Wienkra


Klimatyzatory przenośne

aktualizacja: 23-03-2018, 11:46 – artykuł promocyjny


Wszyscy wiemy, że klimatyzacja znacznie ułatwia życie w gorące i parne letnie dni. W pomieszczeniach o odpowiedniej temperaturze pracuje nam się znacznie lepiej i jesteśmy wydajniejsi. Tak samo jest z odpoczynkiem. Niestety, koszt założenia klimatyzacji w całym budynku często przekracza nasze możliwości finansowe. Jeśli na dodatek w różne dni wykorzystujemy różne pomieszczenia, to idealnym dla nas rozwiązaniem jest klimatyzator przenośny.

 

Kaisai - klimatyzator przenośny

fot.: KAISAI EUROPE - klimatyzatory przenośne mają mniejszą wydajność niż jednostki stacjonarne, jednak mają przewagę jeśli chodzi o montaż, są również relatywnie tańsze

 

Sprawdź koniecznie:Samodzielny montaż klimatyzacji - krok po kroku

 


 

Klimatyzatory przenośne dzielimy na dwie grupy:

 

Monoblokowe - są urządzeniami, w których obie jednostki klimatyzatora zamknięte są w jednej obudowie umieszczanej wewnątrz pomieszczenia. Do odprowadzania gorącego powietrza na zewnątrz służy elastyczna rura, która ma 12-13 cm średnicy. Z tego rodzaju klimatyzatora można korzystać jedynie w pomieszczeniu, gdzie można uchylić okno, aby wystawić na zewnątrz rurę. Rura wyrzutowa może być podłączona do kratki wentylacyjnej w pomieszczeniu, ale tylko pod warunkiem, iż jest wyciąg mechaniczny. Rura ta może być również wyprowadzona na zewnątrz poprzez  wykonany w ścianie otwór. W przypadku klimatyzatorów monoblokowych koniecznością jest podłączenie rury do urządzenia, bowiem w przeciwnym wypadku klimatyzator nie będzie chłodził. W niektórych klimatyzatorach przenośnych monoblokowych woda wykraplana w czasie ich pracy zbiera się w zbiorniku. Należy zatem co jakiś czas opróżnić zbiornik skroplin w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania urządzenia.

Centrum Klima - klimatyzator przenośny Galanz AM-12C53CA1 klimatyzator przenośny AlpicAir - Ventia  
fot.: Lindab - klimatyzator Galanz AM-12C53CA1 oraz AM-09C53CD1 fot.: Ventia - klimatyzator przenośny AlpicAir 

     

Typu split - są urządzeniami, w których obie jednostki klimatyzatora są rozdzielone. Klimatyzatory typu split różnią się od monoblokowych tym, że zamiast rury wyrzutowej posiadają jednostkę zewnętrzną połączoną z jednostką wewnętrzną za pomocą elastycznych przewodów. Jednostka zewnętrzna wystawiana jest za okno, dlatego też klimatyzatory przenośne typu split mogą pracować tylko i wyłącznie w pomieszczeniu z balkonem, tarasem albo w takich, gdzie jest możliwość stabilnego ustawienia lub zamocowania jednostki zewnętrznej. Istnieje możliwość ustawienia tej jednostki w sąsiednim pokoju, jednak minusem jest fakt, iż pokój ten będzie dodatkowo ogrzewany. Przewód czynnika chłodniczego w klimatyzatorach typu split ma mniejszą średnicę niż przewody powietrzne w klimatyzatorach monoblokowych, co powoduje, że w mniejszym stopniu trzeba uchylać okno lub drzwi. W przewodzie takim płynie czynnik chłodniczy do jednostki zewnętrznej, dzięki czemu możliwe jest odprowadzenie na zewnątrz ciepła pobranego z chłodzonego pomieszczenia. Warunkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania klimatyzatorów przenośnych typu split jest umieszczenie jednostki zewnętrznej poza pomieszczeniem, które jest chłodzone. W przeciwnym przypadku klimatyzator przenośny nie będzie chłodził.

 

 

Działanie klimatyzatorów przenośnych:

 

  • dla potrzeb schładzania posiadają sprężarki i skraplacze,
  • dla celów grzewczych - elektryczne grzałki, czyli funkcje grzania spełnia termowentylator, lub energooszczędna pompa ciepła.

Klimatyzator przenośny ARIELLI z funkcją grzaniaKlimatyzator przenośny

fot.: MARAX - Klimatyzator przenośny ARIELLI z funkcją grzania


Osuszanie powietrza w pomieszczeniu odbywa się poprzez skraplanie się wilgoci zawartej w powietrzu na powierzchni chłodnicy wypełnionej czynnikiem chłodniczym (tak samo jak para wodna skrapla się na powierzchni rury z zimną wodą).

 

 

 

Zobacz również:

 

Daikin - klimatyzator FTXS-K jednostka naścienna


Zasada działania klimatyzacji

 

 

Centrum Klima - klimatyzator


Klimatyzator przenośny czy split

 


 

Centrum Klima - klimatyzator


Przenośny klimatyzator Honeywell

 
 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Redakcja, KlimatTop
Zdjęcia: Lindab, KAISAI EUROPE, Ventia, MaraxZobacz także
Wydajne systemy klimatyzacji do zastosowań komercyjnych od marki SEVRA

Wydajne systemy klimatyzacji do zastosowań komercyjnych od marki SEVRA

Obiekty komercyjne, takie jak biura, sklepy, restauracje czy hotele, potrzebują efektywnego... ¬ więcej...

 
Nowości Fujitsu 2019/2020

Nowości Fujitsu 2019/2020

Do listy dostępnych publikacji produktowych marki Fujitsu dołączyły poręczne foldery... ¬ więcej...

 
Innowacyjne klimatyzatory marki Midea

Innowacyjne klimatyzatory marki Midea

Marka Midea wprowadziła do swojej oferty nowe produkty klimatyzatory z serii Breezeless+.... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Uniwersal     Metalplast    Daikin     Ventec VTS    Lindab Rosenberg Klima   Schiedel logo  Iglotech  Iglotech   Klimor   Klima-Therm ProventGlobal-Tech Flop System Sp. z o.o.   Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Wienkra
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet