Instalacje elektryczne - podstawowe informacje

aktualizacja: 23-12-2016, 10:27 – artykuł promocyjny


W każdym budynku użyteczności publicznej, czy to w mieszkaniu, miejscu pracy czy budynku gospodarczym niezbędny jest prąd. Aby całkowicie bezpiecznie korzystać z urządzeń zasilanych energią elektryczną przy projektowaniu,budowie oraz eksploatacji domowej instalacji elektrycznej należy przestrzegać kilku założeń:

Instalacje elektryczne powinny być wykonane z zastosowaniem przewodów miedzianych z osobnym przewodem ochronnym (obecnie nie stosuje się już przewodów aluminiowych).
  
»  Przekroje i obciążalności prądowe przewodów powinny być tak dobrane,aby odpowiadały nie tylko obecnym wymaganiom,ale również uwzględniały zwiększoną obciążalność w perspektywie kilkunastu lat.
  
»  Projekt instalacji elektrycznej winien uwzględniać wydzielenie odpowiedniej liczby obwodów trójfazowych przeznaczonych do zasilania urządzeń o dużym poborze energii: kuchnie elektryczne, przepływowe podgrzewacze wody, piece akumulacyjne oraz obwodów jednofazowych do zasilania: pralki, zmywarki do naczyń - nawet wówczas, gdy w trakcie wykonywania instalacji nie przewiduje się zainstalowania tych wszystkich odbiorników.W mieszkaniu o powierzchni do 45m2 powinniśmy zatem zaplanować wykonanie 2-3 obwodów,w mieszkaniu o powierzchni od 75 do 100m2   5-7 obwodów.
 
»  W zależności od powierzchni w każdym pomieszczeniu powinno się montować odpowiednią liczbę gniazd wtykowych (3-5 w pokojach oraz 7-9 w kuchni).
   
»  W obwodach gniazd wtykowych zasilających pomieszczenia o zwiększonym zagrożeniu porażeniowym (łazienka,kuchnia,garaż itp.) jako zabezpieczenie przed porażeniem prądem elektrycznym powinno się stosować zabudowę wyłączników.
  
»  Aby zabezpieczyć się przed awariami wywołanymi przepięciami w instalacjach elektrycznych, konieczne jest zabudowanie wielostopniowych urządzeń ochrony
przeciwprzepięciowej, które niezawodnie i skutecznie zabezpieczą cenny sprzęt komputerowy, RTV oraz urządzenia AGD.

 
Instalacja elektryczna w Twoim domu lub mieszkaniu musi być tak zaprojektowana i wykonana, aby w pełni zapewniała bezpieczeństwo. W każdym przypadku naprawę instalacji należy zawsze powierzyć osobie wykwalifikowanej z odpowiednimi uprawnieniami.

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Enion, Energa


Zobacz także
Aplikacja Hager Ready - Twój cyfrowy asystent

Aplikacja Hager Ready - Twój cyfrowy asystent

Gdyby istniała możliwość zaplanowania instalacji elektrycznej w danej chwili, w... ¬ więcej...

 
Lokalizacja przewodów i kabli - LKZ-720

Lokalizacja przewodów i kabli - LKZ-720

Prace związane z poszukiwaniem kabli i przewodów oraz ich tras ułożenia od... ¬ więcej...

 
Listwy i kanały elektroinstalacyjne - przegląd oferty rynkowej

Listwy i kanały elektroinstalacyjne - przegląd oferty rynkowej

Systemy listew i kanałów elektoinstalacyjnych służą do prowadzenia przewodów... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet