strona główna » instalacje na dachu » instalacje ekologiczne
Hewalex - patron sekcji

Opłacalność elektrowni wiatrowych


 

Znamy wiele zalet elektrowni wiatrowych: są one ekologiczne, pracują zazwyczaj samoczynnie, bez nadzoru obsługi. Jednak dla oceny opłacalności energetyki wiatrowej konieczne jest zgromadzenie szeregu danych i opracowanie odpowiedniego biznesplanu.
 

Podstawowe czynniki wpływające na czas zwrotu nakładów:

»
  średnia prędkość wiatru w miejscu lokalizacji elektrowni lub farmy. 
»  rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej przez inwestora. 
»  realna cena energii elektrycznej ( zakupu, sprzedaży ). 
»  odległość elektrowni od sieci energetycznej 
»  wysokość uzyskanej dotacji, oraz preferencyjnego kredytu.
»  ilość zużywanej energii elektrycznej przez inwestora.
»  sposób rozliczenia z Zakładem Energetycznym. 
»  wysokość inflacji.
 
Instytucje dotujące i kredytujące inwestycje ekologiczne

» 
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska
»  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska
»  Ekofundusz
»  Agencja Poszanowania Energii
»  Fundacja Poszanowania Energii
»  Fundacja Ochrony Środowiska
 


Przydomowe elektrownie wiatrowe   

Producenci w ofercie posiadają przemysłowe farmy waitrowe, jak również turbiny wiatrowe o mocy do kilku kW przeznaczone dla prywatnych użytkowników i małych firm. Przydomowe turbiny wiatrowe mają zazwyczaj niewielkie rozmiary (średnica wirnika do ok. 5 m) i masę (do ok. 75 kg), dzięki czemu można je montować blisko domu.

Przydomowe elektrownie wiatrowe można podzielić na dwa rodzaje ze względu na oś obrotu śmigieł. Jednym z nich są elektrownie z poziomą osią obrotu tzw. HAWT (horyzontalne) oraz drugi rodzaj to elektrownie z pionową osią obrotu tzw. VAWT (wertykalne).

Elektrownie wiatrowe mogą być instalowane na masztach bez fundamentów (nie są wymagane wtedy żadne pozwolenia) z wykorzystaniem odpowiednich odciągów linowych trzymających maszt w pionie (maszty z odciągami przystosowane są do generatorów o masie do 50-60 kg) oraz na masztach z fundamentami czyli wolnostojące (na budowę masztu z fundamentem jest potrzebne pozwolenie na budowę, które uzyskujemy bez problemu w terminu 30 dni, pod warunkiem, że spełniamy wymogi dotyczące planowanej budowy)

Wysokość masztu uzależniona jest od miejsca postawienia oraz mocy (czyli ciężaru) generatora. Średnia wysokość masztu to 9-12m. Stosowane są dwa rodzaje masztów: maszt rurowy lub kratownica. Maszty rurowe i kratownice wykonane są ze stali ocynkowanej. Dodatkowo maszty rurowe mogą być wykonane z betonu połączonego ze stalą.

W domu jednorodzinnym, w którym zamieszkuje rodzina 4-5 osobowa zużywa się około 4 MWh energii rocznie, co daje ponad 330 kWh energii miesięcznie. Dużo zależy od sposobu użytkowania urządzeń elektrycznych.

W Polsce średnia roczna prędkość wiatru to około 4 – 5 m/s. Co oznacza, że można wyprodukować od 150 do 450 kWh energii miesięcznie.

Turbiny wiatrowe SunnyLife
 

Fot. Turbiny wiatrowe SunnyLife

Turbina wiatrowa większość (ok. 65%) energii produkuje w półroczu chłodnym (X – III). Może to spowodować niedobór energii latem, dlatego warto rozważyć montaż modułów fotowoltaicznych. Produkują one ¾ energii w półroczu ciepłych, przez co świetnie współpracują z turbiną wiatrową w zakresie jednego systemu zasilania.


 
Opracowanie: Redakcja
Źródło: Redakcja, SunnyLife, Dr Ząber


Ekspert Kessel
Odprowadzanie
ścieków

Ekspert Luxbud
Ogrzewanie
podłogowe

Ekspert Mieszkajbezpiecznie.pl
Systemy alarmowe
inteligentny dom

Ekspert Darco
Wentylacja
systemy kominowe

Ekspert Gamrat
wentylacja
dachu

Ekspert Marley
Systemy
rynnowe

All rights reserved © 2004-2015 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet