SZUKAJ
Kanlux - patron sekcji - zrodla swiatla
strona główna » technika oświetleniowa » źródła światła

Źródła światła - rodzaje i dobór


O doborze odpowiedniego oświetlenia powinno decydować się już na etapie projektowania domu lub mieszkania. Tylko wtedy można optymalnie ustalić usytuowanie różnych opraw świetlnych i zdecydować, jakie mają mieć źródła światła. Aktualnie oferowanych jest kilka rodzajów źródeł światła. Różnią się wyglądem, zasadą działania, efektywnością świetlną i pobieranymi mocami elektrycznymi. Oto podstawowe źródła:

 

 

Żarówki tradycyjne

Źródłem ich świecenia jest żarnik wolframowy. Emitują ciepłe światło, zapalają się bez opóźnienia, mogą być sterowane tzw. ściemniaczem, mają klasyczny duży gwint E 27 lub mały E 14. Niestety, tylko kilka procent pobieranej przez nie energii elektrycznej jest przetwarzane na światło. Pozostała jej ilość zamienia się w ciepło. Ich skuteczność świetlna jest, więc bardzo mała. Zmienia się ona nawet przy niewielkich zmianach napięcia zasilającego. Poza tym żarówki te są nietrwałe i mogą świecić tylko około 1000 godzin. Są jednak bardzo tanie.

 

 

 

Żarówki halogenowe

Źródłem ich świecenia jest także żarnik wolframowy. W bańce znajdują się jednak pary halogenków (jodków, chlorków, fluorków i bromków), które zwiększają skuteczność świetlną takiej żarówki w stosunku do tradycyjnej o około 70 proc. (bańka jest zawsze przeźroczysta, bo nie osadza się na niej wolfram). Dla osiągnięcia takiego samego natężenia oświetlenia, jakie daje żarówka tradycyjna, wystarczy zastosować żarówkę halogenową o mniejszej mocy, pobierającą mniej energii elektrycznej. Żarówki halogenowe emitują białe światło, zapalają się także bez opóźnienia i mogą być sterowane ściemniaczem (nie jest to jednak zalecane z powodu osłabienia procesu regeneracji żarnika). Ich trwałość wynosi nawet 4000 godzin. Ponieważ żarówki halogenowe emitują szkodliwe dla oczu promieniowanie ultrafioletowe, muszą mieć zamontowane szkło ochronne. Oferowane są jednak i takie, które mają bańkę szklaną wyprodukowaną w nowej technologii i mogą być zastosowane w oprawie otwartej. Żarówki halogenowe mogą być zasilane napięciem sieciowym 230 V lub niskim: 6, 12 lub 24-woltowym - za pomocą transformatora. W pierwszym przypadku mają standardowy gwint E 27, E 14 lub typu GU10, w drugim - igłowy trzonek kołkowy. Żarówki halogenowe są droższe niż tradycyjne.

 

 

Świetlówki kompaktowe

Źródłem ich świecenia jest luminofor na ściankach bańki szklanej, pobudzony przez promieniowanie ultrafioletowe powstałe od par rtęci znajdujących się między elektrodami świetlówki. Świetlówki te emitują światło w różnych barwach w zależności od zastosowanego luminoforu, mają dużą skuteczność świetlną i bardzo dużą trwałość, dochodzącą nawet do 15 000 godzin. Zużywają też około 5 razy mniej energii elektrycznej niż tradycyjna żarówka, dając tę samą ilość światła. Oferowane są w wersji zintegrowanej z układem zapłonowym z gwintem E 27 i E 14 lub niezintegrowanej, osadzone na trzonku kołkowym do specjalnych opraw. Układ zapłonowy może mieć statecznik i zapłonnik klasyczny lub elektroniczny. Świetlówka z klasycznym układem zapłonowym zapala się po krótkim czasie lekko migocząc, a z układem elektronicznym natychmiast i bezgłośnie - jest jednak nieco droższa. Niektórych typów świetlówek nie wolno włączać powtórnie tuż po ich wyłączeniu. Ich elementy elektroniczne potrzebują, bowiem czasu na wystygnięcie. Ponowne włączenie powinno nastąpić po minimum kilkunastu sekundach, a w niektórych typach nawet po kilku minutach. W przeciwnym razie skraca się ich żywotność. Innym mankamentem jest też to, że nie można ich sterować ściemniaczami starego typu (są jednak produkowane w tym celu inne). Świetlówki kompaktowe osiągają swoją pełną sprawność kilka minut po włączeniu.

Każde źródło światła ma zalety i wady. Z punktu widzenia oszczędności energii, najbardziej opłacalne jest stosowanie świetlówek kompaktowych. Ich dość wysoka cena w porównaniu z żarówkami tradycyjnymi zwraca się już po około 1400 godzinach świecenia, czyli np. po roku. Najbardziej opłaca się je stosować tam, gdzie świecą długo, czyli w biurach, fabrykach, sklepach. Dodatkową korzyścią - zwłaszcza, gdy w budynku znajduje się bardzo dużo punktów świetlnych - jest to, iż nie trzeba ich wymieniać, co kilka miesięcy, ponieważ są trwalsze od żarówek tradycyjnych. Są jednak droższe.


 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Electronics


Eksperci z branży techniki oświetleniowej:                                         zobacz wszystkich ekspertów

Ekspert Emiter.net
Inteligentny dom
okablowanie

zadaj pytanie

 

Ekspert Soled
Oświetlenie LED
i światłowodowe


zadaj pytanie

 

 

Ekspert LEDALUPROFILE
Oświetlenie LED


zadaj pytanie

 

 All rights reserved © 2004-2013 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet