Rekuperatory
Czyste powietrze na halach produkcyjnych

Hewalex - patron sekcji


Jak zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną przed piorunami?

artykuł promocyjny


Instalacja fotowoltaiczna jest bezproblemowa w użytkowaniu. Działa bezobsługowo i pozwala przez wiele lat cieszyć się oszczędnościami na rachunkach za prąd. Czy jest coś, co może zagrozić instalacji fotowoltaicznej? Dużym zagrożeniem jest uderzenia pioruna. To ekstremalne zjawisko pogodowe budzi strach, jednak można się ustrzec przed dużymi zniszczeniami i stratami. Sprawdź jak zabezpieczyć system paneli fotowoltaicznych przed piorunami.

Jak zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną przed piorunami?

Właściwie zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna zamontowana i sprawdzona przez eksperta działa praktycznie bezobsługowo. Ważne jest, aby zadbać o coroczny przegląd serwisowy urządzeń.

 

Uderzenie pioruna to jedno z najgroźniejszych zjawisk atmosferycznych, które może okazać się dużym zagrożeniem zarówno dla urządzeń, jak i ludzi. Instalacja fotowoltaiczna wydaje się najbardziej wystawiona na działanie tego typu zdarzenia. Bez odpowiednich zabezpieczeń może dojść do poważnych uszkodzeń. Przy uderzeniu pioruna częstym skutkiem jest pożar, który niszczy całą instalację. Sam piorunochron nie uchroni nas przed negatywnymi następstwami. Podczas uderzenia napięcie, które może się pojawić pomiędzy miejscem wyładowania np. dachem a ziemią wynosi nawet do kilkudziesięciu milionów woltów, prąd jest w stanie osiągnąć natężenie nawet do 100 000 amperów. Należy jednak zwrócić uwagę, że prawdopodobieństwo uderzenia w budynek jest niewielkie, dlatego większość domów jednorodzinnych nie jest na to przygotowana i nie posiada zewnętrznej instalacji odgromowej.


W przypadku instalacji elektrycznej dużym obciążeniem jest uderzenie piorunu nawet w odległości 1,5 kilometra. Oznacza to, że ryzyko wystąpienia szkód jest bardzo wysokie.


Zabezpieczeniem przed takimi sytuacjami są ochronniki przepięć. Domowa instalacja fotowoltaiczna (on-grid) połączona jest z instalacją zasilania budynku, co powoduje, że podlega tym samym zasadą ochrony. Specjalne ochronniki umieszcza się na głównej tablicy budynku lub w osobnych skrzynkach elektrycznych. Ich zadaniem jest sprawowanie pieczy nad przewodami zasilającymi dom (fazowymi i N-neutralnymi).

 

Bezpieczeństwo w każdych warunkach pogodowych

 

System fotowoltaiczny chroniony jest przez ochronniki, które zabezpieczają przewody napięcia stałego prowadzące od modułów do falownika oraz przewody napięcia przemiennego pomiędzy falownikiem, a przyłączem sieci elektrycznej. Warto zwrócić uwagę, jeśli długość przewodów wynosi więcej niż 10 metrów, wtedy należy zastosować dodatkową osłonę. Jak działają ochronniki? Najczęściej są to iskierniki lub warystory, półprzewodniki, które przewodzą wysokie napięcie. W przypadku pojawienia się przepięcia w przewodzie automatycznie zmniejszają swoją rezystancje do zera i prowadzi nagromadzoną energię do ziemi. Dzięki temu rozładowują niebezpieczne napięcie nie pozwalając na awarię przy wejściu do falownika lub modułu.

Jak zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną przed piorunami?

Aby ochronnik działał skutecznie musi zostać połączony z potencjałem ziemi. To zadanie spełnia przewód ochronny PE, który przyłączony jest do uziomu budynku. W celu zapewnienia najwyższej ochrony instalację fotowoltaiczną powinno się łączyć z konstrukcją wsporczą oraz ze wspólnym uziomem. Brak uziemionego punktu naraża domowników na niebezpieczeństwo uszkodzenia sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Odpowiednie zabezpieczenie instalacji fotowoltaicznej to kluczowe zadanie, którym powinien zająć się wykwalifikowany pracownik. Zgodność z normami elektrycznymi jest niezwykle istotna do spełnienia wymogów gwarancyjnych jakie zapewnia producent.

Kontakt w sprawie produktów:

BDR Thermea Poland Sp. z o.o.
tel. 71 71 27 400
www: www.dedietrich.pl
www.dedietrich-kotly.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Czy zbiornik na deszczówkę trzeba opróżniać na zimę?

Czy zbiornik na deszczówkę trzeba opróżniać na zimę?

Gromadzenie wody deszczowej zyskuje coraz więcej zwolenników. I nic dziwnego skoro... ¬ więcej...
 
Dach bezpieczny zimą - najlepsze rozwiązania

Dach bezpieczny zimą - najlepsze rozwiązania

Spadające z dachu zaspy śnieżne i sople, zamarzająca w rynnach i rurach spustowych... ¬ więcej...
 
Jak oszczędzać pieniądze na prądzie? Wilo pomaga obniżyć rachunki

Jak oszczędzać pieniądze na prądzie? Wilo pomaga obniżyć rachunki

Jak zaoszczędzić pieniądze na prądzie? Wilo producent pomp i systemów... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

Facebook