie central VENTUS Compact - zobacz film

Podłączenie i uruchomienie central VENTUS Compact - zobacz film

Poniższy film prezentuje podłączenie i uruchomienie central wentylacyjnych i klimatyzacyjnych... ¬ więcej...

 
Klimor stawia na wszechstronność

Klimor stawia na wszechstronność

Rosnąca świadomość i oczekiwania w zakresie efektywności energetycznej, przy jednoczesnym... ¬ więcej...

 
Tarcza na smog i alergeny - jak chronić siebie i swoją rodzinę

Tarcza na smog i alergeny - jak chronić siebie i swoją rodzinę

Wraz z nadejściem jesieni oraz okresu grzewczego, jak bumerang powraca temat smogu.... ¬ więcej...

 


Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Uniwersal     Metalplast    Daikin     Ventec VTS    Lindab Rosenberg Klima   Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech   Klimor   Klima-Therm   Flop System Sp. z o.o.   Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Wienkra
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet