Uniwersal - urządzenia wentylacyjne


Filtr elektrostatyczny - jak działa

aktualizacja: 26-06-2020, 05:54 – artykuł promocyjny


Filtr służy do uzdatniania powietrza, jednak na rynku mamy różne rodzaje tego typu elementów wentylacyjnych. Czym się charakteryzuje filtr elektrostatyczne oraz na czym polega jego przewaga nad innymi rozwiązaniami? Poznaj budowę oraz sposób działania filtrów wykorzystujących zjawisko elektrostatyki zwanych również filtrami elektro-jonizacyjnymi czy po prostu elektrofiltrami.

 

  • Budowa

Z reguły filtry elektrostatyczne składają się m.in. z elektrod ulotowych, które powodują silną jonizację powietrza. Ponadto w ich składzie znajdziemy uziemione elektrody osadcze do zbierania naelektryzowanych cząstek stałych i aerozoli. 
 

  • Zasada działania

Ich działanie opiera się na wykorzystaniu silnego pola elektrycznego, które jak magnes zbiera wszelkie zanieczyszczenia. Ponadto w filtrach elektrostatycznych wykorzystuje się zjawiska wyładowania koronowego do jonizacji powietrza oraz przyciągania elektrostatycznego naładowanych cząstek w polu elektrycznym.

Filtr elektrostatyczny zabudowany na kanale wentylacyjnym za rekuperatorem MISTRAL PRO

 

  • Właściwości

Zdolność do usuwania nawet bardzo małych cząstek (już od 5 nm, czyli 0,05 µm) sprawia, że zyskują one przewagę nad innymi filtrami absolutnymi w wentylacji.

Drugą zaletą są niższe straty ciśnienia przepływającego powietrza niż w innych filtrach mechanicznych włókninowych. Na przykład filtr absolutny HEPA może wyeliminować 99,97% cząstek o średnicy 0,3 µm. Jednak ze spadkiem ciśnienia o wartość od 240 Pa do nawet 490 Pa! Filtr ULPA może usunąć 99,99% cząstek o wielkości od 0,12 µm – jednak straty ciśnienia są równie duże. Co nam dają niższe straty ciśnienia? Przede wszystkim niższe koszty tłoczenia powietrza oraz wyraźny spadek emitowanego hałasu do otoczenia.

 

  • Ograniczenia w stosowaniu

Sposób działania filtrów elektrostatycznych wymusza silną jonizację cząstek, a to oznacza produkcje ozonu (O3) oraz tlenku azotu (NOx) powszechnie uznawanych za zanieczyszczenia atmosfery. W wyniku wyładowań koronowych powstają także zakłócenia elektromagnetyczne. Emisja gazów szkodliwych należy do głównych ograniczeń w stosowaniu filtrów elektrostatycznych, w tym szczególnie w budownictwie mieszkaniowym (znajdziemy również pomieszczeniowe filtry elektrostatyczne jednak o obniżonej skuteczności filtracji). Dodatkowym ograniczeniem może być konieczność skomplikowanego serwisu elektrody osadczej, z której należy cyklicznie usuwać nagromadzone zanieczyszczenia. 
 

Zoptymallizowane filtry elektrostatyczne są coraz powszechniej stosowane w systemach wentylacji bytowej.

 

Bezpieczna technologia STOPFIELD® w filtrze elektrostatycznym PRO-VENT CLEAN R

 

W urządzeniu PRO-VENT CLEAN R do skutecznej filtracji wystarczy tylko niewielkie wyładowanie koronowe. To przełomowa technologia dzięki, której negatywny wpływ zjawisk towarzyszących został zminimalizowany. W związku z tym w całym procesie mamy zachowaną wysoką skuteczność filtracji powietrza z cząstek stałych z zakresu 0,3 ÷ 100µm na poziomie aż 99,95% przy jednoczesnej niskiej emisji ozonu.

Filtr elektrostatyczny PRO-VENT CLEAN R działa na zasadzie elektrycznej aktywacji, a następnie separacji wszelkich zanieczyszczeń. Dodatkowo, w końcowym etapie ujemne aerojony jonizują oczyszczone powietrze.

Powietrze wpływające do urządzenia przechodzi przez elektryczny aktywator. W skrócie, to tam następuje elektryzacja zanieczyszczeń oraz aerozoli. W strefie silnego oddziaływania swobodnych ładunków elektrycznych oraz między innymi jonów aktywnego tlenu unieszkodliwiane są drobnoustroje. Wysoce reaktywne rodniki wodorotlenowe (OH-) będące krótkotrwałymi produktami wytwarzanymi w procesie elektrostatycznych ulotowych procesów wysokonapięciowych dodatkowo dezaktywują toksyczne związki chemiczne, bakterie, wirusy.

Następnie, opatentowana i bezpieczna technologia Stopfield® pozwala na bardzo dokładne oddzielenie i gromadzenie w separatorze praktycznie wszystkich cząstek stałych i aerozoli. Zabudowany w separatorze węgiel aktywny dodatkowo redukuje organiczne gazy i zapachy.

Intensywność procesu filtracji jest regulowana elektronicznie i dostosowana do aktualnego zanieczyszczenia powietrza zewnętrznego.

Od wprowadzenia na rynek, filtr elektrostatyczny PRO-VENT CLEAN R, zdobywa szereg wyróżnień i nagród, wśród których można wymienić m. in. wyróżnienie Jerzego Buzka przyznane na targach technik Grzewczych i Zielonych Energii „Instal System 2018”.  W 2020 PRO-VENT CLEAN R nagrodzono Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich MTP 2020. W ostatnim czasie został również laureatem prestiżowego lokalnego konkursu „Opolska Marka 2019” w kategorii „Produkt”.

Kontakt w sprawie produktów:

Pro-Vent Systemy Wentylacyjne
tel. (77) 44 044 98; kom. 666 610 405
www: www.pro-vent.pl
mail: wyślij wiadomośćZobacz także
Dom z rekuperacją - jaki system grzewczy najlepszy

Dom z rekuperacją - jaki system grzewczy najlepszy

Decydując się na rekuperację w momencie planowania budowy, możemy skorzystać podwójnie.... ¬ więcej...

 
Filtr elektrostatyczny - jak działa

Filtr elektrostatyczny - jak działa

Filtr służy do uzdatniania powietrza, jednak na rynku mamy różne rodzaje... ¬ więcej...

 
Jak działa rekuperator wewnątrzścienny KELLER HRU-WALL?

Jak działa rekuperator wewnątrzścienny KELLER HRU-WALL?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest instalacją niesprawiającą większych... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Uniwersal     Metalplast    Daikin GlenDimplex    Ventec      Lindab Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech   Klimor   Klima-Therm      Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Wienkra
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet